Image Alt
Blog
Zorza polarna

Zorza polarna – Taniec świateł na nocnym niebie

Zorza polarna to niezwykłe zjawisko świetlne występujące na Ziemi na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zaobserwowanie aurora borealis to niezapomniane doświadczenie, które każdy powinien przeżyć chociaż raz w swoim życiu. W takim razie, gdzie i kiedy można spojrzeć w bezchmurne niebo i zaobserwować ten wyjątkowy pokaz świateł?

  1. Abisko – Naturalne obserwatorium
  2. Kiruna
  3. kiedy szukać zorzy?

Abisko – Naturalne obserwatorium

Położony w północnej Szwecji Park Narodowy Abisko to dobre miejsce, aby zobaczyć spektakularne pasma świateł ukazujących się na niebie. Na szczycie znajdującej się tam góry Nuolja powstała stacja obserwacyjna zorzy polarnej, która uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji tego zjawiska. Przed polowaniem na zorzę można także skorzystać z atrakcji, które oferuje park. Jest tam na przykład bardzo popularny, lecz miejscami trudny do przebycia, szlak turystyczny – Kungslenden (szw. Szlak Królewski), który od lat kusi podróżników dzikim tundrowym krajobrazem.

Kiruna

Najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji – Kiruna – jest ważnym  miejscem na podróżniczych mapach łowców zórz.  Działa  tam Instytut Geofizyczny, w którym naukowcy zajmują się badaniem zjawiska i gromadzeniem najnowszych o nim informacji. Strudzeni daleką podróżą wędrowcy znajdą wyjątkowe schronienie niedaleko Kiruny, w miejscowości Jukkasjärvi. Jest tam lodowo-śnieżny hotel (IceHotel), który wraz ze wzrostem temperatury topnieje, a po ochłodzeniu jest odbudowywany w zupełnie inny sposób. Miejsce to przyciąga lodowymi atrakcjami, a do tego nigdy nie wygląda on tak samo.

kiedy szukać zorzy?

Ustalenie dokładnej daty i godziny pojawienia się zorzy polarnej jest niemożliwe. Widoczność aurora borealis zależy od wielu czynników, m.in. od aktywności słonecznej, odpowiedniej ciemności nieba, faz Księżyca. Zorza najczęściej widywana jest w okresie pomiędzy równonocą jesienną (21 września) a równonocą wiosenną (21 marca), w godzinach 18:00-01:00, kiedy niebo jest najciemniejsze. Nie mniej jednak, aby stać się uczestnikiem tego wyjątkowego koncertu barw i światła należy uzbroić się w cierpliwość i mieć po prostu odrobinę szczęścia.

Autor: Dominika Lepczyńska
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta