Image Alt
Blog

Zorza polarna – główna atrakcja turystyczna Skandynawii

Zorze polarne pojawiają się, gdy naładowane cząstki (elektrony i protony) zderzają się z gazami w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Zderzenia te wytwarzają maleńkie rozbłyski, które wypełniają niebo kolorowym światłem. Miliardy rozbłysków pojawiają się w sekwencji, a zorze wydają się poruszać lub „tańczyć” na niebie. Zorza polarna jest główną atrakcją turystyczną Skandynawii w miesiącach od września do kwietnia.

  1. Polowanie na zorzę
  2. Wybór lokalizacji
  3. Tromsø, Storsteinen czy Kiruna?

Polowanie na zorzę

Postęp w fotografii i popularność platform mediów społecznościowych opartych na zamieszczaniu zdjęć sprawiły, że znacznie więcej osób odkrywa cuda zorzy polarnej. Ludzie z całego świata podróżują do Skandynawii, aby zobaczyć te magiczne światła. Z roku na rok liczba międzynarodowych gości przybywających do tego regionu, aby zobaczyć zorzę polarną, rośnie.

Wybór lokalizacji

Miejscowości na północy Norwegii, Szwecji i Finlandii rywalizują o lukratywny biznes łowców zorzy polarnej, twierdząc, że ich lokalizacja jest najlepsza w Europie. W rzeczywistości wszystkie te regiony są bardzo interesujące, ale wybór miejsca jest kluczowy, aby zobaczyć wyjątkowe światła. Obszary przybrzeżne są często bardziej zachmurzone, co daje przewagę obszarom śródlądowym. Minusem jest to, że gdy kierujesz się w głąb lądu, temperatura gwałtownie spada, ale widoki są tego warte. W związku z tym wielu poszukiwaczy zorzy polarnej decyduje się na pobyt w nadmorskim mieście i wieczorami podróżuje w głąb lądu.

Tromsø, Storsteinen czy Kiruna?

Tromsø, jako największe miasto w północnej Norwegii, znajduje się na szczycie listy „zorzowych” wycieczek. Oferuje wiele możliwości polowania na zorzę polarną z przewodnikiem, ale także inne atrakcje, takie jak kolejka linowa, katedra arktyczna, liczne kiermasze i przejażdżki zaprzęgami husky, co gwarantuje udaną wycieczkę, nawet jeśli nie zapalą się światła zorzy.
Kolejne urokliwe miejsce to Storsteinen, do którego można dostać się kolejką linową Fjellheisen, aby zobaczyć niezapomniane widoki, jeszcze zanim pojawią się światła. Trzeba się ubrać ciepło, ponieważ wiejące tu wiatry mogą zmrozić krew w żyłach nawet w łagodne wieczory. Miasto oferuje również możliwość odwiedzenia planetarium w Centrum Nauki Północnej Norwegii. Można tam dowiedzieć się więcej o nauce stojącej za zorzą polarną.
Inne popularne miejsca w północnej Norwegii to Alta, Senja i Lofoty.
Od końca października do połowy lutego na archipelagu Svalbard słońce pozostaje pod horyzontem. Od połowy listopada do końca stycznia największa społeczność wysp, Longyearbyen, pogrążona jest w całkowitej ciemności poza światłem księżyca.
Jednak Svalbard jest tak daleko na północ, że optymalne miejsce do zobaczenia zorzy polarnej jest w rzeczywistości trochę dalej na południe. Ze względu na niski poziom sztucznego światła i 24-godzinną ciemność w listopadzie, grudniu i jako największe miasto Szwecji na północy, to właśnie Kiruna jest dobrym miejscem na polowanie na zorzę polarną. W ciągu dnia jest tam dostępnych mnóstwo innych atrakcji, od wędkowania pod lodem po wycieczki z przewodnikiem po największej na świecie kopalni rudy żelaza. Podobnie jak Tromsø, Kiruna oferuje różnorodne wycieczki z przewodnikiem po zorzy polarnej, w tym możliwość jazdy na nartach, psim zaprzęgiem lub skuterem śnieżnym.
Islandia i Grenlandia to również wspaniałe miejsca na oglądanie aurory, ale są to bardziej dzikie miejsca, mniej nadające się dla rodzin z dziećmi.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta