Image Alt
Blog
Spacerowa Walhalla - Park Narodowy Söderåsen - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 1

Spacerowa walhalla – Park Narodowy Söderåsen

Niejednokrotnie powtarzaliśmy, że Skandynawowie to miłośnicy aktywnego stylu życia, a w szczególności, tego na świeżym powietrzu. Chcielibyście wczuć się w klimat friluftsliv i spędzić dzień na łonie skandynawskiej natury? Na południu Szwecji znajduje się godne uwagi miejsce – Park Narodowy Söderåsen. Przeczytajcie, co czyni go jedynym w swoim rodzaju.

  1. Lokalizacja
  2. Atrakcje w parku
  3. Kiedy odwiedzić Park Narodowy Söderåsen?
  4. Warto wiedzieć
  5. Popłyń z nami!

Lokalizacja

Park Narodowy Söderåsen położony jest na południu kraju w Skanii. Choć ten region Szwecji uchodzi za stosunkowo płaski, na terenie parku spotkamy się z wyjątkową różnorodnością. Został bowiem utworzony głównie w celu ochrony góry zrębowej Kopparhatten osiągającej wysokość niemal 212 m n.p.m.

Wejście główne do parku leży w niewielkiej wiosce Skäralid. Na początku naszej wyprawy natkniemy się na centrum turystyczne, którego nie powinniśmy omijać. Otrzymamy tam mapki ze szlakami, a także dowiemy się o tym co warto zwiedzić.

Park i jego atrakcje

Oprócz bujnych lasów, Park Narodowy Söderåsen skrywa również fantazyjne formacje skalne. W jednej z nich znajduje się jaskinia Snuvestuan, z którą wiąże się ciekawa legenda. Bowiem jaskinię ma zamieszkiwać kobieta z lisim ogonem, która kusiła mężczyzn. Kiedy któryś wpadł jej w oko, oczarowała go tak, aby już nigdy nie mógł się zakochać.

Warto nadmienić, że region Skanii jest bardzo ciekawym pod względem geologicznym. Niegdyś była krainą wulkanów, czego skutki można zaobserwować w obecnym krajobrazie parku. Spotkamy tu między innymi majestatyczną dolinę Skäralidsdalen.

Choć to miejsce wydaje się dzikie i nienaruszone ludzką ręką, spotkamy tu również ślady działalności człowieka. Kamienne mury, dzikie jabłonie, czy krzaki głogu, bezpośrednio wskazują na naszą obecność.

Na terenie parku funkcjonuje dobrze rozbudowana i skomunikowana sieć szlaków turystycznych i ścieżek rowerowych. Możemy dostosować trudność obranej drogi i wyruszyć w podróż na łonie pięknej, szwedzkiej natury, aby później odpocząć przy wspaniałym jeziorze Odensjön.

Kiedy odwiedzić Park Narodowy Söderåsen?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każda pora roku przedstawi nam równie ekscytujące widowisko. Wszystko to dzięki piętrowym wysokościom, a co za tym idzie różnorodności gatunkowej roślin. Spotkamy tu między innymi  m.in. czosnek niedźwiedzi, szeroki przekrój mchów, paproci grzybów i porostów.

Każda pora roku odsłoni nam inny, krajobraz w tym samym miejscu, dlatego jest to miejsce warte zobaczenia niezależnie od kalendarza. O urokach szwedzkich lasów pisaliśmy również we wcześniejszym artykule.

Warto wiedzieć

Spacerowa Walhalla - Park Narodowy Söderåsen - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 2

Jak w każdym parku narodowym i tu musimy przestrzegać pewnych zasad:

Psy mogą odwiedzać park, lecz muszą być na smyczy

– Rozpalanie ogniska poza wyznaczonymi miejscami jest zabronione 


– Zabrania się jeździć pojazdem silnikowym poza wyznaczonymi drogami, oraz parkować przyczepę kempingową w inny sposób niż za dnia w dedykowanych miejscach

– Odwiedzając park szanujmy lokalną przyrodę, nie działajmy na szkodę roślin i zwierząt

Popłyń z nami!


Chcielibyście odwiedzić Park Narodowy Söderåsen? Wyruszcie z Unity Line na Skandynawski Geospacer, podczas którego przybliżymy sobie warte uwagi miejsca w Skanii!

Źródło:

https://www.lansstyrelsen.se/skane/besoksmal/naturreservat/nationalparker/soderasens-nationalpark.html

#Szwecja Aktywnie bieganie Bornholm ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia fjellop góry islandia jedzenie jiu jitsu język karate Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Lagom Laponia mistrz Mitologia mma Morsowanie Nordic Walking Norwegia Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport sztuki walki Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta