Image Alt
Blog
Zbieranie jajek Wielkanoc

Påske – Wielkanoc w Skandynawii

Przewaga religii protestanckiej oraz specyficzna mentalność sprawia, że Wielkanoc w Skandynawii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Jakie obchody wyróżniamy w poszczególnych krajach i co je łączy? Jakie są tradycje i zwyczaje? Wejdźcie w świąteczny, wiosenny klimat razem z nami!

  1. Niepowtarzalny list i kapuściana zupa
  2. Kryminalna Wielkanoc w Skandynawii
  3. Påskkärringar
  4. Jajko niespodzianka
  5. Wielkanocny stół

Niepowtarzalny list i kapuściana zupa

Trzeba podkreślić na wstępie, że dla większości Skandynawów święto ma już nie tyle religijny ile rodzinny charakter. Lecz to nie oznacza, że zupełnie odrzucono tam tradycyjne zwyczaje. Na przykład Gækkebreve – to stara, lecz ciekawa tradycja wywodząca się z Danii. Tworzy się wierszyki i umieszcza na dekoracyjnych wycinankach, lecz bez uwzględnienia imienia nadawcy. Zadaniem odbiorcy takiego listu jest odgadnięcie, kto mu go podarował. Jeżeli nie uda się rozpoznać nadawcy, jesteśmy winni mu czekoladowe jajko, jeżeli zgadniemy, to autor listu powinien podarować je nam. Kiedyś były one okazją do flirtu dla młodych, obecnie mają czysto humorystyczny charakter i obdarowuje się nimi rodzinę oraz przyjaciół.

Inna typowo Duńska tradycja wielkanocna to wyjątkowa kapuściana zupa. W Wielki Czwartek na pamiątkę ostatniej wieczerzy Chrystusa spożywa się specjalne postne danie – zupę z aż dziewięciu rodzai kapusty. Dziewiątka ma symboliczne znaczenie ciąży Maryi, a samo danie miało chronić przed demonami i chorobami.

Kryminalna Wielkanoc w Norwegii

Co Norwegowie kochają najbardziej? Narty, kryminały, izolację od innych i spędzanie czasu na dworze? A co, gdyby połączyć to wszystko razem? Tak właśnie wyglądają obchody Wielkanocy w norweskim stylu i trzeba przyznać, są niezwykle przyjemne!

Podczas ferii wielkanocnych (a do pracy nie idziemy już od Wielkiego Czwartku) miasta pustoszeją, gdyż Norwedzy ochoczo pakują narty i odwiedzają swoje hytty, czyli domki letniskowe. W przerwach od szusowania wracają do zacisza swoich domków i czytają, w szczególności kryminały – påskekrim! W gazetach i telewizji w tym czasie spotkamy påskenøtter, czyli łamigłówki, często o tematyce kryminalnej lub wielkanocnej.

Chcielibyście spędzić Wielkanoc w Skandynawii na luzie i bez stresu tak jak Norwegowie? Koniecznie przeczytajcie nasz wcześniejszy artykuł o najlepszych miejscach na narty i wyruszcie na wyjątkowy, wielkanocny wypoczynek.

Påskkärringar – Wielki Czwartek w Szwecji

W Wielki Czwartek w Szwecji na ulice wychodzą czarownice w postaci małych dziewczynek. Niegdyś wierzono, że właśnie wtedy zbierają się na sabat, skąd wziął się zwyczaj przebierania się w chusty oraz domalowywania sobie czerwonych polików i piegów. Tak przygotowane dziewczęta, chodziły od domu do domu, zbierając słodkie fanty.

Jajko niespodzianka

Wielkanoc w Skandynawii to niezwykle radosny i smakowity czas dla maluchów. Bowiem zajączek wielkanocny, ma w zwyczaju przynosić dzieciom ogromne kartonowe jajko, które wypełniają wszelkiego rodzaju słodkości i łakocie Kto z nas nie chciałby dostać takiego jajka i rozkoszować się smakiem skandynawskich łakoci? Mniejsze czekoladowe jajka poszukuje się również pochowane w domach lub ogrodach. Jak już wcześniej wspominaliśmy, zazwyczaj dzieci obowiązują ścisłe zasady ograniczające spożywanie słodyczy, lecz w ramach świąt robi się od tej zasady wyjątek.

Wielkanocny stół w Skandynawii

Szwedzkie tradycje Wielkanocne

Tak jak podczas Bożego Narodzenia nie może zabraknąć jemioły, choinki i bombek, tak Wielkanoc w Skandynawii również ma swoje wyjątkowe dekoracje. Często wykonuje się stroiki z gałązek, wieszając na nich piórka i jajka. Istotnym symbolem są również żółte kwiaty, najczęściej tulipany i żonkile, które stanowią niejako symbol tego święta.

Wiemy jak dekoruje się stół, lecz co na nim znajdziemy? W zależności od regionu potrawy będą się różnić, ale możemy wymienić kilka popularnych pozycji, takich jak: klopsiki z żurawiną, jajka z sosem musztardowym, słodkie ptysie semla, jagnięcina, gofry oraz marcepanowe wyroby.Z okazji zbliżających się Świąt, życzymy skandynawskiego luzu, zasłużonego odpoczynku i oczywiście God Påske!

God Påske!

źródło: https://snl.no/p%C3%A5ske

https://www.religion.dk/viden/overtro-ved-p%C3%A5sketide

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta