Image Alt
Blog

Skandynawskie leśne chatki

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby spacer po lesie pełnym uroczych, małych domków, w których – jeśli zastanie Was zmrok – można przenocować? W Polsce takie zjawisko kojarzy nam się raczej z nocą w opuszczonej, strasznej chatce stojącej gdzieś na odludziu. W Skandynawii takich domków jest mnóstwo i w niczym nie przypominają one nocnych pułapek . Co więcej – z każdego takiego domku możemy skorzystać podczas długich leśnych wędrówek. I to przeważnie zupełnie za darmo!

U kogo gościmy?

Żeby podróżni mogli cieszyć się możliwością skorzystania z noclegu w tak wyjątkowym miejscu, opiekę nad chatkami sprawują różne instytucje. W Norwegii oraz Szwecji są to biura podróży. W Finlandii zaś, zajmują się nimi Lasy Państwowe, ponieważ leśne chatki znajdują się na terenie różnych parków narodowych. Skorzystanie z takiej gościny wymaga jedynie zaakceptowania prostego regulaminu. Możemy wykupić zakwaterowanie lub po prostu bezpłatnie skorzystać z udogodnień, które zastaniemy w domku. Lepsze warunki znajdziemy w miejscach, za które trzeba ponieść niewielką opłatę. Wtedy także możemy spędzić w nich kilka nocy. Wyposażenie domków, chociaż bardzo skromne, najzupełniej wystarczy dla miłośników pieszych wędrówek. W leśnej gęstwinie możemy odpocząć od świata przepełnionego pośpiechem i nowoczesnością.

We wnętrzu takiego domku znajdziemy zazwyczaj kilka łóżek, stolik z krzesłami i piec, z przygotowaną rozpałką. Niczego więcej nie potrzeba, aby celebrować chwile odpoczynku po długim dniu spędzonym w lesie. Co ciekawe, w niektórych miejscach, zostawia się również książki, zawierające interesujące fakty czy legendy o najbliższej okolicy lub o samym domku.

Poznaj nowe zasady

Domki różnią się od zwykłego hotelu również tym, że po wyjeździe gości nikt nie wyczekuje następnych turystów i nie sprząta chatki. To na goszczących spoczywa obowiązek zadbania o komfort następnych piechurów. Dlatego w każdej chatce możemy przeczytać kilka prostych zasad ułatwiających dbanie o te osobliwe miejsca noclegowe. Kiedy odwiedzający opuszczają domek, powinni zostawić go w odpowiednim stanie tak, aby następni podróżnicy również mogli z niego skorzystać. Ważne jest, aby uzupełnić zapasy drewna w domku i zwyczajnie zostawić po sobie porządek.

Niedaleko domków jest spory zapas drewna, z którego mogą korzystać odwiedzający i samodzielnie rozpalić ognisko. Urokowi tych miejsc sprzyja także fakt, że w pobliżu nie ma luksusowych restauracji i wielkich miast. Jeśli więc pogoda sprzyja, każdy kto odnajdzie domek pośrodku lasu może liczyć na kolację przy ognisku, w cudownym otoczeniu dającym niezwykły klimat! Nocleg w takim miejscu, może okazać się także dobrym sposobem na integrację i zawarcie nowych znajomości.  Zgodnie z regulaminem, nikt nie zajmuje się rezerwacją, co oznacza, że niespodziewane ktoś może do nas dołączyć i razem z nami dzielić domek.

Zapas drewna przed domkiem w Parku Narodowym Skuleskogen, Szwecja

Poszukaj swojego miejsca

Leśne chatki wyglądają przepięknie i tajemniczo zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Dopóki ludzie będą dbać o nie odpowiednio i szanować następnych odwiedzających, z pewnością będą to miejsca cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów.  

Jeśli stawiamy na odpoczynek, powinniśmy szukać domków daleko w głębi skandynawskich lasów, ponieważ są one rzadziej używane, a do tego zachęcają swoim wyglądem i tajemniczością.

Myślę, że każdy z nas chciałby odpocząć po wyczerpującym spacerze w takiej właśnie chatce. Musi to być niezwykłe doświadczenie, kiedy zapada zmrok, wnętrza domków wypełniają się spokojem i ciepłem żarzącego się płomienia w kominku, a my możemy nasłuchiwać pomruków lasu i odprężającej ciszy.

Chatka w lesie, Finlandia

Autor: Hanna Irzymska

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.