Image Alt
Blog

Z widokiem na Skandynawię — wyjątkowe punkty widokowe

Każdy miłośnik fotografii na swojej wycieczkowej liście posiada punkty widokowe. Niezależnie od tego czy będzie to dzieło kreatywnego architekta, czy też matki natury — najważniejszy jest krajobraz. Zebraliśmy krótką listę intrygujących miejsc w Skandynawii, do których warto się wybrać. Gotowi na fotograficzne safari? No to ruszamy!

1. Dania

2. Norwegia

3. Szwecja

Dania

Okrągła wieża w Kopenhadze — Rundetaarn

Znajdująca się w duńskiej stolicy, 36-metrowa wieża jest jednym z najstarszych funkcjonujących obserwatoriów w Europie. Jej początki sięgają XVII wieku. Obecnie, oprócz roli punktu widokowego, Rundetaarn spełnia również rolę sali koncertowej. Dla zwiedzających zaskoczeniem może być fakt, że aby wejść na górę, zamiast schodów, pokonujemy pochyloną, spiralną ścieżkę. Gdy uda się nam dotrzeć na szczyt, z platformy zobaczymy znaczną część panoramy Starego Miasta Kopenhagi.


Spiralna wieża — Skovtaarnet

Ulokowana wśród drzew Skovtaarnet to imponującą spiralna platforma widokowa położona niecałą godzinę drogi od Kopenhagi. Mierząca 45 metrów wysokości wieża ze stali i drewna dębowego została nagrodzona licznymi wyróżnieniami w dziedzinie architektury. Z pewnością nie zdziwi to nikogo, kto chociaż raz ujrzał tę niepowtarzalną konstrukcję na żywo. Udostępniona dla zwiedzających została całkiem niedawno, bo w 2019 roku. Jeżeli chcielibyście podziwiać piękny krajobraz Zelandii ze szczytu Skovtaarnet — jest ona jednym z punktów organizowanej wycieczki do Kopenhagi.

Tęczowa panorama w Aarhus

Drugie co do wielkości miasto Danii — Aarhus również posiada warte uwagi punkty widokowe. Jednym z nich jest bezsprzecznie Tęczowa Panorama w muzeum sztuki współczesnej. Stworzona przez Olafura Eliasona instalacja „Your Rainbow Panorama” to przeszklony pierścień na budynku muzeum ARoS. Szyby są w kolorach kolejno układających się w tęczę, dzięki czemu można (dosłownie i w przenośni) obejrzeć miasto w różnych barwach.

Zdjęcie: Lars Aarø

Norwegia

Preikestolen

Jeżeli chodzi o norweskie punkty widokowe, chyba nikogo nie zdziwi fakt, że są ściśle związane z fiordami. W końcu to największe cuda natury tego kraju! Tak jest też w przypadku skalnego klifu Preikestolen położonego nad Lysefiordem. Zarówno droga na ponad 600-metrowy klif, jak i rozciągający się z niego widok będą wspaniałym przeżyciem!

Trolltunga

Język Trolla to zapewne znana wielu osobom ze zdjęć półka skalna nad jeziorem Ringedalsvatnet. Chociaż wyprawa na szczyt i z powrotem zajmie aż 8-10 godzin, tysiące odwiedzających to miejsce turystów potwierdzają, że widok jest tego wart! Wysokość pomiędzy Językiem Trolla a taflą jeziora wynosi aż 700 metrów.

Stegastein

Stegastein to istna definicja skandynawskiego stylu architektonicznego. Łączy w sobie nowoczesną konstrukcję z pięknem natury. Wykończony drewnem pomost, na którego końcu ustawiona jest szyba doskonale uzupełnia górski krajobraz. Platforma widokowa wystaje na około 30 metrów ze zbocza góry, aby cieszyć wzrok turystów panoramicznym widokiem na Aurlandsfjord.

Zdjęcie: Sverre Hjørnevik / Visit Flåm

Szwecja

Dosłowne tłumaczenie Svampen – “grzyb” to bardzo wymowna nazwa dla tej wieży ciśnień z Örebro. W końcu kształt konstrukcji nie pozostawia złudzeń co do podobieństwa. Zainspirowany jej wyglądem, arabski książę zlecił wybudowanie nieco większej od oryginału repliki w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie. Licząca 58 metrów szwedzka wieża przyciąga wielu turystów intrygującym widokiem na panoramę miasta. Na szczycie znajduje się również kawiarnia dla osób, które chciałyby raczyć się fiką “w chmurach”.

Helsingborg Kärnan

Wieża Kärnan to pozostałość po zabytkowej twierdzy, o której pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych artykułów na blogu. Oprócz zapoznania się z historią miejsca, z 35-metrowej wieży można zaobserwować zapierające dech w piersiach widoki. Chętni do zwiedzenia Helsingborgu mogą skorzystać z oferty wycieczek z naszego sklepu.

Skyview Sztokholm

W stolicy Szwecji warto skorzystać z atrakcji – Skyview. Przeszklona, kulista gondola transportuje turystów na szczyt Avicii Areny. Z jego dachu podziwiać można niemal cały Sztokholm. Cała “przejażdżka” trwa około 30 min.

Oczywiście to tylko nieliczne z punktów widokowych, które pozwalają zobaczyć piękno Skandynawii z atrakcyjnej perspektywy. Znacie inne wyjątkowe miejsca? Podzielcie się swoimi podróżniczymi doświadczeniami na naszym facebookowym profilu!

źródła: https://www.campadventure.dk/en/skovtaarnet/

https://www.aros.dk/en/
https://www.visitstockholm.com/o/skyview/

https://olafureliasson.net/archive/artwork/WEK100551/your-rainbow-panorama

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta