Image Alt
Blog
Południowa i północna Szwecja

Szwecja południowa i północna — gdzie lepiej się wybrać?

Szwecja posiada specyficzny, dość podłużny kształt. To sprawia, że dystans między jej skrajnie północną i południową częścią jest ogromny. Planując podróż do tego wyjątkowego kraju, który kierunek powinniśmy obrać?

  1. Północ Szwecji – Norrbotten
  2. Atrakcje
  3. Południe Szwecji – Skania
  4. Atrakcje
  5. Gdzie się wybrać?

Północ Szwecji – Norrbotten

Najbardziej wysuniętym na północ regionem w Szwecji jest Norrbotten. Jest również największy pod względem wielkości, gdyż zajmuje niemal ¼ powierzchni całego kraju. Jego znacząca część leży na północ od koła podbiegunowego, co definiuje tamtejszy klimat. Gęstość zaludnienia jest niezwykle mała, gdyż w całym landzie żyje zaledwie 250 000 osób. Norrbottens oznaczany jest skrótem “BD” jego stolicą jest Luleå i dzieli się na 14 komun.

Atrakcje

Chociaż północ wydaje się skłuta lodem i niedostępna, z pewnością nie jest zamknięta na turystów. Wśród wartych uwagi atrakcji są między innymi hotel lodowy w miejscowości Jukkasjärvi, Park Narodowy Abisko, czy kopalnia żelaza w Kirunie. Sama Kiruna jest niepowtarzalnym miastem. Nie dosyć, że jest to najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji, to jeszcze wiąże się z nim ciekawa historia. Mianowicie w 2004 roku postanowiono przenieść miejscowość, a konkretniej jego centrum, aż o 3 km. Decyzja została podjęta ze względu na osuwanie się gruntu związane z sąsiedztwem kopalni. Jeśli lubicie spędzać czas aktywnie, ciekawymi pomysłami są również obserwacja zorzy polarnej, trekking czy poznanie kultury Saamów zamieszkujących te rejony.

Południe Szwecji – Skania

Południowa część kraju leży nad Bałtykiem, najdalej wysuniętym z regionów jest Skania. Oznaczany jest symbolicznie literą “M”, a jego stolicą jest Malmö. Pomimo niewielkich rozmiarów, w porównaniu do północy posiada aż 33 komuny i ok. 1 400 000 mieszkańców. Przez wiele lat należąca do Królestwa Danii, Skania nosi wiele znamion tamtejszych wpływów. Obecnie ten region oraz Danię łączy imponujący most Öresundsbron.

atrakcje

Lubicie piesze wycieczki i podziwianie cudów natury? W Skanii bez wątpienia znajdziecie coś dla siebie: mistyczny, kamienny kompleks Ales Stenar, rezerwat Kullaberg, czy też Park Narodowy Söderåsen to doskonałe propozycje.

Miłośnicy większych aglomeracji koniecznie muszą wybrać się do Malmö, które jest trzecim co do wielkości miastem w Szwecji. Tamtejsza nowoczesna architektura została doceniona na całym świecie.

Nie interesuje Was, ani natura, ani wielkomiejskie życie? Nadal możecie zrelaksować się i zasmakować znakomitych specjalności w krainie cydru – Kivik!

Gdzie się wybrać?

Nie można jednoznacznie orzec, która część Szwecji jest lepszym wyborem do zwiedzenia. Każda z nich ma swoje zalety i znajdzie swoich miłośników. Najlepiej spróbować podróży dookoła kraju i zwiedzić obie! Zachęcamy do lektury pozostałych wpisów i oczywiście odwiedzenia wspaniałej Szwecji wraz z Unity Line!

źródła:
https://www.transport-publiczny.pl/mobile/szwecja-za-kolem-podbiegunowym-przesuwaja-miasto-w-calosci-52082.html
https://sv.wikipedia.org/wiki/Sveriges_l%C3%A4n

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta