Image Alt
Blog

Skania – Szwecja zamkami stoi

Południowy kraniec Szwecji słynie ze swojej różnorodności krajobrazu – od lasów i jezior, przez olbrzymie pola uprawne, po ogrody, muzea i zamki pochodzące z różnych epok. W samej tylko Skanii znajdziemy około 150 doskonale zachowanych kompleksów zamkowo-pałacowych. Ich niezwykłe zagęszczenie to nie lada gratka dla pasjonatów, z których każdy znajdzie coś odpowiadającego swoim gustom.

Średniowieczna Skania

Same początki budowy zamków giną w mrokach średniowiecza. Właśnie wtedy, zgodnie z nowo przyjętymi zwyczajami, rycerz lub władca, który otrzymywał ziemię, brał na siebie odpowiedzialność za jej ochronę przed ewentualnymi najeźdźcami. Najprościej było to zrobić, budując umocnione punkty w strategicznych miejscach. Najstarsze zamki są raczej niewielkimi, czysto obronnymi strukturami z małymi bramami oraz oknami, chroniącymi ludzi wewnątrz budowli.

Z czasem umocnienia rozbudowywano o kolejne elementy, takie jak mury, baszty oraz fosy, lecz cel tej konstrukcji wciąż pozostawał czysto obronny. Stan ten utrzymywał się aż do wynalezienia broni palnej w XIV wieku, gdy atakujący mogli znacznie łatwiej zniszczyć fortyfikację i zdobyć obleganą twierdzę. Choć już wcześniej zamki świadczyły o prestiżu władcy, obdarte ze swojej obronnej roli mogły rozkwitnąć. Ich struktura stała się mniej zwarta, a aspekty obronne ustąpiły miejsca estetyce. Mury zanikały, a ich miejsce zajmowały ogrody, wieże stały się smukłe i wystrzeliły w niebo, nadając zamkom kształt, który znamy obecnie.

Patrząc na historię zamków nie dziwi ich obfitość w Skanii, która często nazywana jest spichlerzem Szwecji oraz uznawana za jeden z najbogatszych regionów tego kraju. Każdy władca chciał chronić swoje bogactwo oraz podkreślać swój prestiż.

Twierdze warte zobaczenia w Skanii

Co niezwykłe, wiele z tych budowli wciąż jest w rękach tych samych rodzin, które wzniosły je wieki temu. Dzięki temu udostępnione są do zwiedzania i stanowią popularną atrakcję turystyczną dla turystów. To z kolei skłania zarządzających tymi obiektami do organizowania przeróżnych wystaw, koncertów i festynów, które dodatkowo podnoszą ich atrakcyjność.

Planując wyjazd do Skanii nie sposób nie odwiedzić chociaż jednego z nich. Najłatwiej dostępne twierdze zlokalizowane są w zachodniej części Skanii, a jedna z nich znajduje się w niespodziewanym miejscu – w samym centrum Malmö.

Malmöhus

Malmöhus, bo o nim mowa, był kiedyś jedną z najważniejszych duńskich warowni. Obecnie, ten wzniesiony w XV wieku zamek jest częścią miejskiego muzeum i choć większość fortyfikacji została zniszczona, wciąż można podziwiać fragmenty jego obwarowań oraz fosę. Na terenie zamku atrakcją jest olbrzymie akwarium, w którym na stałe podglądać można wiele gatunków ryb.

Zamek Malmöhus jest najstarszym renesansowym zamkiem w Skandynawii.

Torup

Niecałe 15 kilometrów dalej zwiedzić można kolejną, nieco mniejszą budowlę. Zamek Torup diametralnie różni się od swojego poprzednika i zachwyca ciszą oraz spokojem, będąc idealnym celem rowerowej wycieczki z tłocznego Malmö. Doskonale zachowana warownia, w całości oddana do zwiedzania, wraz ze swoimi trasami spacerowymi wokół zamku zachęca, aby w słoneczny dzień urządzić piknik w jego cieniu i oczami wyobraźni przenieść się kilka wieków wstecz.

Landskrona

Udając się na północ od Malmö natrafimy na dwie kolejne twierdze, do których dotrzemy po krótkiej jeździe samochodem. Położona tuż nad morzem cytadela Landskrona to doskonale zachowana forteca nowszego typu.

Zbudowana w XVI wieku, pełniła swoja rolę aż do wieku XIX, gdy przemieniono ją w więzienie. Dziś jest obiektem wyłącznie turystycznym, goszczącym na swoim terenie liczne wystawy i imprezy okolicznościowe. Ogromny teren zachęca do eksploatacji, przyciągając nie tylko fanów militariów, lecz również rodziny z dziećmi, które godzinami mogą spacerować alejkami twierdzy lub po okolicznych terenach zielonych.

