Image Alt
Blog

Skandynawska literatura dla dzieci

Skandynawia jest niezwykle inspirującym i różnorodnym punktem na mapie Europy. Przenika do codziennego życia mieszkańców innych regionów, zarówno w wystroju wnętrz domów, jak i w stylu życia. Miłośnicy kryminałów wiedzą, że wybierając książkę lub film z tej części naszego kontynentu, na pewno się nie zawiodą. Podobnie jest z literaturą dziecięcą, która dla wielu z nas była pierwszym spotkaniem ze światem baśni. Twórczość skandynawskich autorów wychowała wiele pokoleń i nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie.
Na czym polega fenomen skandynawskiej literatury dla dzieci?

  1. Prostota
  2. Realizm
  3. Kreatywność
  4. Różnorodność
  5. Ciekawość
  6. Przykłady

PROSTOTA

Książki skandynawskich autorów opowiadają o życiu w przystępny i zrozumiały dla małego odbiorcy sposób. Rzeczy nazywane są wprost, takimi, jakie są, brak tam wyolbrzymionych metafor czy zaawansowanego słownictwa. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko zrozumie przekaz książki i wyciągnie z niej lekcje.

realizm

W skandynawskich bajkach opisywane są prawdziwe problemy, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Świat wygląda dokładnie tak, jak na co dzień widzi go maluch. Jednocześnie autorzy dają czytelnikom i słuchaczom gotowe propozycje rozwiązań kłopotów oraz przedstawiają różne możliwe scenariusze. Dorośli odbiorcy pewnie niejednokrotnie złapali się na refleksji „ależ to prawdziwe!”, czytając po latach powieści skierowane do najmłodszych.

KREATYWNOŚĆ

Skandynawska literatura nie ogranicza się tylko do realizmu — pomaga rozwijać wyobraźnię, poruszając tematykę snu i marzeń, uczy akceptacji swoich myśli, lęków i pragnień. Pokazuje dualizm życia — musimy radzić sobie nie tylko z tym, co nas otacza, ale również z tym, co dzieje się w naszym wnętrzu.

RÓŻNORODNOŚĆ

Skandynawskie dzieci od najmłodszych lat uczone są różnorodności i jej akceptacji. Ludzie różnią się pod względem wyglądu czy poglądów, nie wszyscy żyją w określony sposób, pojęcie „normalności” jest bardzo szerokie — dla każdego co innego jest normalne. W Skandynawii żaden model rodziny nie jest zły — są po prostu inne. Wynika to z mentalności mieszkańców krajów skandynawskich, którzy dalecy są od osądzania cudzych wyborów. Podział ról społecznych ze względu na płeć nie jest tak wyraźny jak w innych krajach. Szwecja to ostoja feminizmu, a ulubione bajkowe bohaterki są inspiracją i siłą dla małych czytelników i czytelniczek od najmłodszych lat.

CIEKAWOŚĆ

Podobno przeciętny przedszkolak zadaje ponad 100 000 pytań rocznie. Nic w tym dziwnego, ponieważ poznaje świat, a ciekawość jest tego częścią. W północnej części Europy nie występują tematy tabu, szczególnie względem dzieci. Śmierć, seksualność czy fizjologia są na porządku dziennym. Skandynawska literatura zaspokaja tę ciekawość w sposób rzeczowy, ale przystępny, z ogromną dozą empatii i zrozumienia. Ponadto skandynawskie dzieci są traktowane przez dorosłych w sposób poważny — nie są moralizowane, a ich potrzeby bagatelizowane.

PRZYKŁADY

Skoro odpowiedzieliśmy już na pytanie dotyczące fenomenu skandynawskiej literatury, czas na przypomnienie kilku wartościowych książek z dzieciństwa, które pamiętają nasi dziadkowie, rodzice i my. Zapewne wychowają się na nich także kolejne pokolenia.

Pippi Pończoszanka (szw. Pippi Långstrump) — Astrid Lindgrens
Dzieci z Bullerbyn – – Astrid Lindgrens
Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie — Peter Christen Asbjørnsen, Maria Ekier, Jørgen Moe
Świniopas autor — Hans Christian Andersen
Ropucha — Hans Christian Andersen
Nowe szaty cesarza — Hans Christian Andersen
Dziewczynka z zapałkami — Hans Christian Andersen
Calineczka — Hans Christian Andersen
Brzydkie kaczątko — Hans Christian Andersen
Muminki — Tove Jansson

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta