Image Alt
Blog

Szwedzkie lekarstwo na stres – kąpiele leśne

Współczesny tryb życia, chociaż przynosi nam wiele komfortu, przysparza również wiele stresu. Szwedzi, jako miłośnicy idei friluftsliv, ukojenia szukają na łonie natury, popularyzując leśne kąpiele! Czym są i czy warto je wprowadzić do swojego życia – o tym więcej w dzisiejszym wpisie.

  1. Czym jest skogsbad?
  2. Jak praktykować?
  3. Badania leśnych kąpieli
  4. Poznaj szwedzkie lasy

Czym jest skogsbad?

Szwedzki skogsbad to zlepek słów skog – las oraz bad – kąpiel. Jednak kąpiel, która kryje się za tą nazwą, nie wymaga rozbierania się do naga. Opisuje ona porównanie obcowania z leśnym środowiskiem do zanurzenia się w wodzie. Czy więc skogsbad jest synonimem spaceru po lesie? Enigmatycznie można odpowiedzieć, że i tak, i nie. 🙂

Leśne kąpiele są co prawda wędrówką między drzewami, jednak traktowaną bardziej jako kuracja lecznicza. Towarzyszą jej konkretne zasady odróżniające je od zwyczajnego spaceru. Pomysł kurowania objawów stresu w lesie narodził się w Japonii gdzie znany jest jako shinrin-yoku. W teorii środowisko leśne jest dla człowieka tym pierwotnym, dlatego podtrzymywanie relacji z naturą ma pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.

Gdy połączymy dbanie o zdrowie, przebywanie na świeżym powietrzu i dodamy jeszcze do tego przyrodę — nikogo nie powinno dziwić, że Szwedzi zachwycą takim pomysłem. Branża turystyczna podchwyciła trend i obecnie możemy znaleźć na szwedzkich portalach oferty relaksacyjnych wypraw do lasów. Zbawienne skutki ekspozycji na działanie przyrody zostały spopularyzowane do tego stopnia, że kąpiele leśne bywały nawet zalecane przez lekarzy jako część procesu leczenia.

Jak praktykować?

Jeżeli hipotetycznie otrzymalibyśmy taką “receptę” – jak ją zrealizować? Catherine — przewodniczka turystyki pieszej we Friluftsfrämjandet zaleca, aby wybierać się do lasu z “otwartymi umysłami”. Według niej doświadczanie lasu wszystkimi zmysłami pozwala osiągnąć liczne korzyści zdrowotne.

Nie musimy szczegółowo planować trasy ani pokonać określonej liczby kilometrów, najważniejszym jest zrelaksowanie się i skupienie myśli na doświadczaniu natury.

Badania leśnych kąpieli

Szwedzi chętnie zaadaptowali ideę i poddali ją badaniom. Jedną ze szwedzkich pionierek w tym temacie była biolożka — Jenny Lovebo przyglądająca się kąpielom leśnym na Linnéuniversitet w Växjö.

Badana grupa dwa razy w tygodniu spędzała w wybrany przez siebie sposób czas w lesie. Zaobserwowano między innymi działanie uspokajające, poprawę ciśnienia krwi czy zrelaksowanie badanych. Lecz co stoi za tą całą “magią”?


Środowisko leśne za sprawą bujnej roślinności, jest bogate między innymi w fitoncydy i terpeny sprzyjające obniżeniu hormonu stresu. Terapeutyczne działanie dla organizmu zapewniają również doznania sensoryczne, czyli sam zapach lasu czy szum drzew.

Poznaj szwedzkie lasy

Dla zadowalających efektów “lasoterapii” nie bez znaczenia pozostaje wybór lasu, w którym będziemy wędrować. Powinien być jak najbardziej naturalny i oddalony od cywilizacji. O to na szczęście nie trudno w malowniczej Szwecji. Więcej o bogactwach szwedzkich lasów pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych artykułów. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego sklepu i zapoznania się z ofertą aktualnych wycieczek — również obejmujących spacery po intrygujących miejscach malowniczej Skanii.

źródła:
https://www.friluftsframjandet.se/lat-aventyret-borja/kunskap–guider/vandring/skogsbad-for-nyborjare/
https://sv.wikipedia.org/wiki/Shinrin-yoku
https://www.forest-monitor.com/pl/kapiele-lesne-jako-czastkowy-produkt-turystyczny


#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta