Image Alt
Blog

Skijöring – wyścigi zaprzęgów i świetna zabawa

Uwielbiasz sporty zimowe, narty, skutery, snowboard, zjazdy i biegówki? Wydaje Ci się, że znasz już wszystko i dobrze wiesz, co można robić zimą? Możliwe, że jeszcze nie znasz skijöringu – fascynującej, ekstremalnej zabawy na śniegu, lodzie i zamarzniętej tafli jeziora. Choć wygląda całkiem przyjaźnie i niezbyt wymagająco, nic bardziej mylnego – to zdecydowanie sport dla wprawionych narciarzy. Tu potrzeba świetnej formy, znajomości sztuki narciarskiej w stopniu znacznie większym, niż podstawowy i … przyjaznego, silnego i opanowanego zwierzęcia. I o ile skijöringu z użyciem skutera, samochodu czy konia lepiej nie próbować ot tak, wyprawa z chętnym i czworonożnym przyjacielem rodziny może okazać się świetną zabawą, nawet dla początkujących. 

Czym jest skijöring i skąd się właściwie wziął?

Skijöring jest rodzajem zimowego sportu, który – w skrócie – polega na ciągnięciu narciarza przez zwierzę – psa, konia, psi zaprzęg lub pojazd (skuter śnieżny, motocykl). Aktywność pochodzi wprost ze Skandynawii, a nazwa została zapożyczona z języka norweskiego i oznacza dokładnie tyle co „powożenie na nartach” (ski – narty, kjöre – powozić). W rejonach północnych, obfitujących w śnieg, siłę pociągową zwierząt do przemieszczania się i transportu wykorzystywano od wieków. Jednak dopiero w drugiej połowie XIX wieku tradycja ta przybrała sportową formę – najpierw w Norwegii, potem w górskich rejonach Szwajcarii, by w końcu pojawić się niemal wszędzie, gdzie choćby na moment spadł śnieg lub mróz skuł lodem tafle wielkich jezior. Obecnie Skijöring posiada status sportu i cieszy się niemałą popularnością w krajach, gdzie rozgrywane są regularne zawody w tej dyscyplinie. Oglądać je możemy regularnie w Norwegii, na zamarzniętym szwajcarskim jeziorze St.Moritz, w Czechach, Kanadzie i na rodzimym Podhalu. 

Skijöring – rodzaje, technika, przygotowanie

Skijöring obejmuje kilka rodzajów „powożenia”, a sposobów kompilacji środka transportu i siły pociągowej może być wiele. W zależności od popularności regionalnej, lokalnych tradycji, upodobań czy nawet pomysłów znajdziemy tu: sanki bądź narty zjazdowe ciągnięte przez konia, psi zaprzęg, motor, skuter a nawet samochód.  Poruszającemu się na biegówkach pomaga przemieszczać się szybciej pies lub para zwierząt. Z kolei horse-board to odmiana skijöringu „bezśnieżnego”, w której koń powożony przez jeźdźca ciągnie zawodnika jadącego na … deskorolce. Z wyjątkiem tego ostatniego do uprawiania skijöringu z pewnością potrzeba będzie podstawowego wyposażenia narciarskiego, linki z amortyzatorem, i bezpiecznego pasa ze wzmocnieniem w odcinku lędźwiowym lub rączki (jak do jazdy na nartach wodnych), porządnego kasku i bezwzględnie – niezwykle ciepłych i mocnych rękawic. Te będą musiały nie tylko utrzymać odpowiednią temperaturę podczas mroźnych wycieczek, ale i chronić dłonie przed trzymaną w nich napiętą linką. Zarówno zawodnik, jak i zwierzę biorące udział w wyścigach powinni być w dobrej formie, o którą dbać trzeba przez okrągły rok. 

Odrobina śnieżnego szaleństwa dla wszystkich

W wersji amatorskiej skijöring jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu ze swoimi pupilami, przyjaciółmi i rodziną. Choć najlepsze warunki do ciągnięcia zaprzęgu posiadają psy ras północnych, równie dobrze poradzą sobie i inne czworonogi – odpowiednio żywiołowe, reagujące na komendy i o masie przekraczającej 20 kg. Jeśli więc Twojemu psu nie wystarcza spacer i bieganie, a po długiej wędrówce wracacie do domu z niedosytem wrażeń i wysiłku – skijöring może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Niezależnie od wieku narciarza (a warto wiedzieć, że z amatorskim skijöringiem świetnie radzą sobie również dzieci) przed pierwszymi próbami potrzeba nieco biegłości w jeździe z kijkami i na biegówkach w stylu łyżwowym. Kilka treningów z instruktorem i nieco średniej klasy sprzętu powinno wystarczyć, by w pełni oddać się tej fascynującej śnieżnej rozrywce. Jeśli planujesz wycieczkę w północne rejony, szczególnie zimą – nowa pasja i umiejętności będą na wagę złota. Głównie w Skandynawii, gdzie przemieszczanie się między wieloma miejscowościami w ten sposób bywa codziennością.

Horse-board to odmiana skijöringu, w której koń ciągnie zawodnika jadącego na … deskorolce