Image Alt
Blog

Skandynawski Sylwester

Sylwester na północy Europy rożni się nieco od Sylwestra w Polsce. Zapraszamy w podróż przez sylwestrowe zwyczaje krajów skandynawskich!

  1. Szwecja – Gott nytt år
  2. Dania – Godt nytår
  3. Norwegia – Godt nyttår

Szwecja – Gott nytt år

O północy w Sylwestra ludzie w większości krajów włączają telewizor, aby obejrzeć pokaz sztucznych ogni ze swojej stolicy. Jednak Szwedzi mają inny zwyczaj. Najpierw oglądają brytyjski program slapstickowy z 1969 roku: Grevinnan och betjänten (Kolacja dla jednej / Hrabina i kamerdyner), który jest również emitowany w Danii i Niemczech.

Następnie odbywa się czytanie poezji na żywo w Muzeum Skansen w Sztokholmie. Zwykle jest to „Nyårsklockana”, szwedzkie tłumaczenie „Ring Out Wild Bells” Tennysona, czytane przez znaną aktorkę lub aktora, po którym następuje występ chóru, seria występów na żywo i wreszcie imponujący pokaz sztucznych ogni.

Dania – Godt nytår

Prawie każde miasto w Danii urządza swoją imprezę sylwestrową. Większość z tych imprez zaczyna się wczesnym wieczorem, a emocje rosną wraz ze zbliżaniem się północy.

Jedzenie, picie i taniec to priorytety. Duńczycy słuchają na żywo przemówienia swojej królowej o 18:00 z jednego z jej pałaców, po czym o 19:15 transmitowana jest przemowa premiera o bardziej politycznym wydźwięku. Bliscy przyjaciele i rodzina oglądają razem transmisję, ale dopiero po jej zakończeniu mogą otworzyć szampana. Po audycji toasty można już wznosić za kogokolwiek i za cokolwiek, a szklanki muszą być stale uzupełniane aż do północy, kiedy telewizor zostaje ponownie włączony na czas noworocznego odliczania w kopenhaskim Rådhus (ratuszu).

Inną duńską tradycją jest tłuczenie naczyń na progu przyjaciół i sąsiadów w Sylwestra. Im więcej potłuczonych naczyń znajdziesz, tym bardziej lubiany jesteś. Duńczycy lubią też dosłownie wskakiwać w Nowy Rok, więc kiedy zaczyna się odliczanie, znajdują krzesło lub sofę, siadają na nim i z wybiciem północy zeskakują. O ile nikt nie złamał sobie nóg, wieczór kończy się gdy goście łączą się, by zaśpiewać Vær Velkommen Herrens År (Witamy Rok Pański).

Norwegia – Godt nyttår

Obchody w Norwegii są nieco bardziej kameralne niż w sąsiednich krajach. Fajerwerki są głównym elementem obchodów norweskiego Nowego Roku i często są odpalane wczesnym wieczorem, dzięki czemu najmłodsze dzieci również mogą cieszyć się świętowaniem.
Wieczorem przychodzi kolej na dorosłych. Kolacja jest zwykle spożywana z przyjaciółmi i rodziną, i często składa się z indyka lub ryby. Później cała grupa wyrusza w zimową noc na krótko przed wybiciem dwunastej. Fajerwerki, dobre wino lub szampan to ważne elementy rytuału wzniesienia toastu za nadejście Nowego Roku.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta