Image Alt
Blog

Szwecja pod namiotem!

Każdego miłośnika natury i campingu z pewnością zauroczy Szwecja! Słabe zaludnienie kraju sprawia, że nie trudno tam o chwilę sam na sam z łonem natury. Wyjątkowe krajobrazy, sielski klimat i bezpieczeństwo… Jednak zanim ochoczo pobiegniemy pakować plecak, warto zapoznać się z kilkoma istotnymi kwestiami.

  1. Gdzie wolno rozbić obóz?
  2. Polecane miejsca na biwak w Szwecji?
  3. Rozpalanie ogniska w Szwecji
  4. Jak dostać się do Szwecji?

Gdzie wolno rozbić namiot w Szwecji?

Odpowiedź brzmi… wszędzie! Tak zwane Allemansrätten, czyli prawo wszystkich ludzi pozwala obozować praktycznie na terenie całej Szwecji. W zgodzie ze skandynawskim podejściem do natury prawo głosi, że człowiek powinien mieć nieograniczony dostęp do korzystania z zasobów przyrody. Dzięki temu bez przeszkód możemy zbierać grzyby i owoce w lasach, a także rozbijać obóz, nawet na prywatnych posesjach. Warunek jest prosty. Nasza obecność nie może ingerować w naturę, ani przeszkadzać właścicielowi terenu, a sam namiot nie powinien znajdować się bliżej, niżeli 150 m od domostwa. Analogiczny do Allemansrätten  zapis funkcjonuje również w Norwegii oraz Finlandii.

Polecane miejsca na biwak w Szwecji?

Camping pod namiotami w Szwecji

Warto wybrać Skanię, czyli południowy region kraju. Zarówno łagodny klimat, jak i zapierająca dech w piersi przyroda, sprzyja spędzaniu czasu na dworze. Znajdziemy tu liczne trasy piesze i rowerowe, dzięki czemu bez przeszkód możemy zaplanować kilkudniową wyprawę z jednośladem. Miłośnicy sportów wodnych pokochają liczne jeziora i rzeki, które zachęcają do kajakowych przepraw. Dodatkowo warto urozmaicić wycieczkę i odwiedzić lokalne łowiska. Warte polecenia miejsca znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule.

Rozpalanie ogniska w Szwecji

Szwedzi są znani z troski o swoją przyrodę, pamiętajmy więc, że za rozpalanie ogniska może grozić nam surowa kara. Od 15 kwietnia do 15 września trwa okres podwyższonego zagrożenia pożarowego, tym samym zabrania się rozpalania ognia w pobliżu lasów i pól uprawnych.

Jak dostać się do Szwecji?

Najlepiej wybrać podróż promem, o czym wspominaliśmy już w poprzednim artykule jak dojechać do Skandynawii. Nie musimy się ograniczać co do bagażu, który w przypadku takiej wyprawy może być spory. Decydując się na przelot samolotem, pamiętajmy, że nie będziemy mogli przewieźć w bagażu podręcznym niezbędnych narzędzi jak nóż czy scyzoryk. Przeprawa promowa pozwala nam również zabrać ze sobą bagaż o większych gabarytach, np. rower, sprzęt sportowy lub wędkę. Na stronie skandynawskich podróży znajdziecie gotowe wycieczki dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu.

źródło:

https://visitskane.com/outdoors-adventure/kayaking-and-canoeing
https://sv.wikipedia.org/wiki/Allemansr%C3%A4tten#cite_note-8