Image Alt
Blog

Szwedzki akcent w sztukach walki

Szwecja jest pięknym krajem o zimnym, północnym klimacie. Na całym świecie rozsławiają ją góry, lasy oraz przepiękne jeziora. Jednakże jest jeszcze jeden powód, dzięki któremu ta chłodna część świata jest rozpoznawana na arenie międzynarodowej. Chodzi o sztuki walki, a dokładnie o MMA i Brazylijskie Jiu Jitsu.

Alexander Gustafsson to szwedzki, były już zawodnik MMA, walczący w największej organizacji na świecie, którą jest Ultimate Fighting Championship. W czasach swojej kariery uzyskał on rekord osiemnastu zwycięstw oraz zaledwie siedmiu porażek. Chociaż zawodnik jest już na emeryturze, starsi kibice pamiętają zapewne jego fenomenalne walki z takimi zawodnikami, jak: Jon Jones, Fabricio Werdum, Anthony Smith czy Jan Błachowicz (obecny mistrz kategorii półciężkiej tejże organizacji). Walki Gustafssona zawsze dawały kibicom wiele niesamowitych emocji.

Kolejnym świetnym szwedzkim zawodnikiem jest Khamzat Chimaev. Zawodnik to wschodząca gwiazda organizacji UFC, posiadający rekord dziewięciu zwycięstw bez żadnej przegranej. Khamzat, urodzony w Rosji, mieszka i trenuje w Szwecji. Warto śledzić jego karierę, ponieważ cechuje go zaskakujący styl oraz ciekawe dla oka ruchy w sposobie walczenia, które zwykle pokonują jego przeciwników. Trzykrotny mistrz Szwecji jest bardzo aktywny i daje swoim fanom wiele powodów do zadowolenia.

Szwecja może pochwalić się zawodnikami sztuk walki o międzynarodowej sławie

Mówiąc o szwedzkich fighterach, nie można zapomnieć o legendzie brazylijskiego jiu-jitsu – Alanie „Finfou” Nascimento. Zawodnik pochodzi z Brazylii. Wychował się w skrajnej biedzie, w świecie gangów, narkotyków i przestępców niebezpiecznych brazylijskich dzielnic. Jednakże, przyszły mistrz świata, wybrał sport i zaczął trenować z czołowym zawodnikiem Brazylii – Fernando „Terere”. Nascimento na co dzień trenuje w Szwecji i to właśnie ten kraj reprezentuje na międzynarodowej arenie. Czterokrotnie zdobył tytuł mistrza świata. Jest on znakomitym przykładem człowieka, który swoją determinacją i siłą charakteru udowadnia, że ciężka praca kształtuje sportowców na lata. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zawodnik jest pierwszym trenerem najlepszego polskiego wojownika w  brazylijskim jiu-jitsu – Adama Wardzińskiego.

Okazuje się, że Szwecja, ten chłodny północny kraj, ma niesamowity sportowy potencjał i dysponuje znaczącym zapleczem zawodników. Nie zapominajmy, że jest to przecież kraina walecznych wikingów.

Autor: Jakub Wojciechowski

złoty medalista w XVI Mistrzostwach Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu 2020 r.

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.