Image Alt
Blog
Z Wizytą W Lodowym Hotelu - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 1

Z wizytą w lodowym hotelu

Igloo jest jednym z najstarszych rodzajów domów na świecie. Dziś już raczej mało kto żyje w ten sposób, a lodowe konstrukcje częściej służą jako schron przed burzami śnieżnymi dla myśliwych z dalekiej Arktyki lub Grenlandii albo jako… hotel dla turystów.

Na pomysł stworzenia tak osobliwego miejsca – lodowego hotelu – wpadł przeszło trzydzieści lat temu przedsiębiorca Yngve Bergqvist. Jednak wtedy nie każdy jeszcze podzielał tak ekstrawagancki projekt. Sądzono, że jest to inwestycja bez przyszłości. Jednak upór, wytrwałość i zapał Yngve Bergqvist’a pozwoliły mu na realizację jego pomysłu.

początki Hotelu

Lodowy hotel znajduje się w najbardziej wysuniętej na północ Szwecji miejscowości –  Jukkasjarvi. Yngve Bergqvist stworzył jego koncepcję podczas swojej podróży po Japonii, kiedy mógł podziwiać niesamowite lodowe rzeźby tamtejszych artystów. W 1989 roku Bergqvist zaprosił dwóch japońskich rzeźbiarzy do współpracy i zaproponował im, aby poprowadzili warsztaty rzeźbienia w lodzie. Zimą, na przełomie 1989 i 1990 roku, stworzono lodową galerię sztuki Artic Hall. Tak naprawdę miała to być tylko wystawa niezwykłych lodowych rzeźb, ale gdy okazało się, że w okolicznych hotelach nie było już żadnych wolnych miejsc dla przybyłych gości, Bergqvist zaproponował im spędzenie nocy w igloo. Ku jego zdziwieniu nie brakowało chętnych do skorzystania z tak niecodziennej okazji. Tym sposobem, zaintrygowany wrażeniami turystów Bergqvist, postanowił rozwinąć swoją działalność i stworzyć lodowy hotel.

Od tego czasu Icehotel zaczął cieszyć się dużą popularnością, ale była to jedynie atrakcja sezonowa. Latem w północnej Szwecji jest bowiem zbyt ciepło, by hotel mógł funkcjonować bez przerwy. Co roku stawiano go więc na nowo, a koncepcja ta wciąż się rozwijała.  Po wielu latach, ku uciesze gości, Yngve Bergqvist wpadł na kolejny pomysł. Postanowił, że skoro lodówka może działać nawet w ciepłe dni, Icehotel również. Zostały więc wykopane fundamenty i postawiono stalowo-betonową konstrukcję. Żeby utrzymać zimno nawet latem, wykorzystano 2 tys. metrów kwadratowych izolacji.

Oprócz tego, został również zastosowany system rur, w których krąży płyn chłodzący. Icehotel w Jukkasjarvi stał się tym samym pierwszym całorocznym, lodowym hotelem na świecie. Dziś w jego ofercie znajdziemy 15 artystycznych oraz 20 standardowych apartamentów, bar lodowy oraz pokój doświadczeń. Goście zatrzymujący się w hotelu dostają do spania ciepłe śpiwory, natomiast łazienki oraz toalety umieszczone są w ogrzewanym budynku, który jest połączony z hotelem.

Z Wizytą W Lodowym Hotelu - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 2
Ogrzewany budynek, w który mieszczą się łazienki

30-lecie Artic hall

Mimo sukcesu nowatorskiej techniki zastosowanej w całorocznym hotelu, pomysłodawca nie porzucił pierwotnej wersji stawiania podobnej budowli co roku w listopadzie, gdy zaczyna się sezon zimowy. W 2019 roku, z okazji 30 – lecia Artic Hall, Yngve Bergqvist zaprosił do współpracy kilkudziesięciu artystów, którzy stworzyli wyjątkowe miejsca noclegowe. Każdy z nowopowstałych pokoi był wyjątkowy. Znajdowały się w nich lodowe rzeźby, meble zrobione z lodu, bar lodowy, a do powstania żyrandoli, wyrzeźbiono tysiące kryształów.

Icehotel to niezwykłe miejsce na mapie Europy. Oprócz podziwiania niezwykłości hotelu, tudzież samego faktu, że mieszkamy w igloo i śpimy w łóżku w całości wykonanym z lodu, w Jukkasjarvi można także przejechać się psim zaprzęgiem oraz podziwiać niesamowitą zorzę polarną. To sprawiło, że całkowicie rozmarzyłam się o tym miejscy i kiedyś, przy okazji podróży do Szwecji, obowiązkowo będę musiała spędzić choć jedną noc w tym szczególnym miejscu. Myślę, że może to być wspaniałe przeżycie i niezapomniany widok.

Z Wizytą W Lodowym Hotelu - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 3
Lodowa rzeźba tańczących łosi w Jukkasjarvi

Autor: Aleksandra Powałka

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.