Image Alt
Blog

Z wizytą na Olandii

Olandia to niezaprzeczalnie jedna z piękniejszych wysp znajdująca się na Morzu Bałtyckim, przy południowo-wschodnim brzegu Szwecji. W dużej mierze powierzchnia wyspy zajęta jest przez pastwiska oraz – pomimo mało urodzajnej gleby – przez pola uprawne.

  1. Rys historyczny
  2. Zabytki wyspy
  3. Parki rozrywki

Rys historyczny

Gdy – nasyceni pięknymi widokami i niesamowitym urokiem wyspy – zechcemy wydostać się z niej na stały ląd, uda nam się to za sprawą mostu olandzkiego (Ölandsbron) łączącego drugi jego brzeg z miastem Kalmar. Jest to najdłuższy most w Szwecji, który mierzy 6072 metrów długości. Kolejnym punktem, który na stałe wpisał się w historię i krajobraz Olandii jest latarnia Lange Jan, będąca najwyższą latarnią morską w Szwecji. Mierzy ona aż 41 metrów.

Według różnych zapisków historycznych ziemie Olandii zamieszkiwane są już od 8000 r. p.n.e. Obecnie tę niezwykle urokliwą wyspę zamieszkuje ok. 25 tysięcy mieszkańców, głównie zajmujących się rybołówstwem i hodowlą bydła.

Zabytki wyspy

Zdecydowanym numerem jeden wśród zabytków znajdujących się na wyspie, jest letni pałac rodziny królewskiej Solliden. Jeśli więc najdzie nas ochota, by choć przez chwilę poczuć się jak członek rodziny królewskiej, jest to miejsce obowiązkowe do zobaczenia podczas wycieczki po Olandii. Ponadto, znajdziemy tutaj grobowce z czasów Wikingów – Gettlinge jest w kształcie kamiennej łodzi. W okolicach miasta Eketorp możemy również pospacerować po jednym z 19 okrągłych fortów epoki brązu.

Parki rozrywki

Gdy nasycimy się już urokami zabytków Olandii, możemy spędzić równie wyjątkowy czas w parku rozrywki. Do naszej dyspozycji są dwa parki wodne ze zjeżdżalniami i spływem na tratwach, ogród zoologiczny, wesołe miasteczko z diabelskim młynem oraz wiele innych atrakcji dla całej rodziny.

Według legendy Olandia jest motylem, który – straciwszy skrzydła – wpadł do wody. To zapewne tłumaczy niezwykły klimat i niepowtarzalny urok wyspy. Jej elementami charakterystycznymi są: wszechobecne drewniane domki w otoczeniu zachwycającej przyrody i tańczących do porywów wiatru wiatraków. Najlepszym czasem do odwiedzenia wyspy jest okres letni, jeśli więc macie ochotę na odrobinę szaleńczej zabawy w parku rozrywki, poznanie historii Wikingów, a także odwiedzenie zamku królewskiego, to Olandia jest miejscem, które z pewnością warto zobaczyć.

Autor: Karolina Gabrysiak

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta