Image Alt
Blog

Skandynawskie Zero Waste

Mianem Zero Waste (lub w mniej stanowczej formie Less Waste) określamy styl życia, w którym ograniczana jest ilość produkowanych odpadów, by nie zanieczyszczać środowiska. Proekologiczne podejście znalazło uznanie także wśród krajów skandynawskich, które prześcigają się w kreatywności na rozwiązania ułatwiające ponowne wykorzystanie śmieci. Weźmy dziś pod lupę kilka skandynawskich pomysłów na wprowadzenie Zero Waste w życie.

1. System kaucyjny

2. Szwedzi kochają second-hand!

3. Duński pomysł na resztki
4. Więź z naturą

System kaucyjny

Jeżeli kiedykolwiek robiliście zakupy w krajach skandynawskich, z pewnością zapoznaliście się z prężnie działającym systemem kaucyjnym. Każdy punkt handlowy czy usługowy sprzedający produkty, które obejmuje kaucja, ma obowiązek przyjęcia opakowań. W marketach spotkamy najczęściej automaty wydające należność w bonie na zakupy (w samej Norwegii szacuje się, że 3700 sklepów posiada recyklomaty), zaś w mniejszych punktach zbiórka opakowań odbywa się manualnie.

Jak wyglądają statystyki dla działań kaucyjnych w Danii, Szwecji i Norwegii?

Dania

system kaucyjny wprowadzony został w 2002 roku — obejmuje plastik, metal, a także szkło.

Szacowany zwrot surowców opiewa na 89%.

Szwecja

W Szwecji rozpoczęto inicjatywę zbiórki opakowań kaucyjnych już w 1984 r. Dotyczy plastiku oraz metalu, a zwrot plasuje się na poziomie 88%.


Norwegia

Scentralizowany system kaucyjny pojawił się w Norwegii w 1999 r.Podobnie jak w Szwecji obejmuje plastik i metal, a ich zwrot wynosi 88%.

Co przekłada się na tak wysoką popularność i zaangażowanie społeczeństwa w recykling? Można wymienić w tym miejscu kilka czynników — wysoki poziom edukacji, znaczne ułatwienia w zbiórce, a także różnego rodzaju “zachęty”. Przykładem jest norweska Loteria Recyklingu (Pantelotteriet), która z oddanej butelki mogła uczynić kogoś milionerem!

Szwedzi kochają second-hand!

Jednym z przyjemniejszych sposobów na wprowadzenie w życie Zero Waste jest korzystanie z tak zwanych second-handów. Kupowanie lub wymiana używanych rzeczy to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale również na znalezienie absolutnie wyjątkowych ubrań lub mebli za bezcen. W ostatnim wpisie wspominaliśmy o fenomenie szwedzkich Loppis, aczkolwiek nie jest to jedyny sposób na zakup rzeczy z drugiej ręki. W Szwecji istnieje mnóstwo sklepów typu second-hand, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. Jednak hitem na skalę światową okazało się pierwsze na świecie centrum handlowe ReTuna, w którym sprzedawane są wyłącznie produkty powstałe z recyklingu lub z drugiej ręki. Otworzono je w mieście Ekilstuna w 2015 roku a nietypowa koncepcja nie musiała długo czekać na uznanie.

Co można zakupić w ReTunie?

Odzież, domowe tekstylia, rośliny z recyklingu, artykuły budowlane, zabawki, książki, sprzęt sportowy, a także elektroniczny.

Duński pomysł na resztki

Warto pamiętać, że bezodpadowy styl życia w dużej mierze jest związany z kwestią walki z marnowaniem żywności. Na problem ton wyrzucanego jedzenia zwrócili uwagę założyciele duńskiej aplikacji Too Good To Go. Thomas Bjorn Momsen opracował sposób na ograniczenie marnowania żywności w sklepach, restauracjach czy hotelach z korzyścią dla wszystkich.

Działanie jest proste — za ułamek ceny klient może zamówić i odebrać z wybranego miejsca paczkę jedzenia lub dań, które trafiłyby na śmietnik, lecz nadal nadają się do spożycia. Dzięki temu lokale odzyskują część pieniędzy za produkty, które zostałyby zmarnowane, a klienci oszczędzają na zakupach.

Aplikacja szybko zyskała popularność i obecnie funkcjonuje również w większych polskich miastach.

Więź z naturą

Niebagatelny wpływ na skandynawskie podejście do kwestii ekologii ma ich zamiłowanie do spędzania czasu na łonie natury. Bliska więź z przyrodą i szacunek, którym Skandynawowie ją darzą, to rzeczy wpajane im od najmłodszych lat.

Możecie sami poznać magię tych więzi podczas jednej z naszych aktywnych propozycji wycieczek!

Jeżeli zaś chcecie poznać więcej ciekawostek o Skandynawii, polecamy również lekturę internetowego wydania magazynu Skandynawskich Podróży!

Źródła:

https://kaucyjny.pl/system-kaucyjny-w-norwegii/

https://www.retuna.se/english/

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/system-kaucyjny-przychody-loteria-recyklingu-9661.html

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta