Image Alt
Blog

Szlakiem Gryfitów

Od dawna Szczecin kojarzony jest z Zamkiem Książąt Pomorskich, jednak nie każdy już wie, jaka konkretnie dynastia w nim panowała. Spieszymy od razu z odpowiedzią, że byli to Gryfici, którzy przez około 500 lat panowali na Pomorzu Zachodnim. Tę długą, ale i ciekawą historię rodu od teraz można poznać na specjalnie stworzonym szlaku turystycznym.

Gryf z dynastii Gryfitów

Dynastia Gryfitów panowała na terenach obecnego województwa zachodniopomorskiego od XII wieku. To właśnie od nich wywodzi się symbol całego regionu, czyli gryf. Przez lata historia tego rodu łączyła się z dziejami Piastów, ale również z krajami północnymi.

Najbardziej znanym przedstawicielem dynastii był Eryk Pomorski, który na początku XV wieku był królem Szwecji, Danii i Norwegii. Najpopularniejszym obiektem umieszczonym na Szlaku jest bez wątpienia Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. W przeszłości na wzgórzu znajdował się gród słowiański, na którym urzędował Warcisław I – protoplasta rodu Gryfitów. Sam zamek zaczął powstawać w XIV wieku i przez kolejne lata był siedzibą wielu pomorskich władców. Odwiedzając go, nie można ominąć wystawy „Złoty wiek Pomorza”, która jest stałą ekspozycją w Muzeum Tradycji Regionalnych. Przedstawia ona sztukę na dworze Gryfitów w okresie największego rozkwitu.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to niezapomniany punkt wycieczki do tego pięknego miasta

Gryfici a Skandynawia

Gryfici to nie tylko Pomorze Zachodnie, ale za sprawą Eryka Pomorskiego również Skandynawia. Jego babka była duńską księżniczką, dzięki czemu posiadał prawa do tronu. Po unii kalmarskiej stał się królem Danii, Norwegii i Szwecji. Jego największym dziełem jest budowa zamku Kronborg w Helsingørze. To właśnie w tej twierdzy i okolicach dzieje się akcja Hamleta – jednego z najbardziej znanych dramatów na świecie. Obiekt jest wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i symbolizuje panowanie Danii nad cieśniną Sund.

Eryk Pomorski nie zakończył jednak udanie swojego panowania w Skandynawii, ponieważ został zdetronizowany w każdym z trzech krajów. Ostatecznie wrócił do nadmorskiego Darłowa, czyli do miejsca, w którym się urodził. Pod koniec swojego życia przebudował tam rodzinny zamek, na wzór Kronborga. Zachował się on do dziś i razem z Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie jest obowiązkowym punktem na Szlaku Gryfitów.

Zamek w Darłowie to obowiązkowy punkt na Szlaku Gryfitów.