Image Alt
Blog

Twierdza Hammershus – skarb wyspy Bornholm

Malownicza duńska wyspa Bornholm znajduje się zaledwie ok. 100 km od polskiego wybrzeża. Choć niewielka skrywa wiele ciekawych i wyjątkowych atrakcji. Jedna, szczególnie wyróżnia się spośród innych swoją historią oraz architekturą. Poznajcie tajemnice i sekrety, jakie skrywa twierdza Hammershus!

  1. Wyspa-warownia
  2. Historia twierdzy
  3. Twierdza Hammershus obecnie
  4. Prosty przepis na zwiedzanie

Hammershus – Wyspa-warownia

Duński Bornholm, swą nazwę zyskał ze względu na liczbę fortyfikacji i warowni, jakie na niej powstały. „Wyspa grodów”, ma zawdzięczać liczebności warowni, które na niej powstawały. Pojawiały się tam nie bez przyczyny, bowiem przez wzgląd na położenie, Bornholm miał istotne strategiczne i handlowe znaczenie. Lokalizacja pozwalała kontrolować Duńczykom transport na Morzu Bałtyckim i stanowiło ważny punkt militarny.

historia twierdzy

Twierdza Hammershus, to kompleks średniowiecznej warowni leżącej na nadmorskim klifie i mierzącej około 75 m ponad poziom morza. Jest uznana za największą tego typu budowlę w Skandynawii. Zależnie od źródła podaje się różne daty wybudowania Hammershus. Część pozycji wskazuje pierwszą połowę XII wieku, a część datuje powstanie twierdzy na końcówkę XII wieku.

W swojej historii zamek przechodził z rąk do rąk, coraz bardziej łasych na zysk i niestety mało zainteresowanych samym budynkiem władców. Po drugiej Wojnie Północnej w 1658 roku, zarówno Bornholm jak i twierdza Hammershus przeszły do rąk Szwedów. Po buncie miejscowej ludności co prawda wyspa wróciła pod panowanie Duńczyków, jednak i teraz zamek nie wrócił do lat świetności. Przez brak inwestycji, warownia zaczęła podupadać i ostatecznie została opuszczona w 1743 r. Wspaniałą twierdzę zaczęto rozbierać i przeznaczać materiał na inną budowę na wyspie – fortyfikację Christiansø.

Twierdza Hammershus obecnie

Odwiedzając obecnie Bornholm, możemy podziwiać ruiny niegdyś największej i najważniejszej warowni. Twierdza Hammershus zachowała część murów i ślady znajdujących się niegdyś sal. Na wyspie funkcjonuje warte uwagi centrum historyczne, gdzie możemy zobaczyć wizualizację dawnej twierdzy Hammershus i odkryć jej znaczenie.

Prosty przepis na zwiedzanie

Warto wiedzieć, że twierdza Hammershus to nie jedyna rzecz warta zobaczenia na malowniczej wyspie! O innych atrakcjach pisaliśmy we wcześniejszym wpisie.

Jak to w przypadku wielu mniejszych wysp, wiele osób zastanawia się, jak najłatwiej i najwygodniej dostać się na Bornholm. Z pomocą przychodzi oferta Unity Line! Możecie w atrakcyjnej cenie zwiedzić to wyjątkowe i zachwycające miejsce, płynąc komfortowymi promami.

Źródła:

https://visitbornholm.com/pl/miasta-miejsca/wybrane-miejsca/hammershus

https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/69125/siwek_trafas-wo%C5%82oszyn_hammershus_dobre_praktyki_i_zarzadzanie_trwala_ruina_2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y


źródło zdjęcia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hammershus#/media/Plik:Hammershus_castle.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hammershus#/media/Plik:Hammershus_grundplan_jth.jpg

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta