Image Alt
Blog
Osada, domy wikingów

Serial Wikingowie – historyczna prawda i mity

Stworzony przez Michaela Hrista kanadyjsko-irlandzki serial „Wikingowie” niemal natychmiastowo podbił serca widzów na całym świecie i tym samym wzbudził duże zainteresowanie kulturą skandynawską. Nic dziwnego, gdyż jest to niezwykle ciekawa i pełna legend oraz tajemniczych sag część dziedzictwa kulturowego. Jednak czy barwna seria ukazuje prawdziwe wydarzenia i postaci, czy wyłącznie fikcje? Przekonajcie się, czytając nasz artykuł, w którym analizujemy fakty i mity serialu Wikingowie. Jeżeli jeszcze go nie widzieliście, uważajcie na spoilery! 😉

1. Postacie

2. Serial Wikingowie a chronologia
3. Odkryj Skandynawię

Postacie w serialu wikingowie

Od początku warto zaznaczyć, że w przypadku przodków Skandynawów, źródła mogą być niejednoznaczne ze względu na dość późny rozwój pisma w porównaniu do innych cywilizacji. Dużą część źródeł i materiałów, na których opieramy obecną wiedzę, stanowią kroniki anglosaskie z toczonych z Wikingami bojów oraz islandzkich sag. Główne postacie serii są bazowane na prawdziwych oraz po części mitycznych bohaterach.

Kadr z serialu “Wikingowie” (2013)

Ragnar Lodbrok – w staronordyckim, znany jako Ragnarr Loðbrók to legendarny wojownik i władca Danii. Najprawdopodobniej urodził się na początku IX wieku jako Ragnar Sigurdsson, nie jako rolnik, a syn króla. Według kronik zmarł 865 roku na skutek pojmania i wrzucenia do dołu pełnego węży, przez króla Elli z Nortumbrii. Zarówno w sagi, jak i serial Wikingowie przedstawiły podobnie jego relacje miłosne oraz synów, jednak niektóre wątki nadają mu wręcz nadludzkich zdolności. Warto wspomnieć, że nawet te elementy, choć fikcyjne, mają swoje odwzorowanie w dawnych wierzeniach i mitologii nordyckiej.

Lagherta – partnerka Ragnara oraz legendarna tarczowniczka, której przypisywane były cechy mitologicznych Walkirii. Pomimo że udział kobiet w walkach udowadniają różne ryciny i szczątki kobiet pochowanych z bronią, wielce mało prawdopodobnym, byłoby wojsko złożone z samych pań, któremu miała przewodzić serialowa Lagherta.

Björn Żelaznoboki – wojownik oraz syn Ragnara znany z wypraw do Francji i na Morze Śródziemne. Przedstawione w serialu wyprawy i pomszczenie śmierci ojca mają swoje poparcie w historycznych źródłach. To Björnowi i jego towarzyszowi Hastingowi, należy przypisać słynną scenę podboju miasta za pomocą udawanej śmierci i wdarcia się do miasta  w trumnie. Serial Wikingowie wskazuje, że to Ragnar podbił w ten sposób Paryż, jednak według legend jego syn zastosował ten fortel, podczas oblężenia włoskiego Luna.


serial Wikingowie a chronologia


Jedną z najistotniejszych kwestii, gdzie zacierają się historyczne fakty i fantazja twórców to chronologia. Wiele postaci i faktów, pomimo iż prawdziwych, nie mogło spotkać się wspólnie na jednym gruncie.


Zdecydowanie nie mógł również brać udziału w niemal rocznym oblężeniu Paryża między 885 i 886 rokiem. Historyczne źródła podają jako przywódcę tego najazdu Rolfa, znanego nam z serialu jako Rollo wojownik i brat Ragnara. Jednak i tu serial Wikingowie mija się z historycznymi faktami. Gdyż Rolf miał urodzić się w 860 roku, czyli na ok. 5 lat przed śmiercią Ragnara.

Konung Ellas sandebud infor Ragnar Ladbroks soner obraz z roku 1857

Seria rozpoczyna się od wyprawy Ragnara Lodbroka i ataku na zakon Lindisfarne. To niezwykle ważne w skandynawskiej historii wydarzenie z 793, bowiem jako pierwszy opisany w kronikach najazd Skandynawów otworzył epokę wikingów. Jednak wydarzenia, które przedstawia serial Wikingowie i w których bierze udział Ragnar, nie pokrywają się z jego życiorysem. Miał bowiem umrzeć ok. roku 865, przewodzić napadowi na Lindisfarne w 793 roku oraz stawać w boju u boku Króla Haralda Pięknowłosego, urodzonego ok. 855 roku.

Odkryj Skandynawię!

Miejsca akcji rozgrywanych możecie zobaczyć na własne oczy! Wystarczy, że wyruszycie przeprawą promową wraz z Unity Line! Co więcej, nie musicie iść wyłącznie śladem historii, możecie odkryć, jak żyją na co dzień współcześni wikingowie! W naszym sklepie znajdziecie wyjątkowe oferty wycieczek ze zwiedzaniem i na sportowo. Sprawdźcie, jak możecie podróżować, wykorzystując promy i wybierzcie się do wspaniałej Skandynawii!

Źródła zdjęć:
1. Kadr z serialu “Wikingowie” (2013) TM TELEVISION PRODUCTIONS LIMITED/T5 VIKINGS PRODUCTIONS INC. ALL RIGHTS RESERVED
2. Konung Ellas sändebud inför Ragnar Ladbroks söner (1857) – Wikipedia

Źródła:

http://wioskawikingow.pl/pl,wikingowie-historia-prawdziwa,45,45,166.html

http://www.germanicmythology.com/FORNALDARSAGAS/ThattrRagnarsSonar.html

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta