Image Alt
Blog

Reykjavik — co warto zobaczyć? Ciekawostki, atrakcje, zabytki

Turyści przybywają na Islandię przede wszystkim ze względu na niezwykłe pomniki przyrody i zapierające dech w piersiach widoki. Ale warto również poświęcić trochę czasu na odkrywanie uroków Reykjaviku. Znajdziesz tu wiele ciekawych miejsc i interesujących zabytków. I chociaż stolica krainy lodu i ognia nie jest miastem na miarę największych europejskich metropolii, na pewno zaskoczy Cię wyjątkowym klimatem i oryginalną architekturą.

Reykjavik, czyli dymiąca zatoka  

Reykjavik to najbardziej wysunięta na północ stolica świata i jednocześnie najbezpieczniejsze i niewątpliwie najczystsze miasto Europy. Za jego narodziny uważa się rok 874, w którym norweski wiking Ingólfur Arnarson zbudował swój dom obok kilku geotermalnych źródeł i nazwał to miejsce Reykjavik, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka. To był początek podboju Islandii. Reykjavik nie jest wielkim miastem, ale potrafi zaskoczyć swoją żywiołowością i niezwykłą atmosferą. Mieszka tu około 123.000 mieszkańców, co stanowi 1/3 całej populacji Islandii.

Reykjavik – co warto zobaczyć?

Stolica kraju jest nowoczesną metropolią, której centrum słynie z charakterystycznej niskiej zabudowy. Co warto zobaczyć w Reykjaviku? Znajdziesz tu bardzo wiele turystycznych atrakcji i zabytków, które zachwycą Cię swoją oryginalnością i specyficznym charakterem. Musisz pamiętać tylko o jednym – mają one nieco inną skalę niż te, które znajdziesz w europejskich metropoliach. Ale to nie odbiera im uroku i w żadnym wypadku nie powinno ostudzić Twojego zainteresowania. 

Jeziorko Tjörnin i ratusz w Reykjaviku

Charakterystycznym punktem orientacyjnym śródmieścia Reykjaviku jest miejskie jezioro Tjörnin. To idealne miejsce na chwilę relaksu dla turystów i mieszkańców miasta. Nad jeziorem zadomowiło się bardzo dużo różnych gatunków ptaków i w cieplejszych miesiącach wiele rodziców z dziećmi przychodzi tu, żeby dokarmiać je chlebem. Dlatego Islandczycy żartobliwie nazywają jezioro „zupą chlebową”. Nad jeziorem wybudowano postmodernistyczny ratusz. Wewnątrz ratusza znajduje się ogromna trójwymiarowa mapa Islandii, na której zobaczysz w pomniejszeniu wszystkie ważniejsze atrakcje wyspy. Jednak turyści odwiedzają to miejsce z jeszcze jednego powodu. Znajdziesz tu również stację ładowania telefonów komórkowych. Możesz więc odpocząć nad brzegiem jeziora, podczas gdy Twoja komórka nabierze energii na kolejne atrakcje Reykjaviku

Reykjavik – zabytki i architektura miasta

Architektura miasta wyróżnia się niezwykłą prostotą oraz skromnością i jest odzwierciedleniem budownictwa całego kraju. Łatwo tu dostrzec wpływy norweskie i duńskie, jednak XX wiek stał się początkiem tworzenia narodowego stylu w architekturze Islandii. Jakich zabytków Reykjaviku nie możesz ominąć? 

Hallgrímskirkja, czyli Kościół Hallgrimura

Hallgrímskirkja to symbol Reykjavíku. Został otwarty w 1986 roku i z pewnością różni się od wszystkich znanych Ci kościołów. Ze względu na swoją niezwykłą architekturę znajduje się na samym szczycie listy zabytków stolicy Islandii. Bryła budowli doskonale ilustruje bliski związek mieszkańców wyspy z naturą – jej kształt przypomina wodospad Svartifoss otoczony bazaltowymi kolumnami. Z kolei wnętrze kościoła zachwyca prostotą i utrzymane jest w surowych, białych tonacjach. Kościół Hallgrímskirkja jest największym kościołem w Islandii. Dzwonnica kościoła ma wysokość 74,5 metrów i jest najwyższym punktem widokowym w mieście. Za 1000 koron możesz wjechać na górę windą, żeby nacieszyć się przepiękną panoramą miasta. Z uwagi na swoją wielkość, budynek kościoła jest doskonałym punktem orientacyjnym podczas zwiedzania Reykjaviku.  

Domkirkja i Landakotskirkja – katedry w Reykjaviku 

Katedra Domkirkja w Reykjaviku nie jest dużą budowlą, ale zachwyca swoją elegancją i prostotą. Pochodzi z końca XVIII wieku i jest najstarszym kościołem w mieście. W tamtym czasie zapewniała wystarczająco dużo miejsca na zgromadzenia religijne – w stolicy Islandii mieszkało wówczas około 300 mieszkańców. Katedra ta jest siedzibą ewangelicko-luterańskiego biskupa Islandii. Przed kościołem znajduje się kolejna atrakcja Reykjaviku – pomnik Leifa Erikssona – Wikinga, który zdaniem wielu badaczy postawił stopę na kontynencie amerykańskim 500 lat przed Krzysztofem Kolumbem. W Reykjaviku znajduje się również rzymskokatolicka bazylika katedralna Landakotskirkja, dużo większa i okazalsza niż Domkirkja, która już bardziej przypomina średniej wielkości europejski kościół. 

Höfði – najpiękniejszy dom w mieście

Jakie jeszcze zabytki Reykjaviku warto zobaczyć? Niewątpliwie historyczną ciekawostką Reykjaviku jest Höfði, uważany za najpiękniejszy dom w mieście. To tutaj w 1986 roku podczas szczytu w Reykjaviku miało miejsce spotkanie Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Co prawda nie osiągnięto wtedy porozumienia, ale był to niewątpliwie kolejny przełomowy krok pod koniec zimnej wojny. Dom został wybudowany w 1909 roku jako rezydencja konsula francuskiego, a obecnie służy do organizacji państwowych przyjęć i oficjalnych wydarzeń.

Sala koncertowa Harpa

Sala koncertowa Harpa to niezwykła atrakcja Reykjaviku. Przepiękny, nowoczesny budynek stojący nad wodą przyciąga turystów swoją niezwykłą architekturą. Szklana fasada budynku inspirowana jest bazaltowym krajobrazem Islandii. Budynek w żaden sposób nie przytłacza otoczenia, ale sprawia wrażenie jakby rozpływał się w wodzie, odbijając światło, niebo i masyw Esji po drugiej stronie fiordu. Z zewnątrz możesz obserwować niezwykłą grę światła i kolorów na szklanych powierzchniach ścian, zwłaszcza wtedy, gdy świeci słońce. Ale warto również zajrzeć do środka sali koncertowej. Wewnątrz spotkasz się z przepiękną architekturą o nowoczesnej i asymetrycznej geometrii. Szklane ściany zapewniają fantastyczny widok na wodę i góry, a podwójne przeszklenia pozwalają również z tej strony obserwować niezwykłą grę świateł. Sufit pokryty jest setkami lustrzanych kostek, tworząc zachwycający efekt. A jeśli wybierzesz się na spacer wzdłuż brzegu w godzinach wieczornych, będziesz mógł podziwiać ruchome dzieło sztuki LED autorstwa Olafura Eliassona, który stworzył na fasadzie budynku grę świateł przypominającą zorzę polarną.

Sztuka uliczna w Reykjavíku i Stary Port

Nawet jeśli niespecjalnie interesujesz się sztuką, będąc w stolicy Islandii, koniecznie powinieneś przyjrzeć się tamtejszej sztuce ulicznej. To fascynująca atrakcja Reykjaviku. Najsłynniejsze dzieła znajdziesz w zabytkowym Starym Porcie, gdzie od 2013 roku można podziwiać fotorealistyczne prace Guido van Heltena, australijskiego artysty o holenderskich korzeniach.

Stary Port

Jeżeli zastanawiasz się co warto zobaczyć w Reykjaviku, to Stary Port z pewnością powinien znaleźć się na Twojej liście. Był on budowany w latach 1913 – 1917. Obecnie zobaczysz tu niezwykle ciekawe zestawienie starej zabudowy oraz wielu nowoczesnych sklepów i kawiarni, znajdujących się w pomalowanych na jaskrawe kolory kontenerach. To jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Reykjaviku. Znajdziesz tu wiele barów, sklepów i muzeów – na przykład Islandzkie Muzeum Wielorybów. Jeżeli jednak chcesz zobaczyć wieloryby dziko żyjące w morzu, warto wybrać się na wycieczkę na pełne morze.

Sun Voyager

Idąc wzdłuż wybrzeża dotrzesz do słynnej rzeźby Sun Voyager. Ta atrakcja Reykjaviku to obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki na Islandię. Rzeźba została stworzona przez Jóna Gunnara Árnasona w 1986 roku z okazji 200-lecia stolicy Islandii. Przedstawia stylizowany, wypływający w morze statek Wikingów. To nawiązanie do korzeni Islandii i hołd oddany odwadze dawnych podróżników. Warto tu dotrzeć również z uwagi na rozciągający się stąd przepiękny widok na morze z surowymi górami w tle.

Perlan – niezwykła atrakcja Reykjaviku

Z pewnością jedną z ważniejszych ciekawostek Reykjaviku jest Perlan. To miejski zbiornik ciepłej wody zbudowany w 1991 roku, który zimą służy do ogrzewania miejskich ulic i chodników. Ale tylko część budynku pełni to zadanie. Znajduje się tu również Muzeum Cudów Przyrody, planetarium i inne atrakcje dostępne dla turystów od 2017 roku. Jedną z ciekawszych jest z pewnością sztuczna jaskinia lodowa, która ma 100 m długości i została zbudowana z ponad 350 ton śniegu.  

Alþingi – najstarszy parlament na świecie

Islandzki parlament uważany jest za najstarszy na świecie. Został założony w 930 roku w Thingvellir, około 45 km od Reykjaviku. Dopiero 1000 lat później został przeniesiony do stolicy Islandii – do dość skromnego budynku w centrum Reykjaviku.

Laugavegur – główna ulica handlowa w Reykjaviku

Jeżeli znudzą cię zabytki historyczne Reykjavíku, to możesz przejść się po głównej ulicy handlowej – Laugavegur. Znajdziesz tu wiele małych sklepików, ale nie masz co liczyć na wyjątkowe okazje. Ceny są tu raczej bardzo wysokie. Możesz jednak odwiedzić którąś z licznych kawiarni czy restauracji na świeżym powietrzu albo kupić jakiś drobiazg w sklepie z pamiątkami.

Reykjavik – ciekawostki i nietypowe atrakcje

Jeżeli spotkałeś się z opinią, że Islandczycy to powściągliwy i nudny naród, nie powinieneś dać się zwieść. Liczne ciekawostki Reykjaviku z pewnością zaprzeczą takim stereotypom. Czy spotkałeś się gdzieś z muzeum stworzonym w miejskiej toalecie lub z muzeum penisa? W stolicy Islandii znajdziesz również takie atrakcje.   

Punk Muzeum

Nieważne, czy interesujesz się muzyką czy nie, powinieneś odwiedzić w Reykjaviku Punk Muzeum, które jest ukłonem w kierunku anarchii i znajduje się w dawnych toaletach publicznych. W dość nietypowy sposób zapoznasz się tu z historią islandzkiego punka oraz posłuchasz przykładowych płyt. Nie spodziewaj się jednak w tym muzeum dużych sal wystawowych. Historia tego popularnego w Islandii gatunku muzyki przedstawiona jest na małej przestrzeni na ścianach byłej toalety. Punkowej muzyki możesz słuchać przez zwisające z sufitu słuchawki. To zdecydowanie najmniejsze muzeum w stolicy Islandii.

Muzeum Penisa

W Reykjaviku znajduje się niezwykle dużo muzeów i galerii. Chyba jednym z najdziwniejszych jest Muzeum Penisa, chociaż oficjalnie nazywa się je Islandzkim Muzeum Fallologicznym. Wystawa przedstawia 200 penisów wielorybów, niedźwiedzi, myszy i ludzi, doskonale prezentując różnorodność świata natury. Największy eksponat pochodzi od płetwala błękitnego i mierzy prawie 3 metry długości.

Muzeum i ogród rzeźb Einara Jonssona

Kolejnym nietypowym muzeum w Reykjaviku jest Muzeum Einara Janssona. Znajduje się ono w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Hallgrim. Muzeum islandzkiego artysty mieści się w charakterystycznym, prostym budynku. Można tu zobaczyć gipsy, szkice i obrazy artysty. Za budynkiem znajduje się ogród rzeźb, który można bezpłatnie zwiedzać przez cały dzień. Niektórzy mieszkańcy Reykjaviku odwiedzają ten piękny ogród, aby odpocząć od zgiełku miasta. 

Þúfa – największe dzieło sztuki w Islandii

Þúfa, czyli Tussock to jedna z najciekawszych atrakcji Reykjaviku. Sztuczne wzgórze porośnięte trawą jest dziełem artysty Ólöfa Nordala. Na szczycie wzgórza znajduje się niewielka szopa, która tradycyjnie na Islandii służyła do suszenia ryb. Wysoki na 8 metrów trawiasty kopiec został usypany z 4500 ton żwiru i jest największym dziełem sztuki, jakie powstało na Islandii. To ukłon w stronę tradycji i historii Islandii. Þúfa znajduje się przy ujściu portu i oferuje piękny widok na Stary Port i Zatokę Faxa. 

Reykjavik – stolica krainy lodu i ognia

Stolica Islandii to niezwykłe miasto o specyficznym charakterze i wielu ciekawych atrakcjach. Z pewnością po całodziennym zwiedzaniu miasta, warto się wybrać wieczorem do pubu i zapoznać z nocnym życiem metropolii. Być może mieszkańcy miasta wskażą Ci więcej miejsc, które warto zobaczyć w Reykjaviku, żeby chociaż trochę poznać niezwykły klimat stolicy potomków Wikingów.

Jezioro Tjörnin z widokiem na kościół Fríkirkja.