Image Alt
Blog

Pomnik Zlatana Ibrahimovicia

„Szwecja ma wiele pomników byłych królów, lecz nie obecnego, więc w ten sposób dla turystów ją odwiedzających to ja jestem żywym królem tego kraju” – mówił dumnie Zlatan Ibrahimovic w trakcie odsłonięcia swojego pomnika przed stadionem Malmö FF. Nie spodziewał się jednak, że tak szybko może przejść drogę od bohatera do wroga numer jeden.

Zlatan z Malmö

To właśnie w Malmö urodził się Zlatan Ibrahimović i z tego miasta wypłynął na szerokie wody europejskiej piłki nożnej. Szybko stał się znany, nie tylko poprzez umiejętności prezentowane na boisku, ale również kontrowersyjne zachowania poza nim. Przez wielu uważany jest za najlepszego piłkarza w historii całej Szwecji. Nic więc dziwnego, że doczekał się własnego pomnika, który w październiku 2019 roku stanął właśnie w Malmö.

Odsłonięcie rzeźby

Prawie 3 metrową rzeźbę odsłonięto w obecności kilkuset kibiców oraz najwyższych piłkarskich oficjeli ze Szwecji. Cała prezentacja była prowadzona w języku angielskim, ze względu na zainteresowanie ze strony zagranicznych mediów. Jak przyznał sam Zlatan Ibrahimović, pomnik ma pokazywać, że ciężką pracą i uporem, udaje się dojść na szczyt. Wszystko ze względu na przeszłość piłkarza, który mimo urodzenia w Malmö, był wielokrotnie krytykowany za swoje zachowanie i uznawany za imigranta. Dopiero wiele strzelonych bramek dla reprezentacji, zmieniło postrzeganie Ibrahimovica w swoim własnym kraju.

Chuligańskie wybryki wobec pomnika Ibrahimovicia

Wydawało się, że miejsce dla pomnika zostało wybrane idealnie, ponieważ Malmö FF to jedyny szwedzki klub, w którym grał Zlatan Ibrahimović. Na dodatek, jest to jego rodzinne miasto. Wszystko zmieniło się jednak miesiąc po odsłonięciu rzeźby. Piłkarz zdecydował się zainwestować w akcje zespołu ze Sztokholmu, co rozwścieczyło kibiców z Malmö. Rozpoczęło to ataki wandali, którzy za cel wybrali sobie stojący przed stadionem pomnik. Najpierw został on podpalony, a następnie głowę pomalowano srebrną farbą. Dodatkowo usunięto nos, co już znacznie uszkodziło rzeźbę. Na te wydarzenia zareagowały służby, stawiając wokół statuy ogrodzenie.

W Internecie trwała natomiast kampania nienawiści. Zachęcała ona do ostatecznego zniszczenia pomnika. Byli również ci bardziej liberalni, którzy zbierali podpisy pod specjalną petycją w sprawie usunięcia rzeźby.

Smutny koniec

Wandale powrócili kilka dni po nowym roku i w końcu postawili na swoim, ponieważ przewrócenie pomnika poprzez ucięcie stóp, dało oczekiwany efekt. Podobizna Zlatana Ibrahimovica została zabrana spod stadionu i jak na razie schowana przed niechętną publicznością. W Malmö już raczej się nie pojawi, ponieważ bardzo mało prawdopodobne, że kibice zapomną uczynek piłkarza. On sam nie ma raczej powodów do obaw, że przedstawiająca go rzeźba zostanie na stałe schowana w miejskich magazynach. Już teraz o zainteresowaniu statuą poinformował teatr w Sztokholmie, a wspomina się również o Mediolanie, gdzie piłkarz kontynuuje obecnie swoją karierę i jest uwielbiany przez kibiców. Znając wielkie ego Ibrahimovica, nie zdziwilibyśmy się również, gdyby zdecydował się samodzielnie postawić pomnik w jednej ze swoich posiadłości.

Pomnik Zlatana Ibrahimovicia w Malmö od początku budził wiele kontrowersji