Image Alt
Blog

Skandynawskie leśne chatki

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby spacer po lesie pełnym uroczych, małych domków, w których – jeśli zastanie Was zmrok – można przenocować? W Polsce takie zjawisko kojarzy nam się raczej z nocą w opuszczonej, strasznej chatce stojącej gdzieś na odludziu. W Skandynawii takich domków jest mnóstwo i w niczym nie przypominają one nocnych pułapek . Co więcej – z każdego takiego domku możemy skorzystać podczas długich leśnych wędrówek. I to przeważnie zupełnie za darmo!

  1. U kogo gościmy?
  2. Poznaj nowe zasady
  3. Poszukaj swojego miejsca

U kogo gościmy?

Żeby podróżni mogli cieszyć się możliwością skorzystania z noclegu w tak wyjątkowym miejscu, opiekę nad chatkami sprawują różne instytucje. W Norwegii oraz Szwecji są to biura podróży. W Finlandii zaś, zajmują się nimi Lasy Państwowe, ponieważ leśne chatki znajdują się na terenie różnych parków narodowych. Skorzystanie z takiej gościny wymaga jedynie zaakceptowania prostego regulaminu. Możemy wykupić zakwaterowanie lub po prostu bezpłatnie skorzystać z udogodnień, które zastaniemy w domku. Lepsze warunki znajdziemy w miejscach, za które trzeba ponieść niewielką opłatę. Wtedy także możemy spędzić w nich kilka nocy. Wyposażenie domków, chociaż bardzo skromne, najzupełniej wystarczy dla miłośników pieszych wędrówek. W leśnej gęstwinie możemy odpocząć od świata przepełnionego pośpiechem i nowoczesnością.

We wnętrzu takiego domku znajdziemy zazwyczaj kilka łóżek, stolik z krzesłami i piec, z przygotowaną rozpałką. Niczego więcej nie potrzeba, aby celebrować chwile odpoczynku po długim dniu spędzonym w lesie. Co ciekawe, w niektórych miejscach, zostawia się również książki, zawierające interesujące fakty czy legendy o najbliższej okolicy lub o samym domku.

Poznaj nowe zasady

Domki różnią się od zwykłego hotelu również tym, że po wyjeździe gości nikt nie wyczekuje następnych turystów i nie sprząta chatki. To na goszczących spoczywa obowiązek zadbania o komfort następnych piechurów. Dlatego w każdej chatce możemy przeczytać kilka prostych zasad ułatwiających dbanie o te osobliwe miejsca noclegowe. Kiedy odwiedzający opuszczają domek, powinni zostawić go w odpowiednim stanie tak, aby następni podróżnicy również mogli z niego skorzystać. Ważne jest, aby uzupełnić zapasy drewna w domku i zwyczajnie zostawić po sobie porządek.

Niedaleko domków jest spory zapas drewna, z którego mogą korzystać odwiedzający i samodzielnie rozpalić ognisko. Urokowi tych miejsc sprzyja także fakt, że w pobliżu nie ma luksusowych restauracji i wielkich miast. Jeśli więc pogoda sprzyja, każdy kto odnajdzie domek pośrodku lasu może liczyć na kolację przy ognisku, w cudownym otoczeniu dającym niezwykły klimat! Nocleg w takim miejscu, może okazać się także dobrym sposobem na integrację i zawarcie nowych znajomości.  Zgodnie z regulaminem, nikt nie zajmuje się rezerwacją, co oznacza, że niespodziewane ktoś może do nas dołączyć i razem z nami dzielić domek.

Zapas drewna przed domkiem w Parku Narodowym Skuleskogen, Szwecja

Poszukaj swojego miejsca

Leśne chatki wyglądają przepięknie i tajemniczo zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Dopóki ludzie będą dbać o nie odpowiednio i szanować następnych odwiedzających, z pewnością będą to miejsca cieszące się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów.  

Jeśli stawiamy na odpoczynek, powinniśmy szukać domków daleko w głębi skandynawskich lasów, ponieważ są one rzadziej używane, a do tego zachęcają swoim wyglądem i tajemniczością.

Myślę, że każdy z nas chciałby odpocząć po wyczerpującym spacerze w takiej właśnie chatce. Musi to być niezwykłe doświadczenie, kiedy zapada zmrok, wnętrza domków wypełniają się spokojem i ciepłem żarzącego się płomienia w kominku, a my możemy nasłuchiwać pomruków lasu i odprężającej ciszy.

Chatka w lesie, Finlandia

Autor: Hanna Irzymska

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta