Image Alt
Blog

Praca w Norwegii — jak ją znaleźć?

Podróże nie zawsze ograniczają się do samego zwiedzania — wiele osób za granicą poszukuje zarobku lub lepszego życia. Jedną z najpopularniejszych destynacji dla Polaków jest Norwegia. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania jak szukać tam pracy sezonowej, a jak stałego zatrudnienia oraz o czym warto pamiętać.

  1. Czy Norwegia to dobry kierunek?
  2. Czym jest NAV?
  3. Praca sezonowa i stała w Norwegii
  4. Podróżując do pracy

Czy Norwegia to dobry kierunek?

Chociaż szacuje się, że największe zainteresowanie Norwegią, jako celem emigracji zarobkowej dla Polaków minęło, nadal pozostaje ona atrakcyjnym kierunkiem. Mieszkańcy Polski w dalszym ciągu stanowią tam najliczniejszą grupę imigrantów, gdyż jak podaje norweskie Centralne Biuro Statystyczne SSB — na początku roku 2022 liczba imigrantów z Polski wynosiła ok. 105,5 tys. oraz prawie 16 tys. urodzonych w Norwegii z rodzicami Polakami. Chociaż liczba może nie wydawać się imponująca, należy pamiętać, że norweska populacja wynosi niecałe 5,5 miliona osób. Z tej liczby aż 819 400 osób, czyli 15,1 procent to imigranci.

Wraz z dużym odsetkiem rodaków wiąże się wiele dodatkowych ułatwień. Niektóre strony z ofertami pracy podają informację w rodzimym języku. W Norwegii znajdziemy także punkty z polskimi produktami czy nawet polskie szkółki dla dzieci.

Pomimo niektórych ułatwień w kwestii języka, decydując się na przyjazd, warto znać angielski lub norweski. Brak możliwości swobodnej komunikacji, w dłuższej perspektywie sprawia wiele trudności szczególnie w życiu zawodowym. Imigranci naukę języka w Norwegii mogą odbywać nieodpłatnie dzięki kursom organizowanym przez Główny Urząd ds. Integracji i Różnorodności (IMDi).

NAV wspiera w procesie uzyskiwania świadczeń oraz poszukiwaniu pracy

Dla poszukujących pracy absolutną podstawą będzie wizyta w punkcie lub na stronie NAV (Ny arbeids- og velferdsforvaltning). Porównując do polskich realiów, instytucja ta spełnia rolę lokalnego urzędu pracy oraz ZUS. Oprócz wsparcia w wypełnieniu formalności oraz znalezieniu pracy NAV oferuje również rozmaite rodzaje pomocy finansowej w postaci zasiłków, ale również świadczeń emerytalnych, chorobowych czy rodzicielskich.

Na stronie internetowej instytucji można znaleźć szczegółowe informacje (również w j.angielskim) odnośnie aktualnych ofert pracy w wybranym przez nas regionie oraz formularze do wypełnienia i wymagania, jakie powinniśmy spełnić, planując zatrudnienie w Norwegii.

Praca sezonowa i stała w Norwegii

Przed samym rozpoczęciem pracy warto przygotować dokładny reaserch, aby nie paść ofiarą oszustwa. Na stronie arbeidstilsynet można sprawdzić wiarygodne informacje o aktualnych płacach minimalnych dla danego zawodu/regionu, prawach dotyczących nadgodzin czy umów.

Warto mieć na uwadze, że w Norwegii nie ma ogólnie przyjętej minimalnej płacy godzinowej. Od lipca 2021 r. w branży budowlanej dla pracownika z kwalifikacjami minimalna stawka godzinowa to 220 koron a dla osób (powyżej 18 r.ż.) zajmujących się utrzymaniem czystości stawka będzie wynosiła co najmniej 194 korony.
Poszukiwanie pracy najłatwiej rozpocząć w Internecie. Wiele ofert wakacyjnych prac będzie obejmowało sektory rolnictwa, turystyki czy budownictwa. Do pracy stałej obecnie poszukiwani są szczególnie fachowcy z doświadczeniem.

Najpopularniejszymi platformami dla poszukujących pracy są:

https://arbeidsplassen.nav.no/stillinger
https://www.finn.no/

Na stronach warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze zwroty określające wymiar oferowanej pracy:

Fast jobb — zatrudnienie stałe

Vikariat — zastępstwo

Sesong jobb — praca sezonowa

Innym sposobem poszukiwania pracy jest przesyłanie CV bezpośrednio do miejsc, które nas interesują. Możemy również skorzystać z pomocy agencji pracy, lecz sprawdźmy wcześniej opinie dotyczące danej firmy.

Czym będzie różniła się praca sezonowa od stałego zatrudnienia na dłuższy czas? Obywatele Polski, jako państwa członkowskiego EOG, legitymując się paszportem lub dowodem tożsamości, mają prawo do pobytu i pracy w Norwegii do 3 miesięcy bez konieczności rejestracji pobytu.

Jeżeli zaś pobyt będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, ale krócej niż 6 miesięcy, należy ubiegać się o przydzielenie numeru identyfikacyjnego (D-nummer).

Pobyt powyżej pół roku wymaga przydzielenia norweskiego numeru personalnego — odpowiednika polskiego numeru PESEL.

Podróżując do pracy

Podróżujący w celach zarobkowych sezonowo, lub z podziałem na czasowe zmiany często korzystają z przepraw promowych jako najkorzystniejszego środka transportu. Można bowiem bezproblemowo przeprawić się wraz z pojazdem, a tym samym zabrać bardzo dużą liczbę bagażu. Nierzadko podróżujący z Polski do krajów skandynawskich zabierają ze sobą zapas jedzenia, tytoniu, alkoholu, słodyczy, środków higienicznych czy odzieży zakupionych w lepszych cenach, którego przewiezienie byłoby kosztowne lub wręcz niemożliwe w przypadku podróży samolotem.

Co zrobić, aby kupić bilet na promy Unity Line w jak najlepszej cenie?

– Nie bez znaczenia jest czas, w którym chcesz odbyć podróż – cena za bilety promowe może być nieco wyższa w wysokim sezonie, tj. w okresie wiosenno-letnim oraz świąteczno-noworocznym.

–  Zakup biletów od razu w dwie strony to atrakcyjniejsza cena niż osobny zakup dwóch indywidualnych kursów. Na niższą cenę można liczyć także przy rezerwacjach z wyprzedzeniem.

– Przy rezerwacji online kupujący zyskują 5% rabatu!

– Na stronie przewoźnika, warto sprawdzić dodatkowe zniżki – w Unity Line otrzymują je m.in. emeryci i renciści, uczniowie i studenci do 26. roku życia, a także posiadacze Zachodniopomorskiej Karty Rodziny oraz Zachodniopomorskiej Karty Seniora.

źródła:

https://www.ssb.no/befolkning/innvandrere/statistikk/innvandrere-og-norskfodte-med-innvandrerforeldre/artikler/innvandrere-og-barna-deres-teller-na-over-en-million

https://www.imdi.no/kvalifisering/regelverk/norsk-og-samfunnskunnskap/malgruppe-for-opplaring-i-norsk-og-samfunnskunnskap/

https://eures.praca.gov.pl/szukasz-pracy-w-ue/jestes-obywatelem-polski/zycie-i-praca-w-krajach-ue-i-efta/norwegia

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta