Image Alt
Blog
Wakacje pod namiotem w Norwegii

Urlop po skandynawsku

Lato za pasem, tak więc większość z nas szykuje wakacyjne plany. Wedle wielu rankingów Skandynawowie górują w kwestii jaką jest urlop, niezależnie czy chodzi o jego długość, wydatki, czy też ogólne zadowolenie. Czyżby potomkowie wikingów znali sekret udanych wakacji? A może to kwestia luźnego podejścia w stylu hygge i lagom? Przekonajcie się z poniższego wpisu, miłej lektury!

  1. Urlop Szweda, Norwega i Duńczyka
  2. Syden… czyli gdzie?
  3. Nie ma jak w domu

Urlop Szweda, Norwega i Duńczyka

Urlop to najbardziej wyczekiwany moment w roku, dla mieszkańców Skandynawii, głównie z uwagi na to, że mogą się “odłączyć” (szw. kobbla av, nor. koble av), bo właśnie tak w dosłownym tłumaczeniu określają odpoczywanie.

Czego możemy się nauczyć od mieszkańców północy? Przede wszystkim wakacyjnego luzu i równie istotnego cieszenia się z chwili. Z pewnością pomocna w takim podejściu jest duńska filozofia hygge i szwedzkie lagom, o którym wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach.

Polacy często już przed urlopem narzucają na siebie niezdrową presję “przygotowując się do odpoczynku”, przecież nie można odpoczywać bez plażowej sylwetki, ani pokazać się w stroju kąpielowym bez opalenizny, warto kupić nowe ubrania, buty, być może nawet zmienić fryzurę? Skandynawów można poznać po tym, że nie przygotowują się na urlop, w aż takim stopniu jak my i w większości przypadków nie będzie im przeszkadzała zeszłoroczna kreacja, czy też fałdka tłuszczu. Bezwątpienia taki luz jeszcze przed wyjazdem sprzyja skuteczniejszemu wypoczynkowi.

Syden… czyli gdzie? 

Co jest najważniejszym aspektem, decydującym o wakacyjnej destynacji mieszkańców Skandynawii? Jednogłośnie odpowiedzą słońce! Po części jest to związane z małą ilością gorących słonecznych dni, a po części ma to znaczenie kulturowe. Niegdyś urlop za granicą kojarzył się z dużym prestiżem, a opalenizna była tego dowodem.

Właśnie dlatego ulubionym kierunkiem wczasowym jest (nor.) syden, czyli ogólnie rozumiane południe, do którego wliczają się kraje takie jak Turcja, Hiszpania, Włochy, gdzie można popływać w ciepłym morzu i uzyskać upragnioną opaleniznę.

Nie ma jak w domu

Jak wiadomo, Skandynawowie nie lubią przepłacać i kochają łono natury, dlatego często spotkamy się ze szwedzkim pojęciem svemester, czyli zlepek słów Sverige – Szwecja oraz semester – urlop. Oznacza to nic innego, jak wakacje spędzone w Szwecji. Według danych z ankiet, które Novus przeprowadził wśród Szwedów na zlecenie Szwedzkiego Stowarzyszenia Turystycznego (STF), najbardziej atrakcyjnymi kierunkami na Svemester są regiony Laponia, Jämtland i Skania.


Ich ulubionym sposobem na podróżowanie jest nocowanie pod namiotem lub w przyczepie kempingowej. Nie tylko daje to wolność i pozwala cieszyć się pięknem natury, ale również jest sporą ulgą dla portfela. Jeżeli chcielibyście wziąć przykład ze Szwedów i wyruszyć w podróż kamperem, pamiętajcie, że Unity Line oferuje atrakcyjną promocję na przeprawy promowe!

Oprócz własnego kraju Skandynawowie uwielbiają odwiedzać swoich sąsiadów. Wyprawy Norwegów do Szwecji często określane są jako Harrytur i oprócz wypoczynku, mają na celu kupno tańszych produktów.

Wspaniałe lasy, jeziora i inne cuda natury krajów skandynawskich czynią je atrakcyjnym celem podróży dla wczasowiczów. Chcielibyście się tam wybrać? Koniecznie sprawdźcie ofertę aktualnych wycieczek.

źródło:

https://www.nhoreiseliv.no/tall-og-fakta/nyhet/2018/nordland-mest-pop/
https://dinside.dagbladet.no/reise/nordmenn-reiser-mest-til-spania-og-sverige/70883948

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta