Image Alt
Blog

Skandynawska miłość do Eurowizji

W skandynawskim kalendarzu oprócz wydarzeń takich jak święta Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy czy Przesilenia Letniego szczególne miejsce zajmuje coroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. To telewizyjne widowisko muzyczne nadawane od 1956 roku, które zajęło specjalne miejsce w sercach mieszkańców północy. Sprawdźmy który z krajów nordyckich, zasługuje na miano najbardziej “rozśpiewanego”.

  1. Sukcesy Danii
  2. Muzykalna Norwegia
  3. Nieprześcigniona Szwecja
  4. Islandia i Finlandia

Sukcesy Danii


Dania jako pierwsza przetarła szlak wygranych swoim nordyckim sąsiadom. Podczas konkursu odbywającego się w Londynie w 1963 roku małżeństwo Grethe i Jørgen Ingmannowie wygrali dla Danii z piosenką „Dansevise”. Na kolejne zwycięstwo Duńczycy musieli czekać aż do 2000 roku — lecz występ braci Olsen okazał się jednym z najlepszych w całej historii Eurowizji. 13 maja w Sztokholmie weterani muzyki pop rockowej zaprezentowali utwór „Fly on the Wings of Love”. Kolejne zwycięstwo również padło podczas konkursu organizowanego przez Szwedów. Mowa tu o edycji z 2013 roku organizowanej w Malmö, gdzie Danię reprezentowała Emmelie de Forest z piosenką „Only Teardrops”. Występująca na boso i w zwiewnej sukni piosenkarka zachwyciła publikę niezwykłym talentem. 

https://www.youtube.com/watch?v=F-JwiYlg5Gc

Muzykalna Norwegia

Podobnie jak w przypadku Danii, Norwegia ma na swoim koncie trzy pierwsze miejsca. Na tym podobieństwa się nie kończą, bowiem jedno ze zwycięstw również udało się zdobyć podczas konkursu organizowanego przez Szwecję. W 1985 roku w Göteborgu Bobbysocks wygrał dla Norwegów utworem „La det swinge”. Kolejna wygrana czekała w 1995 roku dzięki pełnemu magii utworowi  „Nocturne”. Duet Secret Garden może się poszczycić jedyną zwycięską kompozycją instrumentalną Eurowizji niemal pozbawioną słów! Smyczek i skrzypce okazały się również kluczem do sukcesu w 2009 roku. W Moskwie zaledwie 23-letni Alexander Rybak pochodzenia białoruskiego zaprezentował autorski utwór „Fairytale”. Ogromny uśmiech młodego artysty, wspaniały wokal, gra na skrzypcach i ogromna energia sprawiły, że Alexander nie tylko zajął pierwsze miejsce, ale również pobił rekord zdobytych punktów (łącznie od publiczności oraz jury). Dopiero po zmianie zasad przyznawania punktów w 2016 roku rekord został pobity przez Portugalczyka Salvadora Sobrala i później w bieżącym 2022 roku przez reprezentację Ukrainy.

https://www.youtube.com/watch?v=WXwgZL4zx9o
Wyróżnić warto również ciekawy występ Norwegów z 2019 roku. Miał on bowiem symboliczne znaczenie dla mniejszości saamskiej. Grupa KEiiNO z piosenką “Spirit In The Sky” zawierała elementy joikowania, czyli tradycyjnego śpiewu Saamów. Wykonywane były przez posła i przewodniczącego parlamentu Saamów — Freda Buljo. Chociaż występ zdobył najwięcej punktów od publiczności, niska ocena jury sprawiła, że ostatecznie KEiiNO wylądowało na 6 miejscu. 

Nieprześcigniona Szwecja

Królową Eurowizji bezsprzecznie można nazwać Szwecję! Z 6 wygranymi na koncie co prawda zajmuje drugie miejsce zaraz za Irlandią, lecz ogólne zaangażowanie i wspaniałe występy sprawiają, że Eurowizja bez Szwecji nie mogłaby istnieć!

Już pierwsze zwycięstwo Szwedów okazało się tym najbardziej ikonicznym, gdyż był to również moment, w którym świat poznał zespół ABBA! Właśnie w 1974 roku Europejczycy usłyszeli „Waterloo” i przyznali w pełni zasłużone podium.

Kolejne zwycięstwa padły kolejno w roku:

– 1984 w Luksemburgu dzięki Herreys i radosnemu utworowi „Diggi-Loo Diggi-Ley”
– 1991 w Rzymie, gdzie Carola zachwyciła nie tylko wykonaniem, „Fångad av en stormvind”, ale również ciekawą choreografią.
– 1999 w Jerozolimie Szwecję reprezentowała Charlotte Nilsson wraz z piosenką „Take Me to Your Heaven”.
– 2012, gdy Europa zakochała się w pełnej energii Loreen, która zaśpiewała hit „Euphoria”.
– 2015 Måns Zelmerlöw również przedstawił przebój na skalę światową pod tytułem „Heroes”. Serca widowni podbiło nie tylko samo wykonanie, ale również choreografia wzbogacona o efekty specjalne.

https://www.youtube.com/watch?v=5sGOwFVUU0I
Po licznych wygranych inne kraje czerpały inspiracje, a czasem wręcz kupowały utwory od szwedzkich artystów, co pozwala uznać Szwecję za jednego z liderów Eurowizji.

Islandia i Finlandia

Co prawda ta dwójka nie reprezentuje krajów skandynawskich, jednak nie można zaprzeczyć, że jest im bardzo bliska. Chociaż Islandia nie zdobyła jeszcze swojego wymarzonego pierwszego miejsca, a Finlandii udało się to tylko raz, oba państwa również są zagorzałymi fanami konkursu Eurowizji.

Sama Finlandia wyróżnia się na muzycznym tle swoją nieskrywaną miłością do rockowych i metalowych brzmień. Chociaż zazwyczaj konkurujące utwory odbiegają od tych gatunków, to właśnie utworem „Hard Rock Hallelujah” zespół Lordi zdobył pierwszą pozycję na podium w 2006 roku. Sceniczne stroje potworów wzbudzały jednak niemałe kontrowersje wśród krytyków, którzy zwrócili się nawet do samej prezydent Finlandii o oficjalne wstrzymanie udziału Lordi w konkursie Eurowizji.

https://www.youtube.com/watch?v=gAh9NRGNhUU


W późniejszych latach idąc tropem wygranej z 2006 roku, północny kraj reprezentowało jeszcze kilka zespołów o “mocniejszych brzmieniach”. Jednym, który w szczególności dał się zapamiętać był Pertti Kurikan Nimipäivät — punkowa formacja występująca w 2015 roku. Wyróżniła się faktem, iż wszyscy jej członkowie są osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi (zespołem downa oraz spektrum autyzmu).

Islandia z kolei miała okazję dwa razy stanąć na drugiej pozycji podium. Jeden z bardziej charakterystycznych występów dał Daði Freyra i jego zespół Gagnamagnið z utworem “Think About Things”. Pomimo konieczności odwołania konkursu w 2020 roku, taneczna piosenka Islandczyków skradła serca fanów Eurowizji. Grupa miała jednak szanse zaprezentować się na prawdziwej scenie rok później w 2021. Zabawne, ale zarazem ikoniczne stroje, specyficzna choreografia i przyjazna charyzma artystów sprawiła, że nawet bez wygranej zostali zapamiętani przez publikę.

Warto wspomnieć tu również o Islandzkiej filmowej produkcji w pełni poświęconej Eurowizji (z udziałem amerykańskim oraz kanadyjskim). Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga – to komedia, która, choć przedstawia fikcyjny zespół, doskonale oddaje klimat całego wydarzenia, jakim dla Europy jest Eurowizja.

źródła:
https://www.voguescandinavia.com/articles/everything-you-need-to-know-about-the-scandinavian-eurovision-contestants
https://eurovision.tv/


#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta