Image Alt
Blog

Tajemnicze miejsca w Szwecji

Szwecja jest niewątpliwie jedynym z najbardziej urokliwych państw w Europie. Miejsc, które mogą zachwycić potencjalnego turystę jest naprawdę całe mnóstwo – począwszy od małych rybackich miejscowości, w których można pooddychać niesamowicie świeżym powietrzem i skonsumować pyszną rybę złowioną przez miejscowych rybaków, aż po tętniący życiem Sztokholm, który zachwyca nowoczesną architekturą i kusi gościnnością.

  1. Szwedzkie Stonehenge
  2. Rzeźba „Nimis”

Szwedzkie Stonehenge

Jednym z obowiązkowych miejsc do zobaczenia po drugiej stronie Bałtyku jest „szwedzkie Stonehenge”. To kamienny krąg Ales Stenar znajdujący się w Skanii, niedaleko Ystad. Kilkadziesiąt głazów, których ustawienie przywodzi na myśl jedną z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych południowej Anglii, przyciąga podróżników z całego świata. Wokół miejsca roztacza się niesamowita aura tajemniczości, a malowniczy krajobraz potęguje wrażenia. Do dziś nie istnieje jedna tylko teoria tłumacząca historię powstania osobliwej konstrukcji – być może jest to pozostałość po grobowcu, który mógł zostać zbudowany jeszcze przez przodków wikingów albo daw ne miejsce kultu religijnego.

Rzeźba „Nimis”

Kolejną tajemniczą atrakcją jest rzeźba autorstwa Larsa Vilksa, szwedzkiego artysty i teoretyka sztuki, który zginął w październiku 2021 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dzieło zwane „Nimis”  znajdujące się w Håle stenar w północno-zachodniej Skanii, na terenie rezerwatu przyrody Kullaberg – co warto podkreślić – powstało w tym miejscu nielegalnie. Konstrukcja drewnianych wież i długich korytarzy zbudowana tuż nad wodą, w zamyśle twórcy, miała reprezentować założenia sztuki konceptualnej, a toczące się wokół dzieła spory prawne, skutecznie przykuwały uwagę turystów i znawców sztuki.

Te dwa wyżej wymienione zjawiska architektoniczne na terenie Skandynawii nie są jedynymi miejscami, do których każdego roku zmierza tysiące turystów. Ich historia powstania i nietypowość, stanowią  jednak ogromny atut, który sprawia, że Szwecja jest coraz częściej eksplorowana podczas wakacyjnych podróży.

Autor: Karolina Gabrysiak

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta