Image Alt
Blog
jajka, świąteczne jajka, easter egg, easter eggs

Święta Wielkanocne w Szwecji

Wielkimi krokami zbliżamy się do świąt Wielkiej Nocy. Jak wiadomo, nie tylko w Polsce obchodzone jest to święto. Warto więc wiedzieć jak wygląda ono w Szwecji.

Wielkanoc to – z uwagi na nadchodzącą wiosnę – święto uśmiechu, oczekiwania i pogody ducha. Robi się coraz cieplej, mamy więcej zapału do pracy i ochoty na spędzanie czasu na zewnątrz. Natura budzi się do życia, a wraz z nią nasze siły. W Polsce symbolem, który pokazuje, że Wielkanoc jest już tuż, tuż są bogato zdobione palmy wielkanocne, zaś w Szwecji ich odpowiednikiem są gałązki z kolorowymi piórkami i jajeczkami.

Jajka – symbole nowego życia – w Polsce, ale również w Szwecji występują jako składniki potraw i elementy dekoracyjne. Ludzie starają się, aby były one jak najpiękniej pomalowane i ozdobione. Prezenty wielkanocne są raczej rzadkością. W Szwecji dzieci dostają påskägg, czyli jajka wypełnione słodyczami. Nie ma również zwyczaju wysyłania kartek z okazji tego święta, przez co ich wybór w sklepach jest bardzo mały. Szwedzi w tej kwestii są dosyć nowocześni i życzenia wolą składać po prostu drogą mailową czy SMS-ową.

1. Halloween czy Wielkanoc?

2. Wielki – Długi Piątek

3. Wielkanoc

4. Nieważne gdzie, ważne z kim!

Halloween czy Wielkanoc?

W Szwecji występuje również tradycja polegająca na przebieraniu się małych dziewczynek za czarownice. W Wielki Czwartek pukają one wówczas do drzwi sąsiadów i zbierają cukierki.

Tradycja ta sięga starych, przedchrześcijańskich czasów, kiedy wierzono, że czarownice latały na miotłach do miejsc, w których spotykały się z diabłem. Swoją podróż rozpoczynały one w Wielki Czwartek, a kończyły właśnie w Wielkanoc.

Wielki – Długi Piątek

Wielki Piątek nazywany jest w Szwecji długim piątkiem (Långfredagen). Dzieje się tak z powodu upamiętnienia śmierci Jezusa na Golgocie. Jezus Chrystus przechodził wtedy ogromne męki i cierpienia, które strasznie się dłużyły, więc aby odpowiednio podkreślić, jak ważne jest to święto, nazywa się je właśnie „długim” i przeważnie spędza w domu, gdyż jest to dzień wolny od pracy i zajęć.

Wielkanoc

Wielkanoc, podobnie jak to ma miejsce w Polsce, spędza się przy stole z rodziną.

Dzieci malujące jajka, wielkanoc

Domownicy spożywają udekorowane wcześniej jaja, potrawy przyrządzone z jagnięciny czy dania rybne. Stoły są przepełnione słodkościami i przeróżnymi przekąskami. Jak widać, nasze Święto Zmartwychwstania Pańskiego ma wiele wspólnego ze szwedzkim. U nas jednak jest ono obchodzone bardziej religijnie. W Szwecji spędza się ten czas głównie w gronie rodzinnym, bez tradycyjnej mszy w kościele czy innych akcentów religijnych.

Nieważne gdzie, ważne z kim!

Święta Wielkanocne są magicznym okresem, który powinniśmy cudownie spędzić w rodzinnym gronie i pozwolić, aby czas ten zmotywował nas i przygotował do produktywnego funkcjonowania w tym zbliżającym się słonecznym okresie!

Glad påsk!

(Wesołego Alleluja!)

Autor: Hania Irzymska

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta