Image Alt
Blog

Szwedzkie Loppis

Czy lubicie kolekcjonować ciekawe gadżety, figurki do domu lub przybory kuchenne? A może wolicie po prostu spacerować po sklepowych wystawach i oglądać różne, zachęcające do ich kupienia rzeczy? W takim razie Loppis jest absolutnie czymś dla was!

  1. Targi garażowe
  2. Polowanie na okazyjne perełki
  3. Loppis bez wychodzenia z domu!

Targi garażowe

Loppis pochodzi od słowa „loppa” i po polsku oznacza „pchłę”, a w Szwecji to po prostu targi garażowe, które niemal zawsze przyciągają wielu fanów takich właśnie wydarzeń. Jest to bardzo ciekawe i z pewnością ekonomiczne rozwiązanie dla niejednego domownika, bowiem każdy może wówczas wystawić na sprzedaż ubrania, dekoracje, książki, czy nawet meble. To wszystko sprawia, że za odpowiednią i często niewygórowaną cenę jedna osoba pozbędzie się rzeczy, których już nie potrzebuje, a druga – zdobędzie coś unikatowego i to na preferencyjnych warunkach.  

Tego typu wydarzenia, których w Szwecji organizowanych jest naprawdę sporo, to także bardzo ekologiczne rozwiązania. W czasach szaleńczych zakupów i rosnącego konsumpcjonizmu dużo łatwiej i często bezrefleksyjnie pozbywamy się rzeczy, które mogą jeszcze komuś posłużyć. Podczas Loppis przypominamy sobie o tym, że czasem, zanim wyrzucimy zepsutą rzecz, może warto jest ją naprawić i podarować drugie życie? To także prosty sposób, aby otaczać się tym, co wyjątkowe i niepospolite, a nie masowe i wtórne.

Jak widać – same pozytywy!

W Szwecji nietrudno jest zauważyć Loppis’y. Wiele z nich nadal odbywa się przy domach i jest odpowiednio oznakowana

Polowanie na okazyjne perełki

W Szwecji, podczas cieplejszych pór roku, nietrudno jest zauważyć Loppis’y.

Wokoło domostw znajduje się pełno drogowskazów kierujących w miejsca targów. Ci, którzy potrafią szukać, mają szansę upolować wiele perełek! Trzeba także przygotować się na niesamowitą różnorodność. Z racji tego, iż każdy sprzedaje rzeczy z własnego domu, musimy liczyć się z tym, że każde ze stoisk będzie reprezentowało inny styl! Jedni będą sprzedawać ubrania w stylu vintage, inni – romantyczne książki, a jeszcze inni – kuchenki gazowe i czajniki. Na szczęście, tak jak wspomniałam – ceny nie są wysokie, a nawet jeśli nie są zbyt okazyjne –  wystarczy trochę odwagi i umiejętności, dzięki którym możemy utargować nieco lepszą ofertę.

Loppis bez wychodzenia z domu!

Jeśli jednak wolicie robić zakupy przez Internet albo w najbliższym czasie nie planujecie odwiedzać Szwecji, jest na to rozwiązanie! Świat przecież stale się rozwija, a razem z nim – szwedzkie Loppis. Powstała strona internetowa (loppisportalen), która pozwala na znalezienie wyprzedaży bez wychodzenia z domu! Sposób sprzedaży także zmieniał się na przestrzeni lat, o czym świadczą różne miejsca, w których się ją lokuje. Wielu ludzi decyduje się wystawiać swoje rzeczy w specjalnie przygotowanych halach, inni organizują wymianę towarów w alejkach parków lub prosto z bagażników swoich samochodów. Niektóre Loppis organizowane są raz do roku, inne zaś – regularnie.

Szwedzka tradycja zawitała również do Polski. Coraz częściej urządza się podobne pchle targi w domach kultury czy w bibliotekach miejskich. Okazuje się bowiem, że ludzie kochają zakupy i wyprzedaże. Zatem, planując wycieczkę do Szwecji, warto jest przeznaczyć trochę czasu na odwiedzenie Loppis. Powrót do domu ze skarbami kupionymi za niską cenę i posiadającymi własną, ciekawą historię będzie rewelacyjną pamiątką z podróży.

Framgångsrik shopping !

(Udanych zakupów!)

Na Loppis’ach można wypatrzyć i upolować wiele perełek!

Autor: Hania Irzymska

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta