Image Alt
Blog
Panorama Sztokholmu

Stereotypy o szwedach – Polka w podróży po Szwecji

Ciekawiło Was kiedyś, jak polska młodzież patrzy na naszych szwedzkich przyjaciół zza morza? Jeśli tak to zapraszam do mojego artykułu.
Czy stereotypy są dobre? Na pewno nie, ale za to, jakie potrafią być zabawne?! Oczywiście nikt nie powinien brać ich do końca na poważnie, ale trochę śmiechu nikomu przecież nie zaszkodzi.

  1. Atletyczny Szwed
  2. Piękna jak Szwedka
  3. Miasto zachwytów
  4. Porozmawiajmy

Atletyczny Szwed

Jak według mnie wygląda typowy Szwed? Może to trochę śmieszne, ale w moich wyobrażeniach na pewno ma brodę (i to długą!), jest silny i wysportowany, gdyż – z tego co wiem – Szwedzi i Szwedki wręcz nie wyobrażają sobie życia bez sportu. Jeśli do takiego wyglądu mieszkańców dodamy uroki oddychania świeżym powietrzem i dobrej jakości jedzenie na pewno wyróżnimy ten kraj spośród innych. Podczas moich ostatnich odwiedzin w Szwecji w czasie ferii zimowych, trafiłam do salonu fitness w małej miejscowości Balsta, w regionie Uppsala, położonej około 50 kilometrów od stolicy. Chociaż był środek tygodnia i samo południe, miejsce to wręcz pękało w szwach. Zapewne w Polsce o tej godzinie byłyby pustki.
Ku mojemu zdziwieniu – ćwiczyli wszyscy: od nastolatków w moim wieku po osoby nawet po 60. roku życia. To niesamowite! Chyba w całym moim życiu nie widziałam starszego mężczyzny w formie lepszej od sprawności niejednego nastolatka. Przestał mnie więc dziwić fakt, że średnia długość trwania życia w Szwecji wynosi aż 82 lata. Teraz wiem, że przyczyną jest zapewne zdrowy styl życia mieszkańców.

Piękna jak Szwedka

Moja stereotypowa Szwedka to wysoka, szczupła blondynka o jasnej karnacji i niebieskich oczach. Ma delikatne kobiece rysy twarzy i nie stosuje makijażu lub tylko delikatnie podkreśla urodę, ponieważ – również dzięki zdrowemu stylowi życia – wręcz promienieje. Jest delikatna, subtelna, oryginalna. Przed kilkoma latami słynny brytyjski dziennik „The Telegrap” opublikował artykuł, w którym zostali opisani najpiękniejsi ludzie na świecie. W pierwszej żeńskiej trójce znalazły się właśnie Szwedki. Ich niebywałą urodę docenili więc ludzie na całym świecie.

Miasto zachwytów

Nigdy nie zapomnę widoków zza okna samochodu podczas podróży autem po Sztokholmie i jego okolicach. Cudowne widoki: wody jeziora Mälaren mieszające się z Morzem Bałtyckim, urokliwe stawy z czystą wodą w Hagaparken. Do tego ogromna ilość lasów oraz przenikliwe zimne powietrze wpadające przez uchyloną szybę auta. Tego doświadczenia nie da się zapomnieć! Stare miasto stolicy, okraszone pięknymi średniowiecznymi zabudowaniami, a w nim wiele zabytków i mostów nad czystymi rzekami, w których można zobaczyć pływające łososie. Na jednym z brzegów siwy pan wyławia piękne i zdrowe ryby. Taki właśnie obraz mam przed oczami, gdy wspominam wizytę w centrum Sztokholmu. Odwiedziłam tam również muzeum wikingów (The Viking Museum), w którym mogłam poznać całą historię wikińskich najazdów i podróży. Niesamowicie wielki wyeksponowany statek wikingów, który można było oglądać z paru pięter, zrobił na mnie największe wrażenie.

Porozmawiajmy

Pewnego dnia nawiązałam rozmowę z poznanym Szwedem – ku mojemu zdziwieniu–Szwedem bez brody Niespodziewanie zwrócił się do mnie w swoim rodzimym języku. Oczywiście, jak można się było spodziewać, nie zrozumiałam, co do mnie mówił. Odpowiedziałam po angielsku, że nie rozumiem, a on w sekundę przerzucił się na język angielski. Zdziwiło mnie to, jak dobrze znał ten język. Zaczęliśmy spokojnie rozmawiać, a mój rozmówca zapytał się, czy pochodzę z Rosji. Byłam mocno zdziwiona jego pytaniem! Dowiedziałam się później, że Szwedzi mają problem z rozróżnieniem słowiańskich języków, ale za to aż 89% mieszkańców kraju zna biegle język angielski. Można się więc bez większych problemów porozumieć z niemal każdym, kogo spotkamy na swojej podróżniczej drodze i jest to kolejny powód, aby odbyć podróż do Szwecji.

Moim zdaniem Szwecja to jeden z najlepszych i najbardziej przyjaznych krajów do życia. Warto więc ruszyć w drogę choćby po to, aby obalić albo potwierdzić kilka istniejących stereotypów.

Autor: Laura Komajda
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta