Image Alt
Blog
transporter dla kota

Skandynawia ze zwierzakiem

Zawsze chcemy mieć pupila blisko siebie, w końcu czworonogi są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Jak podróżować ze zwierzakiem, aby obie strony były zadowolone z wyjazdu? W dzisiejszym artykule poruszymy kwestie transportu i spędzania czasu z czworonogiem w krajach skandynawskich!

1. Kraje przyjazne zwierzakom

2. Paszport i szczepienia

3. Komfort podróży

Kraje przyjazne podróżowaniu ze zwierzętami

Zabierając w podróż zwierzaka, przede wszystkim musimy myśleć o jego komforcie. Z pewnością wyprawy na camping, nad jezioro lub w górskie wycieczki będą lepszą opcją dla właścicieli psów, niżeli całodniowe siedzenie w hotelu. Naturalnie dużo również zależy od osobowości i trybu życia zwierzaka. Skandynawia pozostawia duże pole do popisu, za sprawą swojej niepowtarzalnej natury, wiele pomysłów na spędzenie czasu na świeżym powietrzu znajdziecie w naszych poprzednich wpisach.

Pupil w podróży

Z pozoru zimni i niedostępni Skandynawowie mają wielkie serca dla zwierząt. Jednak mimo to warto znać zasady, jakie obowiązują podczas podróży z czworonogiem. Jeżeli udajemy się do miasta, obowiązkowo musimy sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce noclegu zaakceptuje naszego pupila. Co jednak w przypadku, gdy chcemy udać się do muzeum lub galerii, gdzie nie wolno wprowadzać zwierząt? Właściciele mogą skorzystać z rozwiązań takich jak wynajem opiekuna na miejscu, lub aplikacji do wyszukiwania miejsc przyjaznych futrzakom.

Poruszając się po krajach skandynawskich sprawdzajmy politykę dotyczącą zwierząt na stronach przewoźników, w większości przypadków mogą podróżować nieodpłatnie. W Szwecji przez wzgląd na alergików przyjęło się, że z futrzakiem podróżujemy transportem publicznym na tyle pojazdu. Nigdy nie puszczamy ich jednak luzem, pamiętamy o szelkach, kagańcach czy też transporterach.

Paszport i szczepienia

Obowiązkowe szczepienia

W Danii i Szwecji obowiązują normy wyznaczane przez Unię Europejską,  oraz Norwegii przez Europejski Obszar Gospodarczy.

Dokumenty niezbędne w podróży z psem, kotem lub fretką to:

  • paszport
  • jeżeli podróżujemy z ponad pięcioma zwierzakami, świadectwo zdrowia
  • jeżeli nie jesteśmy właścicielem, jego pisemna zgoda na podróż zwierzęcia

Zwierzęta te powinny posiadać również mikrochip lub tatuaż. Istotną kwestią są szczepienia przeciw wściekliźnie. Szczepiona jest uważana za ważną min. 21 dni po jej wykonaniu. W Norwegii i innych państwach EOG kładzie się duży nacisk na profilaktykę przeciw pasożytom. Obowiązkowo należy przedstawić ważną dokumentację potwierdzającą odrobaczanie przeciw tasiemcom.

Komfort podróży ze zwierzakiem

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, środków transportu jest wiele. Wybierając podróż samolotem, musimy pamiętać o wygodnym transporterze i środkach uspokajających. Lot w luku bagażowym bez właściciela może być stresująca.

W samochodzie pamiętajmy o częstych postojach i świeżej wodzie. Należy zapewnić zwierzętom również transporter lub siedzisko z możliwością przypięcia pasów.

Podczas przeprawy promami Unity Line zwierzęta podróżują za darmo. W takim przypadku wystarczy wykupić specjalną kabinę, gdzie zwierzak wraz z właścicielami może odbyć podróż. Po pokładzie zwierzęta muszą poruszać się na smyczy.

Kluczem do udanego urlopu jest zadbanie o komfort podróży obu stron. Życzymy zarówno Wam, jak i Waszym pupilom udanego wypoczynku!

źródła;

https://www.toll.no/no/varer/dyr/reise/

https://www.skk.se/sv/hundagande/tips-och-rad/att-resa-med-hund/

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przemieszczenia-niehandlowe—podroz-ze-zwierzetami-towarzyszacymi

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta