Image Alt
Blog
Wycieczka z dzieckiem do Skandynawii

Skandynawia dla dziecka – pomysły na wycieczkę


Jak zorganizować rodzinny wypad, aby każdy czerpał z niego przyjemność? Nie musimy szukać daleko! Skandynawia oferuje wiele ciekawych miejsc i aktywności, które zachwycą zarówno tych młodszych, jak i starszych. Wyjątkowe parki rozrywki, zachwycające trasy rowerowe, liczne miejsca campingowe i wiele więcej! Jak dzieci są tam traktowane? Co może im się spodobać? Zapraszamy do lektury, gdyż w dzisiejszym wpisie spojrzymy na Skandynawię oczami dziecka!

  1. Szacunek do najmłodszych
  2. Odkryj w sobie dziecko – Legoland
  3. Camping w Skandynawii
  4. Astrid Lindgrens Värld
  5. Jaki transport wybrać?

Szacunek do najmłodszych

Zacznijmy od sposobu, w jaki dzieci są traktowane w Skandynawii. Zapewne napotkaliście się na krzywdzące stereotypy o państwach, które „zabierają dzieci”. W rzeczywistości sytuacja ma się inaczej. Prawdą jest, że kraje skandynawskie, jako pierwsze wprowadziły zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i bardzo skutecznie egzekwują wszelkie wykroczenia na tym polu. Dla porównania w Polsce całkowity zakaz przemocy został wprowadzony w 2010 roku, a w Szwecji w 1979, czyli o ponad 30 lat wcześniej! Nic więc dziwnego, że maluchy traktowane są tu jak skarb narodowy. Bezstresowe wychowanie Skandynawów nie oznacza jednak, że dzieci są bezgranicznie rozpieszczane. Już w przedszkolach uczą się szacunku do innych kultur, współpracy, empatii, a nawet zdrowych nawyków żywieniowych. W naszym poprzednim artykule wspominaliśmy między innymi o zwyczaju spożywania „sobotnich słodyczy”, czyli Lördagsgodis.

Odkryj w sobie dziecko – Legoland

Miasteczko w legolandzie

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest lego i jak z niego korzystać. Niepozorna zabawka stała się kultowym i globalnym fenomenem, który łączy pokolenia! Dlatego właśnie wyprawa do tematycznego parku rozrywki, poświęconego kolorowym klockom będzie idealnym pomysłem na rodzinną wycieczkę! W parku zajdziemy dziewięć części, każda z nich z innym tematem przewodnim i dopasowanymi do niego atrakcjami. Nieopodal znajdziemy inne warte uwagi: aquapark Lalandia, czy też park zoologiczny Givskud. Jeżeli chcecie wyruszyć ku przygodzie do Legolandu warto przy okazji odwiedzić również Kopenhagę.

Camping w Skandynawii

Pomimo iż w Szwecji i Norwegii rozbić namiot można praktycznie wszędzie wyprawa z dziećmi może wymusić na nas wybranie konkretnego pola namiotowego (o prawie Allemansretten i campingu pisaliśmy tutaj). Warto wspomnieć o tym, że campingi, zarówno w Szwecji, jak i Norwegii charakteryzuje bardzo wysoki standard. Nie rzadko mają dostęp do internetu, doskonale wyposażone kuchnie, place zabaw, a czasem nawet… sauny! Bez względu na wybór campingu, każdy zapewni wspaniałe widoki i duuużo przestrzeni do zabawy dla małych odkrywców. Z pewnością dla dzieci będzie to niezapomniana przygoda!

Astrid Lindgrens Värld

Jeżeli Wasze dzieciaki kochają bajki, koniecznie wybierzcie się do Vimmerby! Czeka tam na Was park dedykowany twórczości Astrid Lindgren. Właśnie w Vimmerby w 1905 roku przyszła na świat legendarna pisarka. Obecnie tysiące fanów odwiedzają poświęcony jej park. Znajdziemy tu między innymi rezydencję Pippi Pończoszanki, czyli Willę Śmiesznotkę, zagrodę Katthult, ogromną księgarnię z literaturą dla dzieci, a na uliczkach możemy spotkać samą Pippi na swoim wiernym rumaku. Park znajduje się zaledwie 4h jazdy od Ystad

Jaki transport wybrać?

Podróż z dziećmi może być komfortowa! Najkorzystniejszą opcją może być podróż autem z przeprawą promem. Łatwo dotrzecie w wybrane przez siebie miejsce bez potrzeby całonocnej jazdy. Dodatkowo możecie zabrać ze sobą dużą ilość bagażu, co nie koniecznie jest możliwe w przypadku np. samolotu. Podczas rejsu dzieci mogą korzystać z atrakcji dostępnych na promie, a w nocy spokojnie zasnąć w komfortowych kajutach. Więcej na temat najlepszych sposobów transportu znajdziecie w naszym wcześniejszym wpisie. Bez względu na to, który ze skandynawskich krajów wybierzecie z promami Unity Line, znajdziecie korzystne połączenie!

Źródła:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20101250842

https://unicef.se/fakta/vald-mot-barn

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta