Image Alt
Blog
gotlandia kraina trufli

Wyprawa po trufle, czyli kilka słów o Gotlandii

Czy znacie wyspę, która nosi nazwę „Gotlandia”? Należy ona do Szwecji, a jej stolicą jest miasto Visby. Jest to miejsce przepiękne i naprawdę warte odwiedzenia.

1. Trochę historii

2. Przyjemne dla turystów

3. Chwila dla natury

Trochę o historii Gotlandii

W czasach średniowiecza wyspa ta słynęła z handlu. Gotlandia była również ośrodkiem dla piratów. Jak widać, oni istnieli naprawdę… Bracia Witalijscy, czyli tamtejsi piraci, zaopatrywali w żywność cały Sztokholm. Może się więc wydawać, że byli oni bardzo pomocni, jednak nie do końca tak właśnie było. Piraci okradali bowiem inne wyspy, okupowali obce tereny i napadali na ludzi. Było tak aż do czasu, kiedy zostali wygnani przez Zakon Krzyżacki, który to właśnie sprzedał Gotlandię dla Szwecji.

Przyjemnie dla turystów

Lubisz przyrodę? Cenisz sobie ciszę i spokój? W takim razie musisz się tam koniecznie zjawić! Na wyspie znajduje się wiele miejsc, których nie zmieniła ingerencja człowieka. Masz również szansę zwiedzić wiele zabytkowych budowli, a nawet spotkać wikingów, którzy z pewnością doskonale przybliżą Ci historię tego miejsca. A teraz, najważniejsza informacja dla miłośników literatury. To właśnie z Gotlandii wywodzi się bohaterka literacka- Pippi Långstrump, dziewczynka w śmiesznych warkoczykach, wyczulona na krzywdę, jaką może wyrządzić człowiek.

W Kneippbyn znajduje się domek zadedykowany tej właśnie postaci, nazwany „Villa Villakulla”, który oczywiście można zwiedzić, co jest ogromną atrakcją dla osób w każdym wieku. Dzieci mogą poznać historię Pippi, o której w przeszłości czytali ich rodzice, za to rodzice mogą z sentymentem wspomnieć czasy swojego dzieciństwa.

Może jednak wolicie wieczorne, spokojne spacery wzdłuż brzegu urokliwej plaży? Oczywiście, macie tutaj taką możliwość. Dla miłośników wodnych szaleństw są wypożyczalnie sprzętu wodnego, a dla łakomczuchów – urokliwe kawiarnie i restauracje. Plaża Sudersand z pewnością jest idealnym miejscem także na romantyczną przechadzkę o zachodzie słońca, a przejście po ciepłym i miękkim piasku to idealny odpoczynek oraz zwieńczenie każdej randki.

Chwila dla natury

Szwedzka natura

Szata roślinna Gotlandii to głównie lasy iglaste oraz łąki, na których tamtejsi mieszkańcy zajmują się hodowlą bydła. Na dosyć dużą skalę zajmują się też rybołówstwem, które również stanowi atrakcję dla turystów, fascynujących się połowem ryb. Jak już wspomniałam, Gotlandia charakteryzuje się wieloma miejscami, do których nie zdołał dotrzeć jeszcze człowiek. Możemy zaobserwować tam również wiele zwierząt, między innymi króliki, które można spotkać w wielu zakątkach wyspy. Słyszeliście o Puszczy Trolli? To miejsce również musicie zobaczyć na własne oczy. Jest to przepiękny zielony teren, który porastają drzewa przybierające różne, zabawne kształty. Na wyspie występują także trufle, czyli grzyby o charakterystycznym smaku i leczniczym działaniu. Rosną one pod ziemią i są bardzo modne, a co za tym idzie – również bardzo drogie.

Myślę, że Gotlandia to cudowne miejsce, które trzeba odwiedzić, zwłaszcza że znajduje się ono w niedużej odległości od Polski.

Ha en trevlig resa!
(Miłej podróży!)


Autor: Hania Irzymska
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta