Image Alt
Blog

Sztokholmskie metro niczym galeria sztuki

Metro kojarzy nam się najczęściej wyłącznie z  szybkim i nowoczesnym środkiem transportu. Czy jednak, w naszej wyobraźni, powinny być to wyłącznie wagony, podziemne korytarze oraz wszechobecny tłok śpieszących się ludzi?

  1. Sztuka życia w biegu
  2. Po co komu sztuka w metrze?
  3. Metro w zgodzie z naturą

Sztuka życia w biegu

Wszyscy dokądś pędzą – obawiają się spóźnienia do pracy lub koniecznie chcą załatwić ważne sprawy i wrócić do domu. Niestety, mało kto – w dzisiejszych czasach – zwalnia choć na chwilę, aby na przykład skupić swój wzrok na obcowaniu ze sztuką. I to taką dostępną całkowicie nieodpłatnie, otaczającą nas każdego dnia… A szkoda! W sztokholmskim metrze naprawdę warto zatrzymać się i poświęcić chwilę dla twórczości, która jest tam na wyciągnięcie ręki. Dokładnie! Sztuka w metrze.

Metro w Sztokholmie ma już swoje lata, bowiem zaczęło powstawać w 1950 roku. Funkcjonuje ono zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni. Łącznie, do dyspozycji, jest aż 100 stacji! Linie, którymi możemy się poruszać, oznaczone są kolorami. Tunnelbana 1, oznaczona kolorem zielonym, jest najdłuższą ze wszystkich. Nieco krótsze jest połączenie drugie, któremu przypisano barwę czerwoną. Najkrótsza, sięgająca niewiele ponad 25 500 metrów długości, jest linia niebieska.

Po co komu sztuka w metrze?

Schodząc do podziemi metra możemy natknąć się na przeróżne dzieła. Są tam głównie kolorowe jaskinie, malunki na ścianach, tematyczne wystawy, a nawet rzeźby. Nie da się przejść obojętnie obok tak pięknych wytworów!

Na stacji T-Centralen mamy wiele możliwości obcowania z dziełami artystów – możemy obejrzeć ścianę wykonaną z mozaiki lub udać się na przechadzkę do wydrążonej w skale jaskini. Aranżacja stacji nie jest przypadkowa. Wszystko jest spójne, ma swój cel i wygląda bardzo estetycznie. Przemierzając korytarze czerwonej linii możemy natknąć się na stację, której ściany pomalowane są na wzór zimnych, surowych skał. Ten wystrój został tak zaprojektowany, aby pokazać rozwój technologiczny, jaki dokonał się w kraju. Dodatkowo, niedaleko znajduje się gmach Królewskiego Instytutu Technologicznego, który to jest symbolem tego właśnie rozwoju, a więc wystawa pasuje tu idealnie!

Jeden z postojów, znajdujący się pod parkiem Kungsträdgården, nawiązuje do przebudowy Sztokholmu. Jest to swego rodzaju wystawa, która zawiera pamiątki po tych wydarzeniach.  W metrze znajdą coś dla siebie również miłośnicy gier komputerowych! Na jednej ze stacji, będącej na powierzchni ziemi, możemy podziwiać kafelki w kolorze błękitnym z namalowanymi postaciami z gier komputerowych. Na innych postojach spotkamy zaś rzeźby wykonane z terakoty, tęczowe skały, a nawet wyżłobienia nawiązujące do wnętrza wulkanu.

Metro w zgodzie z naturą

Trzeba przyznać – metro w Sztokholmie wygląda obłędnie! Jest również pięknym ukłonem człowieka wobec natury: na stacjach, wydrążonych w skale, pozostawiono także surowe ściany. Próżno szukać tutaj betonowych konstrukcji bez ładu i porządku, resztek wydartych plakatów na ścianach, niepotrzebnych reklam. Uwydatniono za to piękno podziemia i oddano hołd szwedzkiej tradycji.

Myślę, że będąc w Sztokholmie, oprócz zwykłej przejażdżki metrem, warto wygospodarować czas i przyjrzeć się bliżej obecnym tam dziełom sztuki oraz dowiedzieć się, do jakich wartości one nawiązują.

Ha kul att utforska!

(Miłego odkrywania!)

Autor: Hania Irzymska

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta