Image Alt
Blog

Urodzeni z nartami na nogach

Zimowa Olimpiada jest wydarzeniem, które z wypiekami śledzi większość Norwegów. Organizowane w Pekinie Igrzyska 2022 rozpoczęły się dla nich bardzo pomyślnie, gdyż pierwszy złoty krążek wylądował w rękach Therese Johaug – norweskiej biegaczki narciarskiej. Od lat niewielki kraj przoduje w zimowych sportach,  szczególnie gdy do gry wchodzą narty. Skąd wzięła się ta ogromna pasja i naturalnie wrodzony talent? Spróbujemy przybliżyć dziś temat norweskiej miłości do nart.

  1. Narty w norweskiej historii
  2. Na nartach na biegun
  3. Narty w języku
  4. Nietypowe warianty sportu

Narty w norweskiej historii

Wykorzystanie ich nie jest niczym nowym w historii. Już 4000-letnie norweskie ryciny skalne przedstawiają postacie na nartach. Głównie służyły podczas polowania, aby dać przewagę nad zwierzyną na ośnieżonym terenie.

Również wikingowie byli entuzjastami tego sportu. Snorre Sturlason — autor norweskich sag królewskich opisywał między innymi podziw dla szybkości lapońskich narciarzy. W mitologii nordyckiej również spotykamy boga nart Ulla oraz boginię Skade.

W późniejszych latach narty nie były tylko sposobem polowania i środkiem transportu na trudnym terenie. Miały one również militarne zastosowanie między innymi podczas sporu ze Szwecją w XVI wieku. Siły norweskie wspierało wtedy kilka kompanii narciarskich.

Na nartach na biegun

Niezwykle ważną częścią historii kraju, są bezsprzecznie wyprawy norweskich podróżników. W 1888 roku oczy całego świata zwróciły się ku Fridtjofowi Nansenowi, gdy właśnie z wykorzystaniem nart przeprawił się przez grenlandzki lądolód.

Kolejny ze znanych podróżników  — Roald Amundsen, również wskoczył na narty podczas wyprawy na biegun, gdzie wraz z kompanami przebył dystans około 3000 km!

Narty w języku

Slalom i Telemark — te pojęcia są znane nawet osobom średnio wtajemniczonym w narciarski żargon. Oba pochodzą prosto z Norwegii.

Slalom — jako zapożyczenie, a sam wyraz stworzony jest ze słów sla i låm, które razem można przetłumaczyć jako jazdę w dół ze stoku.

Telemark jest nazwą norweskiego regionu, z którego pochodził Sondre Norheim. Uważany za ojca narciarstwa klasycznego zapoczątkował charakterystyczny styl w skokach narciarskich, polegający na lądowaniu z wysunięciem jednej z nóg do przodu.

Z nartami wiąże się też jedno z najsłynniejszych norweskich powiedzeń, czyli “Nordmenn er født med ski på bena” – co oznacza, że Norwegowie rodzą się z nartami na nogach. I choć nie dosłownie, jest w tym wiele prawdy. Od najmłodszych lat dzieci są uczone jazdy na nartach, każdego roku dedykowane są temu sportowi przerwa zimowa, jak i Wielkanocna.

Trochę starszym powiedzeniem, lecz nadal w użyciu jest “Hoppe etter Wirkola”. Oznacza tyle, co — skakać po Wirkoli. Bjørn Tore Wirkola był znakomitym skoczkiem narciarskim i wielokrotnym mistrzem świata w latach 60. Zwrotu używa się w kontekście przyćmienia kogoś, gdyż uważano, że skok Wirkoli był przesądzającym o wyniku zawodów i każdy kolejny skoczek po norweskim zawodniku nie miał znaczenia.

Nietypowe warianty sportu

Oprócz narciarstwa biegowego, zjazdowego oraz skoków, Norwedzy sięgają czasem po rzadziej spotykane alternatywy tych aktywności, takie jak:

Skikjöring – wyścig narciarskiego zaprzęgu ciągniętego przez zwierzęta (konia lub psy). Coraz częściej wykorzystuje się również pojazdy mechaniczne takie jak skutery śnieżne.

Snowkiting — czyli kombinacja narciarstwa zjazdowego z kitesurfingiem. Za pomocą paralotni można szusować znacznie szybciej i ciekawiej. 😉

Rulleski — znane w Polsce jako nartorolki pozwalają symulować ćwiczenie narciarstwa biegowego w cieplejszych miesiącach roku.

Chcielibyście dowiedzieć się więcej o narciarskich stokach w Skandynawii? Zapraszamy do lektury poprzednich wpisów.

źródła:
https://snl.no/ski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skij%C3%B6ring

https://lingu.no/posts/fodt-med-ski-pa-bena

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta