Image Alt
Blog

Północ z wiosłem

Skaliste wysepki, wąskie zatoki, wodospady, tysiące jezior, a nawet lodowiec – tak wyglądają kajakowe wycieczki w Skandynawii. Ten region z tysiącami kilometrów linii brzegowych, rzekami i jeziorami jest rajem dla kajakarzy – zarówno tych początkujących, jak i wyczynowców.

Kajakiem po fiordach i pod lodowiec

Norwegia to kraj z jednymi z najlepszych na świecie warunków do kajakowania. Jest to zasługa bardzo długiej linii brzegowej, usianej niezwykłymi fiordami oraz niezliczonej liczby rzek. Szczególnie do tego typu aktywności nadaje się zachodnie wybrzeże kraju, gdzie znajdują się te najbardziej znane i najpiękniejsze fiordy: Hardan gerfjorden i Sognefjorden oraz Geirangerfjord czy Nærøyfjord. W tych rejonach w niemal każdym miasteczku działają firmy, które oferują spływy i wycieczki na różnym poziomie trudności i różnej długości – od kilkugodzinnych do kilkudniowych. Z plaży w miejscowości Flam wyruszymy na przykład na czterogodzinną wyprawę Ścieżką Starych Królów, podczas której odwiedzimy między innymi historyczną osadę Wikingów czy „bąbelkową lagunę”. Jeśli wybierzemy Geirangerfjord, bazę kajakową znajdziemy np. w miejscowości Homlong, skąd podczas czterogodzinnego spływu dotrzemy między innymi do dwóch wodospadów: Siedem Sióstr oraz Zalotnika. Dla bardziej zaawansowanych w kajakarstwie polecany jest archipelag Lofoty. Jeśli zależy nam natomiast na czymś szczególnie wyjątkowym, możemy wybrać się na Jezioro Styggevatnet, po którym płynąc pomiędzy bryłami lodu, dotrzemy pod lodowiec Jostedalsbreen. Taką wyprawę możemy połączyć z wędrówką po lodowcu, wymaga to jednak bardziej specjalistycznego ekwipunku.

Pomiędzy wyspami

Setki skalistych wysepek, liczne wąskie zatoczki i spokojna, krystalicznie czysta woda – tak prezentuje się morskie wybrzeże Szwecji. Jednym z topowych miejsc na kajakowej mapie tego kraju jest Archipelag Sztokholmski, nie tylko ze względu na warunki przyrodnicze, ale także bliskość stolicy. Do miejscowości, z których najlepiej rozpocząć eksplorowanie szkierów, np. Stavsnäs lub Dalarö, dotrzemy publicznym transportem w godzinę. W Stensunds Folkhögskola niedaleko miasteczka Trosa działa nawet polska baza kajakowa, w której organizowane są szkolenia z kajakarstwa szkierowo-morskiego. Spływy organizują również liczne szwedzkie agencje, np. Stockholm Adventure, Dalarö Kajak. Sam archipelag składa się z ok. 24 tys. wysp i wysepek. Podczas wyprawy warto zwrócić uwagę np. na Karklö – jeden z najbardziej dziewiczych szkierów sztokholmskich, Hano – z malowniczą latarnią morską czy Bjorkö, na której znajduje się najstarsze miasto w Szwecji – Birka.

Jak to zorganizować

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Skandynawii jest przeprawa promem. Do Szwecji i dalej w głąb półwyspu można dostać się też lądem przez Danię i most Øresund z Kopenhagi do Malmö. Albo też wybrać przeprawę promową z Danii do Norwegii. Jeśli zdecydujemy się na własny kajak przywieziony z Polski, możemy czuć się zupełnie niezależni. Jeśli takim sprzętem nie dysponujemy lub nie chcemy zabierać go w podróż, na miejscu nie będzie najmniejszego problemu z wypożyczeniem całego ekwipunku. Wypożyczalnie znajdują się w  większości nadwodnych miejscowości, na kempingach, a czasem są nawet wliczone w cenę pobytu. Średnio za wypożyczenia kajaka na cały dzień w Norwegii zapłacimy ok. 400 – 500 zł. Krótki, 2 – 3 godzinny spływ po fiordach z przewodnikiem to koszt od 300 do 500 zł, trzydniowa wyprawa: od 1500 do 2000 zł. Podobnie ceny wyglądają w Szwecji. Szeroka oferta kajakowych wypraw i spływów organizowanych przez lokalne firmy jest dostępna w Internecie. Nie brakuje również polskich organizatorów, którzy zapraszają do Skandynawii na kajaki. Tutaj ceny zaczynają się już od tysiąca złotych za kilkudniowy spływ.

Fiordy to przepiękne okolice, które sprzyjają kajakowym wyprawom