Cytadela Landskrona zachowana jest w doskonałym stanie, a niemal każdy jej fragment oddany jest w ręce zwiedzających. Szczególnie wrażenie robi północny odcinek fosy, który pozostał niezmieniony od czasów funkcjonowania twierdzy. Jeżeli nie przypadnie nam do gustu militarny styl tego miejsca, warto udać się nieco dalej, aby znaleźć się w całkowicie odmiennej scenerii.

Skarhults

Położony w niewielkiej odległości zarówno od Landskrony, jak i od Malmö, zamek Skarhults wita swoją renesansową architekturą, w której scenerii można oglądać wystawy.

Skarhults jest najlepiej zachowaną renesansową budowlą tego typu na terenie Szwecji. Przepiękny dziedziniec oraz wnętrze zamku zachwycają kolejnych odwiedzających. Na błoniach i w ogrodach zamku można nie tylko odpocząć, ale także dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o okolicznym rolnictwie oraz nabyć regionalne produkty. Zdaniem wielu, zamek oraz niemal 1000 hektarów przylegających do niego terenów idealnie nadają się do organizacji wesel.

Vittskövle

Zamki znajdziemy także we wschodniej części Skanii. Na szczególnie uznanie zasługują dwie budowle, o zupełnie odmiennej budowie. Utrzymany w renesansowym stylu zamek Vittskövle, choć pierwotnie był średniowieczną twierdzą, został mocno zmodernizowany w XVI wieku. Stał się wówczas największym zamkiem Skani. Choć sam zamek Vittskövle nie jest udostępniony zwiedzającym, otwarty jest dla nich park oraz ogrody. Vittskövle jest doskonałym przykładem przemiany budowli obronnej w kompleks pałacowy.

Zamek Vittskövle jest największym zamkiem w rejonie Skanii. Posiada około 100 pokoi.

Christinehof

Historii tej pozazdrościć może Christinehof, oddalony od niego zaledwie o 30 km. Zbudowany w barokowym stylu nigdy nie miał być budowlą obronną. Przepięknie zachowane wnętrze, prywatne komnaty oraz bogato zdobiona kaplica są znakami rozpoznawczymi zamku. Rozległe tereny zielone obejmują zarówno lasy, jak i pobliską wioskę. Dzięki temu zwiedzając to miejsce, można z łatwością się zapomnieć i przenieść oczami wyobraźni do minionej epoki. Pałac wciąż jest w rękach tej samej rodziny, która chętnie udostępnia go zwiedzającym.

Sofiero

Na koniec perła Skanii oraz letnia rezydencja szwedzkiej rodziny Królewskiej, czyli zamek Sofiero położony w północno zachodniej części regionu, w pobliżu Helsingborga. Cały kompleks pałacowy powstał w XIX wieku na polecenie panującego rodu Bernadotte i od początku przeznaczony był jako obiekt reprezentacyjny.

Pozostając wciąż oficjalnie w użyciu, pałac jest częściowo udostępniony turystom, którzy korzystają z jego atrakcji. Na terenie zamku można oglądać różnotematyczne wystawy tymczasowe, ale także stałą ekspozycję poświęconą rodzinie królewskiej. Doskonale utrzymane ogrody, składające się z wielu gatunków roślin zapraszają do przechadzek. Szczególnie okazale wyglądają rododenrony w porze kwitnięcia jest ich tam ponad 500 różnych rodzajów. Latem odbywają się tu liczne pokazy i uroczyste imprezy.

Pałac Sofiero był pierwotnie farmą o nazwie Skabelycke, kupioną w 1864 roku przez księcia Szwecji Oskara i jego żonę Sophię z Nassau.

Skania – najpiękniejszy region Szwecji

Mnogość zamków Skanii sprawia, że nie sposób opisać ich wszystkich. Nie pozostaje nic innego jak tylko zachęcać do ich odwiedzania i oglądania. Wszystkie te budowle mają w sobie coś magicznego, a każda z nich może prawdziwie zafascynować. Potomkowie właścicieli i zarządcy zamków dbają o to, by zamki były zachowane w jak najlepszym stanie. Sprawia to, że Skania wciąż uznawana jest nie tylko za najbogatszy, ale również najpiękniejszy region Szwecji.

Oprócz cytadeli, warto zwiedzić w Landskronie starą wieżę ciśnień, z początku XX wieku.