Image Alt
Blog
Pipi Pończoszanka w Willi Śmiesznotce

Zobaczyć świat oczami dziecka, czyli słów kilka o Astrid Lindgren

Zapewne każdy zna Astrid Lindgren. Jeżeli nie, to przypomnijcie sobie słynną już książkę, którą na pewno każdy z nas przeczytał, czyli „Dzieci z Bullerbyn”.

  1. Kim była Astrid Lindgren?
  2. Kariera pisarska
  3. Śmierć autorki „Dzieci z Bullerbyn”

Kim była Astrid Lindgren?

Astrid Anna Emilia Lindgren urodziła się 14 listopada 1907 roku w rodzinie zamożnego chłopa mieszkającego w gminie Vimmerby w Szwecji. We wspomnieniach szwedzkiej pisarki dzieciństwo było czasem beztroski. Opowiadała ona często, że jej najmłodsze lata pełne były zabaw i miłości. W chwilach szczęścia towarzyszyło jej rodzeństwo, a rodzice darzyli ją ogromną miłością.

Młodziutka Astrid była pełną energii dziewczynką, która chętnie poznawała otaczający ją świat. Z każdego dnia czerpała zarówno siłę do życia, jak i radość tworzenia. Gdy miała zaledwie trzynaście lat, jedno z jej opowiadań pojawiło się w lokalnej „Gazecie Vimmerby”. Gdy zaś ukończyła siedemnaście lat – zaproponowano jej pracę korektorki. Pisała także krótkie reportaże i notki prasowe.

Jej życie zmieniło się, kiedy – mając osiemnaście lat – zaszła w ciążę i wyjechała do Sztokholmu. Zapisała się tam na kursy maszynopisania, nawiązała liczne przyjaźnie i rozpoczęła dorosłe życie. 4 kwietnia 1931 wyszła za mąż za Sture Lindgrena, a w 1934 roku przyszła na świat ich córka. Po urodzeniu Karin pisarka porzuca pracę, aby zająć się domem, ale nie przestała zajmować się pracą literacką.

Kariera pisarska

Astrid Lindgren rozpoczęła poważną karierę pisarską, gdy miała trzydzieści siedem lat. Debiutowała wówczas książką pt. „Zwierzenia Britt-Marii”. Powieść została pozytywnie przyjęta przez czytelników, a autorka kontynuowała dalsze pisanie książek dla dzieci. W początkach II wojny światowej rozpoczęła ona także pracę nad „Dziennikiem czasu wojny”. Pracowała nad nim aż do 1945 roku. Pisarka zdawała sobie jednak sprawę z tego, że wojna jest czasem, który odbiera dzieciństwo. Jest koszmarem, który trudno będzie wymazać z pamięci. Dlatego, aby jakkolwiek zminimalizować wpływ koszmaru wojny na córkę Karin, Lindgren zaczęła opowiadać jej bajki o wymyślonej Pippi Langstrump. Tak właśnie powstała najsłynniejsza seria książek o niesfornej rudowłosej dziewczynce mieszkającej samotnie w Willi Śmiesznotce.

Jedna z ostatnich powieści Astdrid Lingren – „Ronja, córka zbójnika” – ukazała się w 1981 roku. Chociaż wiele osób kojarzy pisarkę z przygodami Pippi, w jej dorobku literackim znajduje się ponad dwadzieścia powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, za które doczekała się ona wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych.

Śmierć autorki „Dzieci z Bullerbyn”

Astrid Lindgren zmarła 28 stycznia 2002 roku. Na jej pogrzebie pojawiła się nawet rodzina królewska oraz wiele innych ważnych i znanych postaci. W kondukcie żałobnym, eskortowanym przez policję konną, szła także dziewczynka, która prowadziła białego ogiera (jednym z symboli pogrzebów królewskich). Na podstawie losów samej autorki powstała książka Margareta Strömstedt. Opisuje ona życie beztroskiej dziewczynki ze wsi w Smalandii, która – podobnie jak autorka „Dzieci z Bullerbyn” w dorosłym życiu musiała zmierzyć się z samotnym wychowaniem dziecka, przeprowadzką do wielkiego miasta, pasją tworzenia i troską o kolejny dzień.

Do najważniejszych i najsłynniejszych utworów Astrid Lindgren należą przede wszystkim: Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka, Zwierzenia Britt-Marii, Rasmus i włóczęga, Bracia Lwie Serce.

Autor: Angelika Sikora
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta