Image Alt
Blog
Nordyckie wulkany

W poszukiwaniu nordyckich wulkanów

Europa należy do części świata stosunkowo ubogich w wulkaniczne ślady, dlatego zobaczenie ich jest nie lada gratką! Gdzie najlepiej wybrać się na ich poszukiwania?

1. Islandia — kraina wulkanów

2. Norweski Beerenberg

3. Wulkaniczne ślady w szwedzkiej Skanii

Islandia — kraina wulkanów

Można powiedzieć, że życie na północnej wyspie jest zależne od znajdujących się w jej rejonie wulkanów. To one przyczyniały się do ogromnych klęsk głodu, ale również ukształtowały obecny wygląd Islandii. Źródła geotermalne, kratery, czarne plaże, wszystko, za co kochamy tę wyspę, jest zasługą położenia geologicznego na granicy płyt tektonicznych i wulkanicznej aktywności.

Wyspa może się poszczycić aż 130 wulkanami, z czego około 30 kwalifikuje się do aktywnych. Wśród nich najbardziej znanymi są:

Hekla — to jednocześnie najwyższy, jak i najbardziej aktywny wulkan na całej wyspie

Þríhnúkagígur — jedyny na świecie wulkan, który można zwiedzić “od środka”. Położony jest nieopodal stolicy — Reykjavíku i uznaje się go za uśpiony od ponad 4000 lat.

Eyjafjallajökull — który swoją popularność zyskał po erupcji w 2010 r., która zatrzymała praktycznie cały ruch lotniczy w Europie.

Katla — zyskała sobie miano najbardziej niebezpiecznego wulkanu na Islandii, ze względu na położenie bezpośrednio pod lodowcem Mýrdalsjökull. Wybuch skutkuje topnieniem warstwy lodu, a w efekcie ogromnymi powodziami.

Norweski Beerenberg


Na wyspie Jan Mayen należącej do Norwegii znajduje się Beerenberg – aktywny i jeden z najwyższych wulkanów w Europie wznoszący się na około 3500 metrów ponad dnem morskim.

Można powiedzieć, że wulkan ten był ogromną niespodzianką dla Norwegów, ponieważ, przez większość czasu uznawany był za wygasły. Dopiero erupcja w 1970 r. potwierdziła jego aktywność, ewakuowano wówczas cały personel badawczy z wyspy. Na kolejny wybuch nie trzeba było długo czekać, ponieważ już 15 lat później Beerenberg obudził się ponownie. Drugiemu wybuchowi towarzyszyło rekordowe dla Norwegii trzęsienie ziemi o sile  5 stopni w skali Richtera.

Wulkaniczne ślady w szwedzkiej Skanii

W poszukiwaniu śladów wulkanów nie trzeba wyjeżdżać daleko. Wiele z nich jest “tuż pod naszym nosem” – czyli na południu Szwecji. Około 190 milionów lat temu, w wyniku działania ruchów płyt tektonicznych, w regionie środkowej Skanii powstały między innymi wzgórza zrębowe, unikalne dla tego regionu skały bazaltowe i oczywiście góry, kopuły oraz stożki wulkaniczne.

Na obszarze rozciągającym się od jeziora Ringsjön do miejscowości Ljungbyhed można znaleźć około rozmaitych 200 pozostałości wulkanicznych. Do najbardziej charakterystycznych należą: Juskushall, Rallate, Jällabjär, Allarp, ​​​​Ulfsbjär, Ęskekkull i Lönnebjär.

Co ciekawe, dawniej wierzono, że w jednej z wulkanicznych pozostałości znajduje się siedziba boga Thora, gdzie miał wykuwać błyskawice. Wygasły wulkan — a zarazem kuźnia boga piorunów, znajduje się w Parku Narodowym Söderåsen, o którym wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach. W tymże parku można podziwiać również wyjątkowe jezioro powstałe w wulkanicznym kraterze. Swoją nazwę — Odensjön, zawdzięcza owalnemu kształtowi, który ma przypominać oko boga Odyna.  


Doskonałą okazją do zobaczenia tych cudów natury jest skandynawski Geospacer szlakiem wygasłych wulkanów Skanii!

https://sklep.skandynawskiepodroze.pl/produkt/skandynawski-geospacer/


Źródła:
http://skanes-nordvastpassage.se/vulkaner-i-skane/

https://guidetoiceland.is/pl/islandzka-natura/wulkany-na-islandii

https://snl.no/Beerenberg

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta