Image Alt
Blog
wiosna w Szwecji

Wiosna w Szwecji

Szwecja jest krajem urokliwym w trakcie każdej z pór roku. Zimą jej lądy pokrywa przepiękny, śnieżnobiały krajobraz; jesienią – cudowna, kolorowa, liściasta szata, zaś latem- świeże i dodające energii widoki morza.
Jednak to właśnie wiosna jest – moim zdaniem – najpiękniejsza w tym kraju, a jej pierwsze oznaki koniecznie trzeba zobaczyć!

  1. Noc Walpurgii
  2. Rybołówstwo
  3. Norrbotten – dzień polarny
  4. Co jeszcze można robić w Szwecji wiosną…?

Noc Walpurgii

30 kwietnia w Szwecji rozpoczyna się wiosna. Jak wiadomo, nie zawsze pora roku przychodzi wraz ze swoją adnotacją w kalendarzu, ale w Szwecji początek wiosny jest wręcz wypisany na twarzach jej mieszkańców. Już pod koniec kwietnia wszyscy są rozpromienieni i przepełnieni dobrym humorem.
Noc Walpurgii kiedyś była świętem, na którym dokonywano obrzędu wypędzania złych duchów, ale dziś symbolizuje ona głównie nadejście wiosny. Nowa, nadchodząca pora roku wywołuje wiele uśmiechu na twarzach mieszkańców. W Polsce ta tradycja już zanika, ale dawniej sygnałem nadchodzącej wiosny było topienie Marzanny – znak budzącej się do życia przyrody i koniec długiej zimy. W Szwecji również hucznie obchodzi się to święto – na znak nowej pory roku ludzie rozpalają ogniska, cieszą się z nadejścia wiosny, śpiewają i tańczą.

Rybołówstwo

Szwedzka wiosna to także raj dla wędkarzy. Turystyka wędkarska w tym regionie Europy to branża niezwykle popularna i jeden z najpopularniejszych kierunków zagranicznych wyjazdów dla Europejczyków. Najczęściej występujące w szwedzkich wodach gatunki ryb nie różnią od tych występujących w Polsce, jednak ich pogłowie jest zdecydowanie większe. W kryształowo czystych jeziorach i rzekach łowi się najczęściej: pstrągi, łososie, trocie, szczupaki, sandacze i okonie.
Myślę, że każdy powinien spróbować swoich sił w łowieniu ryb, ponieważ to świetna przygoda i miło spędzony czas! Jeśli jednak nie jesteście przekonani do odpoczywania z wędką w dłoni, możecie po prostu spędzić czas nad bajecznie czystą wodą.

Norrbotten – dzień polarny

Rozpoczyna się on 21 maja i trwa do 24 lipca. Słońce znajduje się wówczas nad horyzontem przez 24 godziny, co oznacza, że przez cały czas (a więc także i nocą) jest po prostu widno. Warto porozmawiać z mieszkańcami kraju i dowiedzieć się, jak przystosowali się oni do tego – dla nas osobliwego – czasu i zapytać, czy nie sprawia im trudności zasnąć, kiedy za oknem nie ma gwieździstego nieba… To na pewno bardzo dziwne i ekscytujące przeżycie.

Co jeszcze można robić w Szwecji wiosną…?

Lubicie odwiedzać różnego rodzaju targi wypełnione po brzegi pamiątkami z historią? W takim razie macie już powód do wiosennych odwiedzin! Takie wydarzenia nazywane są „loppis” i oznaczają pchle targi, na których kupić można dosłownie wszystko i to po bardzo okazyjnych cenach.
Może interesuje Was turystyka wodna? Również nie będziecie zawiedzeni! Kiedy zaczyna się wiosna, Sztokholm oblegają wodne tramwaje. Dla turystów jest to doskonała okazja, żeby poznać topografię miasta i podejrzeć życie mieszkańców Szwecji. Do tego wszystkiego możemy podziwiać budzącą się do życia naturę – rozwijające się pąki drzew, kwiatów czy zieleniącą się nieśmiało trawę.

Szwecja jest piękna cały rok, ale wiosną…najpiękniejsza!

Välkommen till Sverige!
(Zapraszamy do Szwecji!)


Autor: Hanna Irzymska
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta