Image Alt
Blog

Siedem najsłynniejszych fiordów w Norwegii

Znane na całym świecie ze swojego naturalnego piękna, majestatyczne fiordy w Norwegii inspirowały pokolenia artystów. To bez wątpienia obowiązkowy punkt na mapie podróży do Norwegii, ale fiordy to znacznie więcej niż tylko atrakcja turystyczna. Stanowią również ważne dziedzictwo kulturowe jako kluczowy czynnik rozwoju wczesnego społeczeństwa skandynawskiego, zapewniający źródło pożywienia i połączenie transportowe.

  1. Najsłynniejsze fiordy Norwegii

Najsłynniejsze fiordy Norwegii

Fiordy są usytuowane w całej Norwegii, od słonecznego południowego wybrzeża po arktyczną północ, ale kilka z nich wyróżnia się na tle pozostałych.
Oto siedem najsłynniejszych fiordów w Norwegii:

Geirangerfjord – spokojne wody, górskie farmy i smukłe wodospady to tylko niektóre z powodów, dla których Geirangerfjord znajduje się na szczycie listy norweskich fiordów.
Aurlandsfjord – tym, co odróżnia Aurlandsfjord od innych fiordów jest łatwość dostępu. Jest to jeden z niewielu głównych fiordów, do których można dotrzeć pociągiem. Aurland jest również łatwo dostępny samochodem.
Nærøyfjord – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Geirangerfjordem, Nærøyfjord zapewnia bardziej intymne wrażenia. Mający zaledwie 820 stóp szerokości w najwęższym miejscu, Nærøyfjord jest wyjątkowo spektakularny.

Sognefjord – jest tak wiele do zobaczenia wśród malowniczych wiosek, idyllicznych gospodarstw, sadów owocowych i szlaków turystycznych, że region Sognefjord nadal stanowi tajemnicę nawet dla samych Norwegów.
Hardangerfjord – choć nie tak epicki jak potężny Sognefjord, jego widok również zapiera dech w piersi.
Lysefjord – można do niego dotrzeć pieszo, a dla tych których nie interesują wędrówki, są dostępne rejsy statkiem ze Stavanger. To znacznie mniej męcząca opcja, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje fiordu z poziomu morza, w tym zatokę Vagabonds, wodospad Hengjane i rodzinę kozic górskich.
Nordfjord – ze względu na trudny dostęp był mniej znany. Jednak otwarcie Loen Skylift spowodowało, że i ten fiord uplasował się na międzynarodowej mapie turystycznej. Kolejka linowa zabiera gości na szczyt Mount Hoven w zaledwie kilka minut.
Zainspirowani? 😉

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta