Image Alt
Blog

Przylądek Północny — Nordkapp

Leżący na wyspie Mageroya, niegdyś uznawany za najdalej wysunięty na północ przylądek Europy. Chociaż już dawno zdementowano to przypuszczenie, Przylądek Północny Nordkapp dalej jest chętnie odwiedzany przez turystów z różnych regionów świata. 

  1. Dlaczego warto odwiedzić Nordkapp?
  2. Historia i położenie
  3. Atrakcje Przylądku Północnego

Dlaczego warto odwiedzić Nordkapp?

Wycieczka za koło podbiegunowe, na Przylądek Północny, bez wątpienia jest niezapomnianym doświadczeniem. Jeżeli kochacie road tripy — koniecznie musicie się tam wybrać!  Ze szczytu tego stromego klifu można podziwiać panoramiczny widok na Morze Barentsa oraz wyspy Magerøya i Seiland. Słońce o północy świeci nad Nordkapp od 14 maja do 29 lipca, a 14 czerwca o północy odbywa się tam wielkie wydarzenie z okazji przesilenia letniego. Można je również zobaczyć podczas zimowej nocy polarnej, między 14 listopada a 29 stycznia.

Historia i położenie

Urwisko ma 307 metrów wysokości, uznawane jest za ważny punkt nawigacyjny dla żeglarzy. Znajdowały się tam dwie różne latarnie morskie, obecna została zbudowana w latach 50-tych XX wieku. Wśród najznamienitszych podróżników odwiedzających Nordkapp, należałoby wymienić: króla Francji Ludwika Filipa Orleańskiego, króla Norwegii Oskara II czy też króla Syjamu, obecnego władcę Tajlandii — Chulalongkorna. 

Dawniej, aby dostać się na Nordkapp, należało wybrać się w podróż statkiem bądź łodzią. Obecnie połączony jest tunelem drogowym ze stałą częścią lądu. 

Atrakcje Przylądku Północnego

Na potrzeby turystów wybudowano Ośrodek Przylądka Północnego, składający się z restauracji, barów, kawiarni, hotelu i muzeum opowiadającego o arktycznych łowcach, wielorybnikach i rybakach, którzy żyli wokół Przylądka Północnego. W pobliżu znajdują się stare lapońskie budowle oraz olbrzymi sklep, w którym można zakupić pamiątki.  Ciekawą atrakcję stanowi tamtejsze kino. Turyści mają możliwość obejrzenia filmu o Nordkappie! Dla par również jest coś specjalnego — kaplica, w której można wziąć ślub! 

Metalowy globus to jeden z najpopularniejszych symboli Przylądku Północnego, który został ustawiony na punkcie widokowym w 1978 roku. Obraca się on w czasie silnego wiatru. Na płaskowyżu znajduje się też pomnik „Dzieci Ziemi”, który składa się z 7 dużych kół, o różnych motywach, określających najlepsze ludzkie uczucia. Został on stworzony w ciągu 7 dni przez 7 dzieci ze wszystkich kontynentów i symbolizuje nadzieję, przyjaźń, szczęście i współpracę ponad granicami.

Odwiedzając Nordkapp latem można zaobserwować wędrówkę słońca, które w okresie letnim nigdy nie zachodzi, a także podziwiać piękną przyrodę na wyspie, roślinność tundrową, renifery oraz różne gatunki ptaków. Zimą duże wrażenie robi ośnieżona okolica oraz zorza polarna. Nordkapp zachwyca o każdej porze roku!

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta