Image Alt
Blog

Trolltunga – ikona turystyczna Norwegii

Słynny Język Trolla, czyli Trolltunga, to długa na kilkanaście metrów formacja skalna o charakterystycznym kształcie, wystająca ponad urwisko, 700 metrów nad taflą jeziora Ringedalsvatnet. Bez wątpienia jest to jedna z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji Norwegii.

  1. Historia i położenie
  2. Opis szlaku
  3. Popularność Trolltunga

Historia i położenie

Charakterystyczna formacja skalna powstała dziesięć tysięcy lat temu, w wyniku erozji lodowcowej. Cały region ukształtowany jest przez cofające się lodowce, które mimo ocieplenia klimatu, wciąż pokrywają górne partie okolicznych gór. Słynna atrakcja znajduje się 1100 m n.p.m. w regionie Hordaland, w miejscowości Tyssedal, nieopodal miasteczka Odda. Zrobienie zdjęcia na czubku Trolltunga wymaga pokonania 23 kilometrów wymagającego górskiego szlaku.

Opis szlaku

Ponad dwudziestokilometrowa trasa rozpoczyna się na parkingu w Skjeggedal. Jednak, aby tam dojechać, należy przygotować się na pokonanie starego, wąskiego i bardzo krętego odcinka drogi. Pierwsze kilometry do wysokości czterystu metrów nad poziomem morza składają się z kamiennych stopni, na końcu których czeka nas widok na malownicze jezioro. Następnie rozpoczyna się strome podejście prowadzące prosto na szczyt płaskowyżu.
Szlak jest dobrze widoczny na całym odcinku trasy i posiadania oznaczenia. Jednak po dotarciu do celu musimy się liczyć ze sporymi kolejkami do zdjęcia ze względu na ogromną popularność tego miejsca.

Popularność Trolltunga

Język Trolla stał się jednym z najpopularniejszych miejsc w Norwegii. Prawdziwe „must see” na podróżniczych bucket listach. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż panorama tego miejsca zapiera dech w piersiach. Trzeba przyznać, że widok jest naprawdę spektakularny. Ta wizytówka Norwegii jest odwiedzana rocznie przez około 80 000 turystów. Ponadto umieszczana jest w broszurach turystycznych i książkach opisujących ten skandynawski kraj, co dodatkowo przekłada się na zwiększenie jej rozpoznawalności.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta