Image Alt
Blog
Walentynki w Skandynawii

Walentynki — jak obchodzimy je w Skandynawii?

Czy stereotypowy zimny i powściągliwy mieszkaniec Skandynawii może mieć duszę romantyka? Być może kilka miłosnych skandynawskich tradycji przybliży nam odpowiedź na to pytanie? Zachęcamy do lektury dzisiejszego wpisu, w którym dowiecie się jak wyglądały miłosne SMSy 1000 lat temu, kto według wikingów był patronem miłości i jak obchodzone są Walentynki w krajach nordyckich.

  1. Romans wikingów
  2. Tradycje walentynkowe
  3. Na Walentynki do Szwecji!

Romans wikingów

Jak potomkowie dzisiejszych Skandynawów postrzegali miłość? W nordyckich wierzeniach patronką płodności, a także miłości była bogini Sif (Siv .nor) małżonka Thora. Za powodzenie w małżeństwie odpowiedzialna była również żona Odyna — Frigg. W sagach nie brakuje romantycznych akcentów, lecz miłosna rzeczywistość wikingów była bardziej praktyczna. Wybór partnera zazwyczaj był kwestią relacji między rodzinami lub statusu.

Jednak sama uroczystość zaślubin była wielkim wydarzeniem, które wiązało się z wielodniową ucztą, składaniem darów w intencji pomyślności małżeństwa oraz zabawą dla całej wioski.

Przed ślubem warto jednak dobrze się poznać. Dawniej Skandynawowie mieli swój bez wątpienia unikalny sposób na flirt. Ich wersją dzisiejszych SMSów były inskrypcje runiczne, najczęściej wyryte na patyczkach lub kościach. Krótkie wiadomości odkryte w Bergen przekazywały komunikaty takie jak: „Kochaj mnie, ja kocham Cię. Gunnildo! Pocałuj mnie”. Co powiedzielibyście na taką laurkę od ukochanej osoby?

Tradycje walentynkowe

Celebracja dnia 14 lutego jako święta miłości przybyła dość późno, bo dopiero w latach 50. Walentynki poetycko nazywane są „dniem wszystkich serc” Alla hjärtans dag (szw.), Alle Hjerters Dag (nor.). Popularność święta jest zasługą marketingu i wpływu kultury amerykańskiej. W porównaniu do innych krajów w Norwegii, Szwecji czy Danii nie doświadczymy szczególnego przepychu.

W przypadku innych krajów nordyckich tradycyjne Walentynki nie zawsze są najważniejsze. Na Islandii 14 lutego często jest przyćmiony przez Konudagur — czyli islandzki Dzień Kobiet. Według staronordyckiego kalendarza to pierwszy dzień miesiąca Gou. Ruchome święto obchodzone jest mniej więcej zaraz po Walentynkach, w 2022 roku wypadają 20 lutego.

W Finlandii 14 lutego świętuje się Ystävänpäivä, czyli Dzień Przyjaciela. Dlatego platonicznie można wybrać się na kolację lub do kina z bliską osobą. 

Na Walentynki do Szwecji!

W poszukiwaniu romantycznej atmosfery nie musimy wybierać się do Paryża czy Wenecji. Niewielkie, kameralne, lecz klimatyczne miasteczko takie jak Ystad może być nawet lepszym wyborem. Spacer plażą wzdłuż wybrzeża, odwiedziny w lokalnym muzeum, drobne zakupy i fika we dwoje w jednej z kawiarni — to brzmi jak udana szwedzka randka! 🙂


źródło:

https://admiring-diversity.pl/blog/2013/02/14/skandynawskie-walentynki/

M2NSA6gMbZZ903nnXNFXvinI-keFBAuH3yLgAivsd5RfnfQ

https://www.nordiskamuseet.se/aretsdagar/alla-hjartans-daghttp://dlugidom.blogspot.com/2012/08/miosc-po-wikinsku.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inskrypcje_runiczne_z_Bergen

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta