Image Alt
Blog
Zorza polarna jak ją złapać

Zorza polarna — jak ją upolować?

Zorza polarna – każdy zapewne choć raz zamarzył, aby na własne oczy ją zobaczyć. Bez wątpienia jest w niej coś wyjątkowego i magicznego. Jednak jej znalezienie nie należy do najprostszych zadań. Spróbujemy ułatwić je za pomocą dzisiejszego artykułu i zawartych w nim porad.

  1. Czym jest zorza polarna?
  2. Gdzie oglądać?
  3. Kiedy oglądać?
  4. Przydatne narzędzia

Czym jest zorza polarna?

O tym czym jest zjawisko zorzy polarnej, wspominaliśmy już w jednym ze wcześniejszych wpisów. Dla przypomnienia, kolorowe światła na niebie, są wynikiem przepływu prądu w jonosferze. Skąd pochodzi? Otóż prosto ze… słońca! Ściślej mówiąc, podczas burz magnetycznych tam występujących, w przestrzeń wyrzucane są ogromne ilości naładowanych cząstek. Owe cząstki przy spotkaniu z ziemską atmosferą reagują z obecnym tam wodorem oraz azotem. To skutkuje właśnie wspaniałym tańcem świateł na niebie.

Gdzie oglądać?

Chociaż mało osób o tym wie, zorzę możemy obserwować nawet w Polsce. Jednak w naszym położeniu geograficznym, bardzo rzadko mamy szansę cokolwiek dostrzec i nie będzie to aż tak spektakularne widowisko. Gdzie więc możemy zobaczyć zorzę w pełnej okazałości? Statystyczny rozkład występowania zorzy polarnej wskazuje, że maksimum widoczności i intensywności znajduje się ok. 23 stopni od bieguna geomagnetycznego. Ten obszar nazywa się Strefą Zorzy Polarnej. Dlatego w Europie najlepszymi obserwatoriami będą Islandia czy północne regiony Szwecji i Norwegii. Jednak sama lokalizacja nie zawsze jest gwarantem dobrej widoczności. Tak jak w przypadku obserwacji gwiazd, światła dużych miast mogą zakłócać spektakl. Najlepszym pomysłem jest udanie się na obserwację z dala od dużych aglomeracji. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się obecnie noclegi w stylu glampingu. Własny namiot i obserwatorium zorzy w jednym — czyż nie brzmi wspaniale?

Kiedy oglądać?

Chociaż za najlepszy czas na „polowanie” uznaje się okres między późną jesienią a wczesną wiosną, na zorzę można natrafić również poza sezonem. Przewidzenie kiedy dokładnie kolorowe światła pojawią się na niebie to wyzwanie nawet dla naukowców. Jednak przybliżone szanse może wskazać Indeks Kp. Ta wartość odzwierciedla aktywność pola magnetycznego, w skali od 0 do 9.

Oprócz pory roku, duże znaczenie ma również pogoda. Nawet najpiękniejsza zorza polarna nie będzie widoczna przy dużym zachmurzeniu.

Przydatne narzędzia

Do polowania lub obserwacji zorzy możemy wykorzystać kilka sprytnych narzędzi, takich jak:

Aplikacje – wspomnieliśmy, że pogoda, pora i miejsce ma znaczenie w poszukiwaniu zorzy, na szczęście istnieją aplikacje, które przeanalizują bieżące warunki za nas. Działają trochę na zasadzie prognozy pogody i podobnie jak ona nie zawsze gwarantują 100% trafność przewidywań.


Aparat fotograficzny – Jeżeli już dojdzie do spotkania, naturalnym odruchem będzie chwycenie za aparat. Jednak to co doskonale dojrzą nasze oczy, niekoniecznie odda zdjęcie. Dlatego chcąc uwiecznić to zjawisko, warto mieć ze sobą pewny sprzęt.


Projektor zorzy polarnej – A co jeżeli pomimo prób nie uda się nam upolować magicznych świateł północy? Możemy sięgnąć po półśrodki, takie jak projektor zorzy polarnej. Drobne urządzenie nie kosztuje wiele, a jest w stanie zapewnić nam wspaniałe show na suficie naszego mieszkania. Cóż wiadomo, że nie jest to takie samo przeżycie, lecz przynajmniej nie wymaga od nas wielu godzin spędzonych na mrozie. 🙂

źródła:
https://snl.no/nordlys

https://www.norwegofil.pl/aktywny-wypoczynek/polowanie-na-zorze-polarna

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta