Image Alt
Blog
Plaża w Simrishamn

Simrishamn — kolejna perła Skanii

Miłośników podróży można z zasady podzielić na tych, których ciągnie do wielkich aglomeracji i tych, którzy szukają ukojenia w małych klimatycznych miasteczkach. Dla tej drugiej grupy idealną propozycją będzie wizyta w Simrishamn. Chociaż to niewielkie i spokojne miejsce, posiada największy port rybacki w Szwecji. Zapoznajmy się z jego historią i atrakcjami.

  1. Simrishamn — rybackie serce Szwecji
  2. Simrishamn – co robić, co zobaczyć?
  3. Ślady przeszłości

Simrishamn — rybackie serce Szwecji

Miejscowość położona jest w południowej Szwecji, w regionie Skania nad Morzem Bałtyckim. Simrishamn zostało założone już za czasów wikingów, za sprawą licznych łowisk śledzia, rozwinęło się, uzyskując z czasem prawa miejskie w XIII wieku. Połów tych ryb był głównym elementem lokalnej gospodarki aż do lat 80. XX wieku.

Do rozwoju i wzrostu bogactwa miasta przyczyniło się również dołączenie do związku handlowego Hanzy w XV wieku. Pomimo setek lat tradycji rybołówstwa i wzmożonego ruchu statków, prawdziwy port przystosowany do cumowania jednostek powstał dopiero w 1900 roku.

Po II wojnie światowej w Simrishamn zaczęto dostrzegać potencjał turystyczny. Ze względu na dobrze zachowaną, historyczną zabudowę, rosnącą popularność i dobrą komunikację, miejscowość stała się nieformalną stolicą Österlen, czyli południowo-wschodniej części Skanii. 

Simrishamn – co robić, co zobaczyć?


Współczesne Simrishamn doskonale nadaje się do slow travel oraz dla miłośników żagli. Również rowerzyści będą zachwyceni tym miejscem, gdyż jest końcowym punktem trasy rowerowej Växjö-Simrishamn. Szlak liczący ponad 270 km, podzielony jest na 7 odcinków i biegnie krainą jezior regionu Blekinge–Kronoberg. Co więcej w sezonie wakacyjnym kursuje tu katamaran z Alinge na Bornholmie, co ułatwia przeprawę rowerem na wyspę.

Z ciekawych miejsc do zobaczenia w samym miasteczku, można wymienić muzeum regionu Österlen, w którym wystawy przeprowadzą nas przez historię tej części Skanii. Corocznie odbywają się tu również dni sztuki zrzeszające lokalnych artystów i rzemieślników.

Na szczególną uwagę zasługuje również Autoseum — muzeum poświęcone klasycznej motoryzacji. Oldtimery zajmują szczególne miejsce w sercach Szwedów, dlatego bogaty zbiór modeli klasycznych aut, motorów, a nawet samolotów ściąga do Simrishamn nie tylko zagranicznych turystów.

Odwiedzając miejscowość warto również zahaczyć o położony nieopodal Park Narodowy Stenshuvud, o którym pisaliśmy w ostatnim wpisie.

Ślady przeszłości


Jedna z tajemnic Simrishamn skrywana jest w jego południowej dzielnicy – Simrislund. Mianowicie w jej okolicy można spotkać wiele śladów z epoki brązu. Położony koło plaży piaskowiec nosi na sobie ślady fal po epoce lodowcowej z ery kambru (ok. 600 milionów lat temu).

Na tym obszarze można znaleźć również rzeźby naskalne, chociaż tylko niektóre zachowały się w dobrym stanie. Wśród odkrytych dzieł można napotkać motywy ludzi, broni, zwierząt, a także krzyża słonecznego — symbolu wyznawców religii przedchrześcijańskich.

Aby odkryć całe piękno i niesamowitą historię Simrishamn należy zobaczyć je na własne oczy! Macie ku temu okazję korzystając z wycieczki skandynawskiego geospaceu.

źródła:
https://visitsweden.com/where-to-go/southern-sweden/smaland/sydostleden-biking-trail/

https://sv.wikipedia.org/wiki/Simrislund

Zdjęcie rysunków naskalnych: https://sv.wikipedia.org/wiki/Simrislund#/media/Fil:H%C3%A4llristning,_Simrislund_1.jpg

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta