Image Alt
Blog

Starożytne zabytki Szwecji – Gammla Uppsala

Gamla Uppsala to starożytne szwedzkie miejsce pochówku, w którym znajduje się co najmniej 300 grobów, w tym trzy duże grobowce znane jako Kopce Królewskie.

  1. Miejsce owiane legendami
  2. Kopce członków królewskiej dynastii
  3. Muzeum i popularna atrakcja turystyczna

Miejsce owiane legendami

Znaczna część historii Gamla Uppsala jest niejasna i miesza się z na wpół mitycznymi legendami pierwszych królów Szwecji. Wiadomo, że obszar ten miał wielkie znaczenie religijne i polityczne w epoce żelaza i wikingów. Same trzy Kopce Królewskie pochodzą prawdopodobnie z VI wieku naszej ery.
Gamla Uppsala była jedną z niewielu udokumentowanych świątyń religii nordyckiej. Kopce Królewskie Gamla Uppsala od pokoleń są owiane tajemnicą. Niektórzy wierzyli, że symbolizują trzech bogów: Thora, Odyna i Freyra, inni uważali je za miejsca pochówku legendarnych królów, jeszcze inni uznawali je po prostu za naturalne wzniesienia ziemi.

Kopce członków królewskiej dynastii

Pierwsze archeologiczne wykopaliska Wschodniego Kopca potwierdziły, że rzeczywiście było to miejsce pochówku. Przypuszczano, że jest to grób młodej kobiety lub młodego mężczyzny i kobiety. Drugie wykopaliska pod Kopcem Zachodnim w 1874 r. przyniosły bardziej imponujące znaleziska – wyposażenie wojownika, broń, a także… mężczyznę ubranego w garnitur ze złotych nici! Chociaż archeolodzy nie byli w stanie zidentyfikować ciał w kopcach, są pewni, że należały do członków królewskiej dynastii. Kopce Królewskie są uznawane za najstarsze symbole narodowe Szwecji. W 1989 roku zostały odwiedzone przez papieża Jana Pawła II.

Muzeum i popularna atrakcja turystyczna

Dziś Gamla Uppsala jest jednym z najważniejszych starożytnych reliktów w Szwecji i popularną atrakcją turystyczną. Muzeum Gamla Uppsala prezentuje znaleziska z wykopalisk archeologicznych, jak również opowieści o królach z dynastii Yngling, ofiarach epoki Wikingów, pogańskich bogach i epoce żelaza. Odwiedzający mogą wyruszyć w podróż przez ocean czasu, od lokalnych pogańskich królestw z VI wieku, przez przewroty religijne epoki Wikingów, po budowę katedry z 1100 roku. Muzeum oferuje również nowe doświadczenie wirtualnej rzeczywistości, które pozwala odwiedzającym wędrować po Gamla Uppsali z VII wieku. Jeśli chcesz poczuć klimat zbliżony do Gry o tron, wybierz się do Szwecji na pokładzie naszych statków!

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta