Image Alt
Blog

Szwedzkie pomysły na wykorzystanie SMS-ów

Szwecja wprowadziła ogólnokrajowy program, w ramach którego obywatele mogą zgłaszać chęć otrzymywania wiadomości SMS za każdym razem, gdy w pobliżu znajduje się ofiara ataku serca. Daje to im możliwość udzielenia jak najszybszej pomocy, często zanim jeszcze do poszkodowanego dotrze karetka pogotowia. To wyjątkowo ważne rozwiązanie i błyskawiczny ratunek dla życia i zdrowia człowieka, ponieważ już po około czterech minutach u chorego może nastąpić niedotlenienie mózgu.

  1. Szwedzkie 112
  2. SMS dla dawców krwi

Szwedzkie 112

Szwedzki program działa w bardzo prosty sposób. Po dostarczeniu informacji o ataku serca na numer alarmowy 112, dyspozytor wysyła krótką wiadomość tekstową do wolontariuszy (osób, które zgłosiły się do programu), którzy znajdują się najbliżej poszkodowanego. Osoby te są przeszkolone z resuscytacji krążeniowo – oddechowej, dzięki czemu mogą udzielić prawidłowej pomocy choremu jeszcze przed przyjazdem sanitariuszy. Taki system działa w Szwecji z powodzeniem i nazywa się SMSlivräddare. Funkcjonuje on na zasadzie geolokalizacji.

SMS dla dawców krwi

Kolejnym świetnym sposobem na wykorzystanie SMS-ów jest system wdrożony przez szwedzkie centrum krwiodawstwa, zachęcających ludzi do oddawania krwi. Dawca otrzymuje SMS-em podziękowanie za przekazaną krew oraz kolejną, gdy jego krew zostaje wykorzystana do ratowania ludzkiego życia. Często oba SMS-y nie dzieli nawet kilka godzin, co uświadamia społeczeństwu, jak bardzo potrzebna jest taka pomoc.

Nie bądźmy obojętni na jakąkolwiek formę ludzkiej krzywdy. Pamiętajmy o tym, że nawet najmniejsza pomoc się liczy. W sytuacji, w której warzy się czyjeś życie, nie powinna nas hamować myśl, że możemy zrobić coś nie tak. Myślę, że możemy się wiele nauczyć od Szwedów. Ich rozwiązania – w wielu przypadkach – są genialne i proste jednocześnie. Tak niewiele potrzeba, aby realnie zwiększyć możliwość niesienia pomocy chorym ludziom lub zmotywować kogoś do niesienia dobra.

Autor: Aleksandra Powałka
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

foto: pixabay.com; pexels.com

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta