Image Alt
Blog

Z wizytą w lodowym hotelu

Igloo jest jednym z najstarszych rodzajów domów na świecie. Dziś już raczej mało kto żyje w ten sposób, a lodowe konstrukcje częściej służą jako schron przed burzami śnieżnymi dla myśliwych z dalekiej Arktyki lub Grenlandii albo jako… hotel dla turystów.

Na pomysł stworzenia tak osobliwego miejsca – lodowego hotelu – wpadł przeszło trzydzieści lat temu przedsiębiorca Yngve Bergqvist. Jednak wtedy nie każdy jeszcze podzielał tak ekstrawagancki projekt. Sądzono, że jest to inwestycja bez przyszłości. Jednak upór, wytrwałość i zapał Yngve Bergqvist’a pozwoliły mu na realizację jego pomysłu.

  1. Początki Hotelu
  2. Pierwszy taki hotel na świecie
  3. 30-lecie Artic hall

początki Hotelu

Lodowy hotel znajduje się w najbardziej wysuniętej na północ Szwecji miejscowości –  Jukkasjarvi. Yngve Bergqvist stworzył jego koncepcję podczas swojej podróży po Japonii, kiedy mógł podziwiać niesamowite lodowe rzeźby tamtejszych artystów. W 1989 roku Bergqvist zaprosił dwóch japońskich rzeźbiarzy do współpracy i zaproponował im, aby poprowadzili warsztaty rzeźbienia w lodzie. Zimą, na przełomie 1989 i 1990 roku, stworzono lodową galerię sztuki Artic Hall. Tak naprawdę miała to być tylko wystawa niezwykłych lodowych rzeźb, ale gdy okazało się, że w okolicznych hotelach nie było już żadnych wolnych miejsc dla przybyłych gości, Bergqvist zaproponował im spędzenie nocy w igloo. Ku jego zdziwieniu nie brakowało chętnych do skorzystania z tak niecodziennej okazji. Tym sposobem, zaintrygowany wrażeniami turystów Bergqvist, postanowił rozwinąć swoją działalność i stworzyć lodowy hotel.

Pierwszy taki hotel na świecie

Od tego czasu Icehotel zaczął cieszyć się dużą popularnością, ale była to jedynie atrakcja sezonowa. Latem w północnej Szwecji jest bowiem zbyt ciepło, by hotel mógł funkcjonować bez przerwy. Co roku stawiano go więc na nowo, a koncepcja ta wciąż się rozwijała.  Po wielu latach, ku uciesze gości, Yngve Bergqvist wpadł na kolejny pomysł. Postanowił, że skoro lodówka może działać nawet w ciepłe dni, Icehotel również. Zostały więc wykopane fundamenty i postawiono stalowo-betonową konstrukcję. Żeby utrzymać zimno nawet latem, wykorzystano 2 tys. metrów kwadratowych izolacji.

Oprócz tego, został również zastosowany system rur, w których krąży płyn chłodzący. Icehotel w Jukkasjarvi stał się tym samym pierwszym całorocznym, lodowym hotelem na świecie. Dziś w jego ofercie znajdziemy 15 artystycznych oraz 20 standardowych apartamentów, bar lodowy oraz pokój doświadczeń. Goście zatrzymujący się w hotelu dostają do spania ciepłe śpiwory, natomiast łazienki oraz toalety umieszczone są w ogrzewanym budynku, który jest połączony z hotelem.

Ogrzewany budynek, w który mieszczą się łazienki

30-lecie Artic hall

Mimo sukcesu nowatorskiej techniki zastosowanej w całorocznym hotelu, pomysłodawca nie porzucił pierwotnej wersji stawiania podobnej budowli co roku w listopadzie, gdy zaczyna się sezon zimowy. W 2019 roku, z okazji 30 – lecia Artic Hall, Yngve Bergqvist zaprosił do współpracy kilkudziesięciu artystów, którzy stworzyli wyjątkowe miejsca noclegowe. Każdy z nowopowstałych pokoi był wyjątkowy. Znajdowały się w nich lodowe rzeźby, meble zrobione z lodu, bar lodowy, a do powstania żyrandoli, wyrzeźbiono tysiące kryształów.

Icehotel to niezwykłe miejsce na mapie Europy. Oprócz podziwiania niezwykłości hotelu, tudzież samego faktu, że mieszkamy w igloo i śpimy w łóżku w całości wykonanym z lodu, w Jukkasjarvi można także przejechać się psim zaprzęgiem oraz podziwiać niesamowitą zorzę polarną. To sprawiło, że całkowicie rozmarzyłam się o tym miejscy i kiedyś, przy okazji podróży do Szwecji, obowiązkowo będę musiała spędzić choć jedną noc w tym szczególnym miejscu. Myślę, że może to być wspaniałe przeżycie i niezapomniany widok.

Lodowa rzeźba tańczących łosi w Jukkasjarvi

Autor: Aleksandra Powałka

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta