Image Alt
Blog

Psie zaprzęgi w Skandynawii

Pewnie wiele razy, oglądając różne świąteczne filmy, zachwycaliście się w nich słodkimi pieskami ciągnącymi sanie. Co powiecie na wiadomość, że podczas pobytu w Skandynawii każdy z nas może przeżyć taką właśnie przygodę?

  1. Długa tradycja psich zaprzęgów
  2. Jakie rasy psów wybierane są najczęściej do zaprzęgów?
  3. Wyścigi zaprzęgów to sport wyłącznie zimowy?

Długa tradycja psich zaprzęgów

Takie atrakcje znajdują się przykładowo na Spitsbergenie, gdzie wybierając odpowiednią firmę i rezerwując termin, możemy przeżyć niezapomnianą przygodę i wziąć udział w jeździe psim zaprzęgiem. Tego typu rozwiązania wykorzystuje się już od bardzo, bardzo dawna… Psy od wielu lat bowiem pomagały przy transporcie dla poczty oraz w przewozie pasażerów. W dzisiejszych czasach zdania na temat tego typu rozrywki mogą być podzielone, ponieważ wielu ludzi zapewne mylnie uważa, że jest to zwyczajne znęcanie się nad zwierzętami i powinno być ono surowo zakazane. Jednak nic podobnego, psiaki w zaprzęgach są najczęściej odpowiednio wyszkolone, a predyspozycje ich rasy pozwalają na ciągnięcie sań po zimnym śniegu. Dodatkowo, przed taką wyprawą psy są odpowiednio dobierane do panujących warunków, długości trasy czy ilości osób, które będą transportować. Wybór psiaków nigdy nie jest przypadkowy – każdy z nich pełni w gromadzie swoją własną, niezastąpioną funkcję. Lead – biegnie na przedzie zaprzęgu. Najczęściej jest spokojny, inteligentny i niezwykle posłuszny. Potrafi on znakomicie rozpoznawać zbliżające się zagrożenie. Drugi w kolejce jest Swing, który pełni funkcję vice-lidera. Resztę zespołu nazywa się Team’em; zadaniem tych najmłodszych i najmniej doświadczonych piesków jest ciągnięcie całego zaprzęgu. Na samym końcu biegnie Wheel, czyli pies, który bierze na siebie największy ciężar.

Psie zaprzęgi to nie tylko rozrywka czy pomoc w transporcie, ale również dyscyplina sportowa. Wówczas całym zaprzęgiem dowodzi Maszer i to on prowadzi wyścig ku wygranej. Bardzo ważne jest, aby pełnił on swoją rolę z ogromną chęcią i zaangażowaniem, ponieważ tylko dzięki temu zyska zaufanie psów, co na pewno umocni cały zespół i zaowocuje dobrą współpracą.

Zaprząg z Maszerem podczas zimowego wyścigu zaprzęgów

Jakie rasy psów wybierane są najczęściej do zaprzęgów?

Tak jak wspomniałam wyżej, wiele zależy od rasowych predyspozycji czworonogów, ale przeważnie psem zaprzęgowym staje się: Husky Syberyjski lub Alaskan Malamute. Warto nadmienić, że to wyjątkowe rasy o wyjątkowych wymaganiach. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne naszych psów domowych wynosi ok. 1700 kcal, a w przypadku psów zaprzęgowych jest to aż 10 000 kcal.!

Wyścigi zaprzęgów to sport wyłącznie zimowy?

Jak wiadomo, pasja wymaga wielu poświęceń.  W tym przypadku oznacza to także, że psy zaprzęgowe nie całkowicie odpoczywają latem. Bardzo często mają one wtedy, wraz ze swoimi dowódcami, trochę czasu, który przeznaczają na przygotowania do następnych zimowych konkurencji. Kiedy nie ma śniegu mogą trenować na przykład ciągnąc sanie zamocowane na kółkach.

Na koniec, warto wspomnieć nieco o rodzajach wyścigów: pierwszym z nich jest skijoring, czyli wyścig maszerów. Koniec psiej uprzęży jest wówczas przymocowany do pasa człowieka. Mamy również pulke, która różni się od poprzednika tylko sposobem przywiązania uprzęży, która doczepiona jest do specjalnych sanek. Jednak okazuje się, że nie tylko sanie są ciągnięte przez psy.

Wyróżniamy również canicross, gdzie zawodnik porusza się pieszo, czy bikejoring, podczas którego zawodnik jedzie na rowerze, a nawet na hulajnodze!

To musi być naprawdę wspaniałe i pełne adrenaliny przeżycie…

Jesienny wyścig w wyścigu canicross
Zimowe mistrzostwa w kategorii skijoring
Psy i ich Maszer podczas wyścigu bikejoring

Autor: Hania Irzymska

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta