Image Alt
Blog
Wyspa Gotlandia

Gotlandia – Z wizytą w średniowieczu

Gotlandia, czyli największa wyspa Szwecji, jest idealnym miejscem do cofnięcia się w czasy średniowiecza. Na obszarze całej krainy odnajdziemy bowiem zabytki sprzed kilkuset lat, które zachowały się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie.

  1. Przynależność do Hanzy
  2. Visby – stolica Gotlandii na liście UNESCO

Przynależność do Hanzy

Wyspa od wieków przechodziła z rąk do rąk kolejnych państw. W późnym okresie średniowiecza, podczas przynależności do Hanzy, stała się bardzo ważnym punktem handlowym na całym Bałtyku. Wiele statków płynących z północnej części morza zatrzymywało się w portach wyspy, co z biegiem czasu podnosiło tylko jej strategiczne znaczenie. W 1361 roku Duńczycy przejęli panowanie nad wyspą, jednak niedługo później osiedlili się na niej Bracia Witalijscy, uznawani za jednych z największych piratów w historii Europy. Wyspa stała się miejscem ich stałego zamieszkania i to z niej atakowali oni inne miasta w pobliżu Bałtyku.

Visby – stolica Gotlandii na liście UNESCO

Do momentu przyłączenia Gotlandii do Szwecji, kraina była jeszcze pod władaniem Zakonu Krzyżackiego oraz ponownie Duńczyków. Kiedy częste najazdy na wyspę zakończyły się, zamieszkująca ją ludność odzyskała spokój i mogła rozwinąć infrastrukturę, która zachowała się do dzisiaj. Visby, czyli główne miasto krainy, ciągle jest otoczone zabytkowymi murami z licznymi basztami oraz bramami. W stolicy Gotlandii znajduję się tak dużo zabytków, że została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Visby to jednak niejedyne miejsce do tego, aby poczuć klimat średniowiecza. Na całej bowiem wyspie można dostrzec kilkusetletnie wiatraki, latarnie, budynki, czy nawet całe wioski lub miasteczka.

Na obszarze krainy można znaleźć także wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Lokalna społeczność intensywnie zajmuje się rolnictwem, co wpływa także na piękno krajobrazu. Wyspę z każdej strony otaczają zjawiskowe plaże, skaliste klify oraz wapienne monolity, dlatego świetny widok mamy również z poziomu morza.

Gotlandia to prawdziwy wehikuł czasu – zwłaszcza dla ludzi, którzy chcą uciec od nudy i rutyny!


Autor: Mateusz Perek
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta