Image Alt
Blog
Zamek kronborg przy cieśninie sund

Zamek Kronborg – miejsce spoczynku Hamleta

Wyjątkowe fortyfikacje, zapierający dech w piersi widok na morze i eleganckie miedziane szczyty. Zamek Kronborg to prawdziwa perła duńskiej architektury, lecz nie tylko swym pięknem zwraca uwagę całego świata. Swą sławę zawdzięcza, głównie dwóm postaciom, o dziwo fikcyjnym… Poznajcie niepowtarzalną i zarazem bardzo ciekawą historię wyjątkowego zamku!

1. Kronborg – historia zamku

2. Być albo nie być…

3. Narodowy bohater Danii
4. Zobaczcie Kronborg na własne oczy!

Kronborg – historia zamku

W Zelandii (ściślej mówiąc tej duńskiej Zelandii) i zaledwie 40 km od Kopenhagi leży miasto Helsingør. Co ciekawe na przeciwległym brzegu leży siostrzane, szwedzkie miasto, nazwane Helsingborg. Lecz co takiego szczególnego i zaskakującego jest w tej duńskiej miejscowości? Otóż tutaj znajduje się Kronborg (zamek koronny) znany na całym świecie i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto wspomnieć, że budynek powstał z rozkazu bardzo ważnej postaci w skandynawskiej historii – Eryka Pomorskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka z dynastii Gryfitów. Kronborg wzniesiono w 1429 roku nad cieśniną Sund, która miała wtedy niemałe znaczenie strategiczne i biznesowe. Przy zwężeniu bowiem pobierano cła (nazywane cłem sundzkim) od obcych statków, a datki znacząco zasilały skarb królestwa Danii. Przez lata zamek zmieniał swoją rolę, był również więzieniem, koszarami wojskowymi i twierdzą obronną. Aktualnie jest popularną atrakcją turystyczną, lecz skąd wzięła się jego sława?

Być albo nie być…

Miłośnicy Szekspira z pewnością znają Hamleta i być może nie od razu powiązali duński zamek z tą słynną sztuką, lecz to tam rozgrywała się jej akcja. Nie oczywiste skojarzenie, związane jest bowiem z różnicą nazewnictwa, gdyż duński Helsingør w sztuce widnieje jako Elsynor. To tu miało paść słynne „być albo nie być” i tu miał spocząć Hamlet. Dlatego na jego cześć, w zamku powstał ogród i symboliczny grób postaci. W murach Kronborgu można również natknąć się na wystawiane sztuki teatralne w okresie letnim.

hamlet – Narodowy bohater Danii

Ogier Duńczyk, narodowy bohater Danii

Hamlet to nie jedyna legendarna postać powiązana z zamkiem Kronborg. Przed zamkiem postawiono ogromny monument Ogiera Duńczyka – narodowego bohatera Danii. Według legend dzielny rycerz pochowany w Kronborgu zbudzi się gdy kraj będzie w niebezpieczeństwie i będzie potrzebował jego pomocy. Postać wojownika pojawia się między innymi w średniowiecznych legendach, skąd wiemy, że był najprawdopodobniej jednym ze słynnych rycerzy Karola Wielkiego, Ogiera Duńczyka spotkamy również w Pieśni o Rolandzie oraz twórczości Andersena.

Zobaczcie Kronborg na własne oczy!

Same opisy naturalnie nie przedstawią pełni piękna zamku i nie odkryją jego wszystkich tajemnic. Jednak śladami Gryfitów możecie wybrać się w podróż do tego wyjątkowego miejsca i na własne oczy zobaczyć Kronborg wraz z Unity Line!


Źródło:
https://da.wikipedia.org/wiki/Holger_Danske

https://whc.unesco.org/en/list/696/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta