Image Alt
Blog
Podróż motorem do Szwecji

Wyprawa motocyklowa przez Szwecję

Motor — daje wolność, swobodę podróżowania i wiele innych niemożliwych do opisania wrażeń. Jednym z ulubionych celów wypraw motocyklowych jest Szwecja z racji dobrego stanu dróg, a także zapierających dech w piersi widoków. Sprawdźmy dziś miejsca warte zobaczenia oraz najważniejsze informacje dotyczące podróżowania motorem.

1. Dlaczego Szwecja?

2. Ciekawe trasy

3. Wyprawa motocyklowa w praktyce

Dlaczego Szwecja?

Chociaż pod względem powierzchni, Szwecja jest dużo większa od Polski, gęstość zaludnienia jest znacząco mniejsza. Równocześnie Szwedzi dbają o dobre skomunikowanie kraju, czego efektem jest sieć autostrad i dróg krajowych o bardzo wysokim standardzie, lecz nie aż tak sporym ruchu. Wiele z tras turystycznych gwarantuje przystępne miejsca postojowe, a także liczne punkty widokowe. Jednak co najważniejsze, jazda po Szwecji jest praktycznie wszędzie bezpłatna! Do dyspozycji kierowców jest ponad 2 tysięcy kilometrów autostrad, które nie pobierają opłat za korzystanie z nich. Ewentualne koszty związane z użytkowaniem dróg mogą spotkać nas przy korzystaniu z niektórych mostów granicznych (np. most Strømstad- Halden, Øresundsbron) lub przy wjeździe do Sztokholmu.

Położenie i podłużny kształt Szwecji sprawia, że jest ona niezwykle zróżnicowana. Przejeżdżając wzdłuż kraju, zobaczymy piękne piaszczyste plaże, łagodne równiny, bujne lasy, góry jak i mroźne krajobrazy północnego regionu. Z powodu wcześniej wspomnianego, niskiego poziomu zaludnienia, znajdziemy tu wiele miejsc z dziką przyrodą, niemal nietkniętą ludzką ręką.

Z łatwością możemy również przeprawić się przez wschodnią lub zachodnią granicę i w krótkim czasie znaleźć się w równie pięknej Finlandii, Norwegii, lub mostem Øresundsbron dostać się do Danii… ale dziś zostańmy w Szwecji. 😉 

Ciekawe trasy

Najwięcej ciekawych rzeczy zobaczymy, oczywiście objeżdżając całą Szwecję — od południa po północ. Jednak nie każdy ma możliwość, aby na tak długą i wymagającą podróż się wybrać. Na szczęście w kraju nie brakuje krótszych i także przepełnionych atrakcjami odcinków, które warto zawrzeć w swoim planie.

Nikkala-Seskarö – to jedna z najpiękniejszych nadmorskich tras. Łączy niewielkie miejscowości Nikkala i położone na wyspie o tej samej nazwie Seskarö w północnej Szwecji.  Asfaltowa droga rozciąga się tuż obok granicy z Finlandią. Chociaż między miasteczkami odległość wynosi zaledwie 13 km, przejazd obejmuje przeprawę mostem, przez kilka wysepek, co gwarantuje wyjątkowe widoki.

Stjärnviksvägen — trasa między Skinnskatteberg i Stjärnvik w Västmanland to prawdziwa gratka dla fanów motocykli. Droga jest kręta, wąska, lecz pozwala na podziwianie pięknych leśnych krajobrazów urozmaiconych o niewielkie bagna. 

Flatruet — Najwyżej położona droga publiczna w Szwecji. Wznosi się na 964 m nad poziomem morza w Jämtland, w środkowej Szwecji. To bardzo wymagający odcinek, żwirowa droga gwarantuje jednak wspaniały górski widok.

Południowym wybrzeżem Szwecji – Przejazd przez południe Skanii pozwala na podziwianie wybrzeża, ale również innych atrakcji. Rozpoczynając podróż w Ystad, możemy zdecydować się na trasę na zachód, gdzie po drodze zobaczymy Smygehuk — najbardziej wysunięty na południe punkt w Szwecji. Decydując się na kierunek na wschód dotrzemy do  Ales Stenar, czyli szwedzkiego Stonehenge.

Wyprawa motocyklowa w praktyce

 • Standardowymi ograniczeniami prędkości (o ile znaki drogowe nie dopuszczają inaczej) są:

  – do 50 km/h w terenie zabudowanym,
  – do 70 km/h w terenie niezabudowanym,
  – do 110 km/h na autostradach i drogach ekspresowych
 • Pamiętajmy, aby mierzyć siły na zamiary i podczas wyprawy motocyklowej nie próbować pokonywać zbyt dużych odcinków tras na raz.
 • Kilka praktycznych porad dotyczących między innymi zakupów w Szwecji wymienialiśmy przy okazji wcześniejszych artykułów.
 • Chcąc dostać się z motorem do Szwecji, najwygodniejszym sposobem będzie przeprawa promowa przez Bałtyk. Wieczorny rejs pozwala na nocleg w kabinie, nabranie sił i wyruszenie w podróż z samego rana. Jeżeli chcecie zabrać ze sobą drugą osobę na jednym motocyklu możecie skorzystać z promocji “2 osoba podróżująca na motocyklu GRATIS!”. Oferta ważna jest na wyjazdy i powroty każdego dnia tygodnia 01.03 – 30.11.2022 r.
  https://www.unityline.pl/trash/indywidualne/odkryj-szwecje-na-motocykluźródła:
https://www.transportstyrelsen.se/sv/vagtrafik/
https://www.dangerousroads.org/europe/sweden

https://www.trasa.info/informacje/szwecja/oplaty-drogowe-w-szwecji

https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/sweden/speed_limits_pl.htm

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta